TYLKO U NAS!

Wychował się w Niemczech, zaskoczył rodziców swoimi planami: „Tata nie krył zdziwienia. Mama zresztą też”

Jakub Gierszał opowiedział nam o rodzicach i powrocie do Polski

Beata Nowicka, Rafał Kowalski 11 października 2023 13:45

Intrygujący, niepokorny. Lubi chodzić niewydeptanymi szlakami. Urodził się w Krakowie, wychował w Hamburgu. Zamiast marzyć, woli sięgać po nowe. Każda rola to jego wewnętrzna ucieczka. Jakub Gierszał opowiada Beacie Nowickiej o poszukiwaniu własnej tożsamości, rodzicach i najnowszych filmach…

Jakub Gierszał o mamie, tacie i kontakcie z nim

Twój tato, aktor i reżyser, przelewał na Ciebie własne ambicje?

Nigdy. Raczej mówił, że zawód aktora pociąga za sobą wiele niepewności. Aktorstwo to był mój pomysł. Kiedy przyjechałem do ojca do Berlina i powiedziałem, że zdaję do szkoły teatralnej w Krakowie, nie krył zdziwienia. Mama zresztą też. Młodzi podświadomie często próbują coś rodzicom udowodnić, ale wtedy nie zastanawiałem się nad tym.

Od tamtej pory przeprowadziłeś z ojcem jakąś ważną rozmowę?

Tak, kilka. To w ogóle jest problem, że często nie potrafimy rozmawiać z rodzicami, a oni z nami. Czekamy do kryzysowego momentu, kiedy kipi i wybucha, ale wtedy są krzyki i awantury, a nie rozmowa. Z ojcem potrafimy rozmawiać. To jest dobre.

[…]

Urodziłeś się w Krakowie. Twoi rodzice wyjechali do Hamburga, gdy miałeś kilka miesięcy. Jako 11-latek wróciłeś z mamą do Polski i zamieszkaliście w Toruniu. W krakowskiej szkole teatralnej studiował Twój ojciec. Więc ten Kraków to nie był przypadek.

Chciałem wrócić do Krakowa. Wydawało mi się, że to jest miejsce, w którym będę mógł się odnaleźć. Ta decyzja była uwalniająca. Pierwszy raz w życiu poczułem się panem swojego losu. Daleko od domu można było robić, co się chce.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pierwszy mąż Joanny Scheuring-Wielgus był znanym gitarzystą. Ich miłość przerwała tragedia

Rozrabiałeś?

Trochę tak. Fajnie było wydostać się z Torunia i ruszyć na spotkanie z przygodą. To była forma buntu. Koledzy w szkole byli świetni, ale na zajęciach czułem się rozczarowany. Zderzyłem się z systemem, który był skostniały. Na pierwszym roku o mało mnie nie wyrzucili, bo przestałem chodzić na zajęcia. Trochę wracałem, znowu znikałem. Byłem niekonsekwentny, nie bardzo wiedziałem, co powinienem zrobić. Chciałem grać w filmach, zbierać doświadczenia, wierzyłem, że właśnie tego potrzebuję, żeby rozwinąć się jako aktor.

Jakub Gierszał, Viva! 19/2023
Fot. BARTEK WIECZOREK/ Visual Crafters

Kulisy sesji i wideo z Kubą Gierszałem opublikowaliśmy na górze strony. "Największa satysfakcja, jaka jest, to jak ktoś pozytywnie reaguje na film, na przeżycie związane z filmem. Mówi, że jakoś go to otworzyło; coś mu to dało; zainspirowało do rozmowy z kimś bliskim. To niezwykłe nieść emocje dla ludzi, którzy dalej coś z tym robią", mówił nam artysta o swoim zawodzie... Serdecznie zachęcamy do obejrzenia.

Zaś całą rozmowę z aktorem przeczytasz w najnowszym numerze magazynu VIVA!. Także tam czekają na Was wywiady z Oliwią Bieniuk, Katarzyną Miller czy Dorotą Gawryluk. Już od jutra we wszystkich punktach sprzedaży. 

CZYTAJ TEŻOliwia Bieniuk: „Aktorstwo to moja pasja i, mam nadzieję, mój przyszły zawód”

Oliwia Bieniuk, Viva! 19/2023 okładka
Fot. Zuza Krajewska

Marek Gierszał, premiera serialu „Mój agent”, Warszawa, 12.12.2022 rok
Fot. Artur Zawadzki/REPORTER

Marek Gierszał, premiera serialu „Mój agent”, Warszawa, 12.12.2022 rok

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Mają własny sad, kurnik i kaplicę. Tak wygląda wymarzony dom Wojciecha Modesta i Agnieszki Amaro

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o tym, co odmieniło jej życie, kobietach, które dają jej moc, i… festiwalu w Cannes. JADWIGA JANKOWSKA-CIEŚLAK: pogodziła się z życiem, tylko ze śmiercią męża nie może się uporać do tej pory. JACEK DUBOIS w fascynującej rozmowie o zawodzie adwokata, zbrodni, karze i pisarskiej pasji. ZBIGNIEW WODECKI: Kraków jego śladami.