OSCARY 2020

Rzeczy, których nie wiecie o filmie Boże Ciało w reżyserii Jana Komasy

Czy film o chłopaku z poprawczaka udającym księdza ma szansę na Oscara?

Katarzyna Piątkowska 9 lutego 2020 11:26

Od premiery Bożego Ciała minęły prawie cztery miesiące, a film w reżyserii Jana Komasy obejrzało już 1,5 mln widzów - tylko w Polsce! Od dnia premiery historia chłopaka z poprawczaka, który podaje się za księdza, budziła wielkie emocje.

Dlaczego? Po pierwsze sam temat jest dość kontrowersyjny, choć zaczerpnięty z życia. Twórcy mówią, że jest to fikcja, ale inspirowana losami prawdziwych osób. Dotknięty poczuł się 27-letni Patryk, który udawał księdza w jednej z mazowieckich wiosek. Reportaż o nim opublikował w Wysokich Obcasach Mateusz Pacewicz, scenarzysta Bożego Ciała. Producenci filmu i bohater artykułu dogadali się i skandal został wyciszony, zanim na dobre się rozkręcił.

Od Wenecji po Los Angeles

Światowa premiera „Bożego Ciała” miała miejsce podczas Festiwalu w Wenecji. Obraz Komasy został tam nagrodzony statuetką Europa Cinemas Label i Inclusive Award Edipo Re dla filmów, które niosą humanistyczne wartości. Film triumfował na Filmowym Festwialu w Gdyni (otrzymał tam dziewięć nagród w tym dla najlepszego reżysera), prezentowany był w Toronto.
Gdy Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła nominacje do tegorocznych Oscarów, „Boże Ciało” znalazło się w finałowej piątce (obok „Krainy Miodu”, „Nędzników”, „Parasite” i „Bólu i blasku”). Na antenie TVN24 Andrzej Seweryn cieszył się: „Okazało się, że w Hollywood są rozsądni ludzie”.

Twórcy o filmie Boże Ciało

„Siłą tego obrazu jest ogromny talent wszystkich aktorów, bardzo dobre zdjęcia, kapitalna charakteryzacja i świetne kostiumy. Ale ciągnęli to genialni aktorzy i Janek świetnie ich prowadził”, mówiła w programie „Wstajesz i wiesz” na antenie TVN24 producentka Aneta Hickenbotham. I dodała, że to historia, która mogła zdarzyć się wszędzie. „Chciałem, żeby widzowie zrozumieli, że ta historia mogła zdarzyć się w różnych miejscach na ziemi”, opowiadał o swoim filmie Jan Komasa.

Nie pozostaje nam nic innego jak mieć nadzieję, że jego przekaz będzie na tyle międzynarodowy, że z Los Angeles wróci do Polski z najbardziej pożądaną statuetką świata. 

Ciekawostki na temat polskiego filmu nominowanego do Oscarów znajdziesz w naszym wideo. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.