EKSKLUZYWNE VIDEO

Grażyna Torbicka o Festiwalu Dwa Brzegi: „Z roku na rok mamy coraz większą frekwencję”

Zobacz relację z wydarzenia

Konrad Szczęsny 7 sierpnia 2018 10:34

Od 12 lat to właśnie Grażyna Torbicka odpowiada za kształt artystyczny Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który w dniach 28.07-04.08 odbył się w tym roku w Kazimierzu Dolny i Janowcu nad Wisłą. Co to jedno z najważniejszych kulturalnych wydarzeń na mapie Polski zmieniło w jej życiu? Dlaczego jest ono dla niej tak ważne? Z jakimi reakcjami publiczności na prezentowane filmy spotyka się w trakcie jego trwania? Tego dowiesz się, oglądając relację z otwarcia tegorocznej edycji festiwalu, w którym uczestniczyliśmy.

Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Jest niekwestionowanym autorytetem w świecie filmu. To ona odpowiada za kształt artystyczny Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, którego 12. edycja odbyła się w tym roku w dniach 28.07-04.08 w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. 

Grażyna Torbicka początkowo chciała związać swoją zawodową działalność z teatrem, jednak jak sama mówi, gdy w latach 90. zwrócono się do niej z prośbą, by poprowadziła magazyn „Kocham Kino”, przystała na nią i tak zaczęła się jej przygoda z kinematografią, która trwa do dziś. 

Jednak działalność Dyrektor Artystycznej Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi od dawna wykracza poza ramy zawodowe. Z pasją realizowała liczne programy telewizyjne i reportaże o tematyce filmowej, jest członkinią Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI, zaś za działalność na rzecz promocji rodzimej kinematografii została odznaczona Srebrnym Medalem Gloria Artis „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Z kolei w 2013 uhonorowano ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju telewizji publicznej, za osiągnięcia w pracy zawodowej i działalności społecznej. W latach 1996-2016 była autorką magazynu filmowego „Kocham Kino” na antenie TVP2. Program poświęcony był sztuce filmowej, zajmował się promocją i edukacją w dziedzinie kina autorskiego i artystycznego. Gośćmi programu były największe osobowości polskiego i światowego kina. Jako autorka programu „Kocham Kino” otrzymała w 2009 roku nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Z Festiwalem Dwa Brzegi związana od jego pierwszej edycji. Od trzech lat jako ambasadorka marki L'Oreal Paris uczestniczy również w festiwalu w Cannes. Jej wiedza dotycząca zjawisk i trendów w świecie zarówno polskiej, jak i światowej kinematografii jest nie do przecenienia, dlatego też często zapraszana jest do jury konkursów krajowych, europejskich i międzynarodowych. Jednak Grażyna Torbicka podkreśla, że jej głównym celem jest promowanie szerzej nieznanych twórców, którzy stawiają w świecie filmu pierwsze kroki i działalność, która ma na celu rozszerzanie horyzontów i edukowanie widzów w każdym wieku. Jak pokazuje popularność festiwalu Dwa Brzegi, misję tę udaje jej  się realizować z powodzeniem, czego najlepszym dowodem jest stale rosnąca liczba widzów i ogromne zainteresowanie mediów tym wydarzeniem, które na stałe wpisało się w pejzaż rodzimej kinematografii  

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Ciąża Małgosi to ukoronowanie tego, o co walczyliśmy”, mówi RADOSŁAW MAJDAN i nie ukrywa, że z powodu epidemii on i jego żona są pełni obaw. LESZEK MILLER z wnuczką MONIKĄ o tym, jak dziś wygląda ich życie po bolesnej stracie syna i ojca. Legendarny aktor WITOLD SADOWY niedawno skończył sto lat i zdobył się na niezwykle szczere wyznanie. „Widziałam, jak czai się śmierć” – ELISABETH REVOL wspomina ostatnie chwile z TOMKIEM MACKIEWICZEM podczas wspinaczki na Nanga Parbat.