Fot. Adobe Stock
VIVA! Tylko u nas

O tym kroku pielęgnacji mówi się najmniej

Poznaj fakty i mity o złuszczaniu

WSPÓŁPRACA REKLAMOWA 10 kwietnia 2018 10:34
Fot. Adobe Stock

Wydaje ci się, że peeling to zbędny krok w pielęgnacji? Omijasz go z daleka, bo obawiasz się podrażnień? To duży błąd! Bez niego reszta kosmetyków nigdy nie wykorzysta swojego pełnego potencjału.

FAKT – złuszczanie to klucz do walki ze starzeniem

Dlaczego? Dzięki peelingowi pozbywamy się wierzchniej warstwy martwego naskórka. To z kolei sprawia, że nasza cera jest w stanie wchłonąć więcej składników aktywnych z nakładanych przez nas kosmetyków. Emilia Garłowska, ekspert marki Sesderma dodaje również jeszcze jeden ważny fakt dotyczący złuszczania:

To również recepta na wiele problemów ze skórą – takich jak zmiany wywołane fotostarzeniem, przebarwienia czy pierwsze zmarszczki. Delikatne złuszczanie inicjuje w skórze procesy naprawcze, które prowadzą do odnowienia i odmłodzenia tkanki.

MIT – peelingi tylko podrażniają skórę

Nie jest to prawda, o ile nie stosujemy ich zbyt często. Domowy peeling najlepiej jest wykonać maksymalnie raz w tygodniu. Rzadziej – nie będziemy widzieć efektów, częściej – możemy podrażnić skórę.

Istotna jest także forma używanego produktu. Często sięgamy po peelingi mechaniczne, gruboziarniste, które okazują się często za ostre i, gdy używamy zbyt mocnego nacisku, podrażniają skórę. Dlatego o wiele lepiej wybrać kosmetyki, które złuszczają dzięki zawartości kwasów, na przykład: migdałowego czy glikolowego. W składzie szukamy także retinolu i witaminy C.

Fot. Sesderma

Emilia Garłowska przekonuje, że stan zapalny wywołany peelingiem nie jest niczym złym, ponieważ daje skórze sygnał do intensywnej regeneracji. Jednak jeśli trwa dłużej niż kilka dni może być problemem, ponieważ działa na naskórek destrukcyjnie, a nie stymulująco.

MIT – złuszczanie to wymysł nowoczesnej kosmetologii

O peelingach, szczególnie tych na bazie kwasów, od niedawna mówi się bardzo dużo, a to za sprawą ogromnej popularności pielęgnacji koreańskiej, według której powinnyśmy delikatnie złuszczać skórę codziennie. Jednak jest to zabieg, który stosuje się od czasów starożytnych. Jak opowiada Emilia Garłowska:

Gładka, jasna i jędrna skóra jest pożądaną cechą, szczególnie u kobiet, od wieków. Już starożytne Egipcjanki do swoich rytuałów piękna włączały kwasy AHA. Efekt złuszczania uzyskiwały dzięki okładom i przecieraniu twarzy cytrusami, z kolei o ciało dbały kąpielami w kwaśnym mleku.

Na szczęście dzisiaj mamy już o wiele więcej wygodniejszych sposobów na złuszczanie cery niż mleczne kąpiele. Jednak to, jak stary jest to zabieg, pokazuje nam tylko, jak bardzo jest ważny.

FAKT – złuszczanie trzeba łączyć z odpowiednią pielęgnacją

Chociaż peelingi nie muszą prowadzić do podrażnień, skórę po złuszczaniu, należy odpowiednio chronić. Bardzo ważna jest przede wszystkim ochrona przed promieniowaniem UV. Dlatego po tego typu kuracji, bezwzględnie używamy kremu z wysokim filtrem.

Fot. Sesderma

Jeżeli zauważymy, że nasza skóra źle reaguje na retinol czy kwasy zawarte w kosmetykach, nie odstawiamy ich na zawsze. Wystarczy, że zrobimy kilkudniową przerwę i będziemy stopniowo przyzwyczajać cerę do ich działania. Najważniejsze jest, aby nie przerywać kuracji w połowie.

MIT – peeling można wykonać tylko u kosmetyczki

To stwierdzenie nie jest do końca prawdą. Oczywiście, kosmetyki używane w gabinetach mają o wiele wyższe stężenia składników aktywnych i są zwyczajnie intensywniejsze. Na rynku znajdziemy też produkty do peelingu z kwasami, których możemy bezpiecznie używać w domu. To dobry pomysł dla tych z nas, które chcą uzupełnić swoją kurację lub przedłużyć działanie zabiegów wykonywanych u kosmetycznych.

Do złuszczania możemy używać specjalnych toników, serum, żeli czy nasączonych wacików. Ciekawym i wygodnym rozwiązaniem są jednorazowe chusteczki. Znajdziemy je na przykład w ofercie marki Sesderma. Sesmedical to trzy zestawy, które odpowiadają na różne problemy cery - Revitalize, Cellular Repair i Anti-Age. To dobre rozwiązanie, jeśli nie chcesz korzystać z zabiegów gabinetowych lub chcesz przedłużyć ich efekty. Znajdziemy w nich specjalne chusteczki nasączone kwasami, którymi wystarczy delikatnie przetrzeć twarz oraz kremy niezbędne do zakończenia zabiegu, przywracające prawidłowe pH skóry i wzmacniające działanie peelingu. Do kompletu Cellular Repair dołączono także dodatkowy produkt, który należy stosować między zabiegami. Jak używać zestawów Sesmedical? Ta infografika wszystko tłumaczy:

Fot. Sesderma

Ceny zestawów Sesderma Sesmedical:

Revitalize - 129,99 zł

Anti-Age - 149,99 zł

Cellular Renew - 169,99 zł

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN: czy tęskni za mediami, kiedy znowu… włoży szpilki i dlaczego wpada w „dziki szał”, gdy przegrywa. MICHAŁ WRZOSEK: kiedyś sam się odchudził, dziś motywuje i uczy innych, jak odchudzać się z głową. EWA SAMA swoje królestwo stworzyła w… kuchni domu w Miami. ONI ŻYJĄ FIT!: Lewandowska, QCZAJ, Steczkowska, Chodakowska, Klimentowie, Jędrzejczyk, Danilczuk i Jelonek, Paszke, Skura…