ZE ŚWIATA FILMU

Colin Firth, czyli niezapomniany Mark Darcy z Dziennika Bridget Jones, obchodzi dziś urodziny!

Za te filmy go pokochaliśmy!

Ksenia Krasko 10 września 2020 16:15

Wybitny aktor, laureat nagród BAFTA i Złoty Glob, zdobywca Oscara za najlepszą rolę męską w filmie Jak zostać Królem, duma Wielkiej Brytanii i ulubieniec kobiet na całym świecie... Wydaje się, że Colin Firth osiągnął wszystko, o czym marzył! Dziś obchodzi 60. urodziny.

Colin Firth: kariera, najlepsze role

Urodził się 10 września 1960 roku w mieście Grayshott, w Wielkiej Brytanii. Praca jego rodziców wiązała się z ciągłymi podróżami, więc w dzieciństwie mieszkał m.in. w Nigerii i Missouri w Stanach Zjednoczonych. Będąc nastolatkiem, zainteresował się teatrem, więc często brał udział w szkolnych przedstawieniach. Wkrótce po ukończeniu studiów zadebiutował w filmowej adaptacji Damy z kamelią.

W 1989 roku zagrał w filmie Milosa Formana Valmont, który przyniósł mu rozpoznawalność, ale prawdziwym przełomem w karierze Colina Firtha był serial telewizyjny Duma i uprzedzenie. Aktor nie chciał brać udziału w tej produkcji, ale szybko okazało się, że jest stworzony do roli pana Darcy’ego.

Po premierze kobiety miały dosłownie obsesję na jego punkcie. „Jeśli nazwiesz mnie symbolem seksu Wielkiej Brytanii, wstanę i wyjdę”, straszył żartobliwie w licznych wywiadach.

W 2001 roku Firth ponownie wcielił się w pana Darcy’ego – tym razem Marka – w kultowej już komedii romantycznej Dziennik Bridget Jones. Jak sam przyznał, z chęcią zgodził się na udział w filmie, w którym „nie musiał udawać idealnego mężczyzny” (wbrew temu, co o Marku Darcym myślą fanki...).

Renee Zellweger i Colin Firth w filmie „Dziennik Bridget Jones”

Zobacz co wybrali nasi czytelnicy
Fot. Kadr z filmu "Dziennik Bridget Jones"

W 2003 roku Colin Firth zagrał w uwielbianym świątecznym filmie To właśnie miłość, a rok później w kontynuacji przygód Bridget Jones. W kolejnych latach oglądaliśmy go m.in. w filmach Niania, Gdzie leży prawdaOstatni legion i oczywiście popularnym na całym świecie musicalu Mamma Mia!.

Rola króla Jerzego VI (Jak zostać królem) przyniosła mu Oscara i szereg innych nagród. W ostatnich latach zagrał też w kolejnej części Bridget i kontynuacji Mamma Mia!, a także w filmach Szpieg, Kingsman: Tajne służby, czy Mary Poppins powraca.

Meryl Streep, Colin Firth, Pierce Brosnan i Stellan Skarsgard w filmie „Mamma Mia!”

film Mamma mia!, Meryl Streep, Pierce Brosnan, Colin Firth, Stellan Skarsgard
Fot. Materiały prasowe

Colin Firth - życie prywatne

W latach 90. ubiegłego wieku Colin Firth związany był z aktorką Meg Tilly, którą poznał na planie filmu Valmont. Para doczekała się syna Willa, ale ich związek rozpadł się w 1994 roku.

Po trzech latach ożenił się z realizatorką filmów dokumentalnych Livią Giuggioli, która urodziła mu dwóch kolejnych synów – Lukę i Matteo. Kilka lat temu na jaw wyszło, że żona Firtha zdradzała go z włoskim dziennikarzem, a w 2019 roku aktor ogłosił, że po 22 latach małżeństwa planuje się rozwieść. 

Livia Giuggioli, Colin Firth

Colin Firth
Fot. Rex Features/East News

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.