Uczmy nasze dzieci eko-nawyków. Świetny sposób znaleźli pracownicy... banku
Fot. Adobe stock
VIVA! Tylko u nas

Uczmy nasze dzieci ekonawyków. Świetny sposób znaleźli pracownicy... banku

Nauka nie musi być przecież nudna!

Artykuł sponsorowany 20 grudnia 2021 14:41
Uczmy nasze dzieci eko-nawyków. Świetny sposób znaleźli pracownicy... banku
Fot. Adobe stock

Żarty się skończyły. Nie możemy dłużej odwracać głów od wyzwań klimatycznych, z którymi mierzy się cały świat. Czas na dobrą edukację. 

Mamy dla was dobrą i złą wiadomość. Dobra jest taka, że aż 99 proc. przedszkolaków wie, jak troszczyć się o środowisko, a 95 proc. potrafi wskazać działania, które mu szkodzą. A zła? Prawie co dziesiąty z nich ma na ten temat wiedzę czysto teoretyczną i nie wie, jak połączyć ją z praktycznymi działaniami. 

Bardzo ważne więc, by od wczesnych lat na konkretnych przykładach uczyć dzieci ekonawyków i poprzez zabawę kształtować ich wrażliwość wobec przyrody i najbliższego otoczenia. Tylko jak to zrobić?

Wszystkie bajki prowadzą do szczęśliwego zakończenia

Na świetny i bardzo oryginalny pomysł wpadł Alior Bank. Zorganizował konkurs, którego celem było przygotowanie opowiadań o tematyce ekologicznej. Spośród nadesłanych przez pracowników banku prac, wyłoniono siedem najlepszych. Tak powstała książeczka „Raz, dwa, trzy… o planetę zadbaj Ty!”.

Uczmy nasze dzieci ekonawyków. Świetny sposób znaleźli pracownicy... banku
Fot. Mat. prasowe

Opowiadania inspirują i pokazują najmłodszym, że każdy z nas może i powinien troszczyć się o planetę. Utrzymane w konwencji baśniowej, poruszają trudne, ale bardzo ważne tematy.

Największym walorem wydania jest w mojej ocenie różnorodność zawartych w nim opowieści. Każda historia została napisana w innym stylu i dotyka różnych ekologicznych problemów. Pomimo odmiennych form pisania o ekologii, wszystkie bajki prowadzą do szczęśliwego zakończenia. Głęboko wierzę, że to szczęśliwe zakończenie, zwieńczy także nasz wspólny wysiłek w trosce o planetę – podkreśla Piotr Morka, Starszy Specjalista ds. Audytu w Alior Banku, autor wyróżnionej ekobajki pt. „Bajka o kranie, który umiał mówić”.

Coś, czego nie da się kupić za żadne pieniądze

„Bajka o kranie, który umiał mówić” zwraca uwagę na problem marnowania wody. Jej główny bohater Gustaw, od czasu przeprowadzenia poważnej rozmowy z kranem, broni każdej kropelki wody przed trafieniem do kanalizacji. Z kolei „Bajka o plastikowym królestwie” mówi o nieprawidłowej utylizacji plastiku i braku recyklingu oraz ich negatywnego wpływu na zdrowie. Jej główni bohaterowie wprowadzili ekologiczne zmiany, które całkowicie odmieniły oblicze królestwa i życie jego mieszkańców. Bohaterem opowiadania „Drzewo” jest natomiast roślina, która służy człowiekowi i zwierzętom. Dzieci uczą się, że dostarcza tlen, daje schronienie w upalny dzień, a także - kryjówkę podczas zabawy w chowanego. 

Uczmy nasze dzieci ekonawyków. Świetny sposób znaleźli pracownicy... banku
Fot. Mat. prasowe

Promowanie dobrych nawyków, by zadbać o ekologię, ma kluczowy wpływ na życie każdego z nas – teraz, jutro, ale i w przyszłości, kiedy może będziemy już tylko wspomnieniem. Dzięki dobrym ekonawykom możemy sprawić, że każde pokolenie będzie znało smak świeżego powietrza. Nie chciałabym żyć w czasach, gdzie byłby to rarytas. Jeśli będziemy dbali o świadomość ekologiczną od najmłodszych lat naszych dzieci i wnuków, podarujemy im coś, czego nie da się kupić za żadne pieniądze – silną, dziką i zdrową planetę – mówi Marta Melerowicz, Starszy Bankier Klienta w Alior Banku, autorka wyróżnionej ekobajki „Gdy szumią drzewa”.

Opowiadania „Raz, dwa, trzy… o planetę zadbaj Ty” trafią do świetlic środowiskowych, wybranych szkół i przedszkoli, a także do poradni zdrowia dla dzieci. Książki będą dostępne dla klientów w oddziałach Alior Banku, można je również pobrać pod tym linkiem

Uczmy nasze dzieci ekonawyków. Świetny sposób znaleźli pracownicy... banku
Fot. Mat. prasowe

Razem możemy więcej

Nie jest to jedyne działanie Alior Banku na rzecz planety i kształtowania świadomości ekologicznej. W ostatnim czasie ponad 600 pracowników zaangażowało się w projekt Eco Challenge. Wspólnie posadzili 10 560 drzew i krzewów, zebrali ponad 250 worków śmieci i przekazali schroniskom 225 kg karmy dla zwierząt. W ramach rywalizacji pokonali prawie 11 500 km!

Sami możemy dużo, ale razem możemy jeszcze więcej!

Materiał powstał z udziałem Alior Banku

TAGI #ekologia

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

PAULINA KRUPIŃSKA-KARPIEL – Ma urodę, udane dzieci, kochającego męża, wymarzoną pracę. Kobieta idealna? KATARZYNA GRONIEC w wieku 20 lat była gwiazdą legendarnego „Metra”. Jak teraz wygląda jej życie? NIKODEM SKOTARCZAK – Nikoś, najsłynniejszy gangster PRL, został legendą już za życia... Pasjonująca rozmowa Z MICHAŁEM RUSINKIEM o języku polskim, który zmienia się wraz z nami. Jak? W cyklu EXTRA: Rewia, jej miłość! Witamy w Teatrze Sabat Małgorzaty Potockiej.