wideo

Czas na domowe porządki: jak zorganizować szafę?

Dobrze zaprojektowana garderoba to klucz do stylowego sukcesu!

Barbara Łubko 3 kwietnia 2020 16:30

Mnóstwo czasu w domu? Wykorzystaj go na zorganizowanie swojej szafy! Zobacz wideo przygotowane przez szefową działu mody „VIVY!” i zainspiruj się do wiosennych porządków w szafie. A jeśli jeszcze nie masz szaf, skorzystaj z pomysłów naszej redaktorki na to, aby zaprojektować szafe, która pomieści wszystkie Twoje ubrania i dodatki.

Jak zaprojektować szafę?

Jak zorganizować szafę w ograniczonej przestrzeni? Jestem zwolenniczką posiadania garderoby nawet w małym mieszkaniu - pozwala na idealne zagospodarowanie przestrzeni do samego sufitu, a przy tym wcale dużo nie kosztuje, gdyż nie musisz myśleć o drzwiach, które często są najdroższym elementem szafy. Czasem jednak nie jesteśmy w stanie wydzielić garderoby w mieszkaniu. Wtedy zostaje nam szafa. Ja swoją zaprojektowałam tak, żeby odpowiadała na moje potrzeby. Jak to zrobić?

1. Przestrzeń do przechowywania

Zacznij od ustalenia, jaką przestrzenią do przechowywania dysponujesz w swoim mieszkaniu. Szafa w przedpokoju, szafa w sypialni, komoda na małe rzeczy?

Ja mam do dyspozycji jedną dużą szafę w sypialni i jedną na ubrania wierzchnie i najczęściej noszone buty w przedpokoju.

2. Ubrania na każdy sezon

Czy masz dość miejsca, żeby w jednej, łatwo dostępnej szafie trzymać rzeczy na zimę i lato? A może dysponujesz „schowkiem”, w którym możesz trzymać zimowe rzeczy latem i na odwrót? A może tak często wyjeżdżasz i zmieniasz strefy klimatyczne, że potrzebujesz mieć pod ręką zarówno zimowe, jak i letnie rzeczy?

Jakiś czas temu postanowiłam ograniczyć ilość posiadanych ubrań - staram się większość rzeczy na oba sezony trzymać w mieszkaniu. Wcześniej prosiłam rodziców o przechowywanie. Lepiej się czuję teraz, wiedząc, że mam wszystkiego mniej (choć ciągle jeszcze nie osiągnęłam ideału minimalizmu).

3. Podsumuj swój styl

Twój charakter i styl zdefiniuje sposób rozplanowania półek i wieszaków! Zastanów się więc, jakie rzeczy nosisz najczęściej.

*Zacznij od ubrań - czy jesteś sukienkową dziewczyną, zawsze nosisz komplety spódnica + koszulowa bluzka, a może najlepiej czujesz się w dżinsach i T-shircie? To podstawowy krok - dzięki niemu będziesz wiedziała, czy masz więcej rzeczy, które muszą wisieć (potrzebujesz więc wieszaków - pamiętaj, że sukienki potrzebują więcej miejsca w pionie, bluzki i spódnice mniej) czy może więcej rzeczy, które potrzebują półek i szuflad.

*Teraz pomyśl o butach - ile masz par całorocznych, ile zimowych, ile letnich? Które buty zawsze chcesz mieć pod ręką?

* Przejrzyj swoje torebki - są małe czy duże?

* Teraz zajmij się bielizną (majtki i staniki, skarpetki i rajstopy, komplety do spania) - ile zajmnie miejsca?

* Na koniec pod lupę weź „małe akcesoria” (szaliki, apaszki, czapki, paski).

* A jak wygląda sprawa z biżuterią? Chcesz ją przechowywać w szafie czy w osobnej komodzie?

4. Zaprojektuj swoją szafę

Najprościej zrobić to na kartce. Narysuj, jak chcesz, żeby wyglądała szafa marzeń, a potem dostosuj ją do realiów swojego mieszkania.

Kieruj się prostymi zasadami: szuflady powinny znajdować się poniżej wysokości wzroku, na wysokości wzroku półki, wyżej półki na większe gabaryty i rzeczy rzadko wyjmowane. Lepiej jest nie robić zbyt głębokich półek - ciężko będzie Ci wyjmować z nich rzeczy. Szuflady z przezroczystymi frontami sprawią, że od razu będziesz wiedziała, co się w nich znajduje!

Pomieszczenie jest wysokie? Pomyśl o pantografie - dzięki niemu bez problemu powiesisz w szafie więcej. Jeśli chcemy zrobić drążek powyżej wysokości 2,10 stosujemy pantograf. Możesz pomyśleć też o wieszaku na drzwiach szafy, na którym zawiesisz paski czy szaliki. Nie jesteś zdecydowana? Wypróbuj haczyki z przyssawką! Jeśli dysponujesz przestrzenią obok szafy, pomyśl o stojącym wieszaku, na którym będziesz przechowywała gotową stylizację na kolejny dzień. Jeśli przygotujesz ją wieczorem, rano zaoszczędzisz cenny czas!

Masz jeszcze więcej przestrzeni do przechowywania? Cudownie! Możesz sobie pozwolić na wyeksponowanie biżuterii i dodatków. Pomyśl o sposobach prezentacji akcesoriów - takich, jak wykorzystane w sklepach - ukochane torebki mogą być piękną ozdobą komody lub półki w szafie.  

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.