wypadanie-wlosow-jesienia-dlaczego?
Fot. adobe.stock.com
Ze świata urody

Oto najlepszy sposób na wypadanie włosów jesienią

I wcale nie chodzi o szampon...

Redakcja VIVA! 16 października 2023 12:30
wypadanie-wlosow-jesienia-dlaczego?
Fot. adobe.stock.com

Jesienią zmorą większości kobiet jest nadmierne wypadanie włosów, które znajdujemy dosłownie wszędzie – na poduszce, umywalce, podłodze. Może być wypadać codziennie nawet 100! Na szczęście to nic bardzo niepokojącego – to proces fizjologiczny, którym nie należy się stresować. Ale co zrobić, jeśli wypada ich zdecydowanie więcej? Jak sobie poradzić z tym problemem?

CZYTAJ TEŻ: Masz przesuszoną skórę na dłoniach? Zobacz, jak o nią zadbać jesienią

Dlaczego włosy wypadają jesienią?

Po pierwsze – uspokajamy. Wypadanie włosów jesienią jest zupełnie normalne. Wynika ono z faktu z fizjologii i czasu wzrostu włosa. Od sierpnia do listopada włosy mogą wypadać (nawet do 100 włosów dziennie!) przez okres kilku tygodni, ale ten proces po pewnym czasie się zatrzyma. A nowe włosy zaczną rosnąć na miejscu tych, które utraciłyśmy. Jest to powiązane z faktem, że latem pod wpływem słońca nasz organizm, a w tym hormony, funkcjonują inaczej, i powodują wzmożony wzrost włosów. Potem przychodzi moment, gdy kosmyki obumierają i wypadają. I właśnie to, dzieje się teraz. Ale jak wiadomo, na ich miejscu pojawią się nowe, więc trzeba to po prostu przeczekać. 

Co jednak zrobić, jeśli proces wypadania włosów trwa dłużej? Warto skupić się na kilku elementach, które mogą mieć wpływ na stan włosów i ich wypadanie. Oto najważniejsze z nich:

 1.    Ogranicz stylizację z użyciem ciepła
Jeśli możesz, po myciu pozostaw włosy do samoistnego wyschnięcia. Jeśli jednak koniecznie chcesz użyć suszarki, to stosuj zimny nawiew. Niektóre nowoczesne suszarki mają wbudowaną opcję „thermoprotect”, która zapewnia włosom ochronę przed temperaturą. Przed każdym suszeniem lub użyciem prostownicy (staraj się sięgać po nią tylko w wyjątkowych okolicznościach) spryskaj także włosy mgiełką chroniącą przed wysokimi temperaturami.

    2.    Zmniejsz ilość stosowanych kosmetyków
Szampon, odżywka, maska, pianka, lakier – nie za dużo tego? Postaraj się ograniczyć ilość używanych na co dzień kosmetyków. Maskę do włosów stosuj tylko raz w tygodniu, spróbuj zrezygnować z odżywki albo tę do spłukiwania zastąp kosmetykiem w formie mgiełki bez spłukiwania – dzięki temu Twoje włosy będą mniej obciążone i wkrótce staną się mocniejsze.

    3.    Zwracaj uwagę na składy
Jeśli do tej pory nie zwracałaś wielkiej uwagi na składy kosmetyków, to pora to zmienić. Sięgaj po delikatne środki myjące bez SLS, parabenów i silikonów. Staraj się wybierać kosmetyki wzbogacone ceramidami, kolagenem, gliceryną, witaminami.

   3.    Stosuj peelingi
Eksperci są zgodni, że włosy będą rosły zdrowe i mocne pod warunkiem, ze zdrowa będzie skóra głowy. Aby tak się stało, konieczne jest jej dogłębne oczyszczanie nie tylko szamponem, ale także peelingiem. Jeśli nie masz problemów ze skórą głowy, taki rytuał wystarczy wykonać raz w miesiącu. Jeśli jednak zauważasz u siebie łupież lub świąd, możesz robić peeling skóry głowy nawet co 10 dni.

    4.    Farbuj z głową
Jeśli możesz, całkowicie zrezygnuj z farbowania, a jeśli nie, to przynajmniej wybieraj łagodne farby bez amoniaku i zapewnij pasmom intensywną pielęgnację po zabiegu. Pamiętaj, ze u fryzjera też możesz poprosić o farbę o bardziej naturalnym składzie.

   5.   Zacznij stosować suplementy
Witaminy w diecie nie tylko bezpośrednio pozytywnie wpływają na wypadanie włosów, ale także zwiększają ich odporność na działanie szkodliwych czynników oraz poprawiają wchłanianie niezbędnych substancji odżywczych. Szczególną uwagę zwróć na:
    •    biotynę - czyli witaminę H znajdziesz m.in. w nabiale, jajach, produktach pełnoziarnistych, wątróbce i soi. Biotyna jest też częstym składnikiem aptecznych suplementów na mocne i zdrowe włosy.
    •    witaminę A1 - inaczej retinol. Odpowiada za cykl odnowy komórek w organizmie, w tym również włosów. Zawierają ją ryby, szpinak pomidory i mleko krowie.
    •    kwas pantotenowy - to witamina B5, która pobudza włosy do wzrostu, stymuluje wytwarzanie keratyny i chroni włosy przed zniszczeniem. Kwas znajduje się w brokułach, rybach, orzechach, grzybach i bananach.

siwe-wlosy-sposoby-naturalne-2020
Fot. Adobe Stock

 6. Stosuj kosmetyki na wypadanie włosów

Jeśli sytuacja z wypadaniem włosów trwa dłużej, to warto sięgnąć po produkty na wypadanie. Najlepiej zadziałają wcierki i kosmetyki typu serum. Ich działanie można wzmocnić dodatkowo szampanami z tej samej linii - wtedy ich działanie będzie jeszcze lepsze. Preparaty takie stosuje się przez kilka tygodni. I to doskonały zastrzyk energii i odżywienia dla osłabionych włosów, dzięki którym na pewno będą odrastać szybciej i będą mocniejsze!

kosmetyki na wypadanie włosów
Fot. materiały prasowe

Serum na porost włosów Premium Hair Growth Serum, SATTVA AYURVEDA, 90 zł; serum kuracja stymulująca wzrost włosów Capilarte, DERMEDIC ok 48 zł; kuracja powstrzymująca wypadanie włosów Night Density Rescue, NIOXIN, 219 zł; serum stymulujące odrost włosów Wypadanie, TOŁPA, 35,99 zł.

7. Zadbaj o dietę

Zła dieta jest jedną z przyczyn wypadających włosów. Zadbaj o zdrowy jadłospis bogaty w witaminy i minerały, a z pewnością kondycja Twoich włosów się poprawi.

W twojej diecie powinny pojawić się za to duże ilości ciemnozielonych warzyw, makaron, ryż i pieczywo pełnoziarniste, duża ilość ryb bogatych w kasy Omega, zdrowej oleje roślinne i orzechy oraz nasiona. Oto lista tych najpotrzebniejszych składników:

Witamina A

Pobudza mieszki włosowe do wzrostu. Znajdziesz ją w: brokułach, dyni, jarmużu, marchewce, natce pietruszki, kapuście, pomidorach, pomarańczach i batatach. 

Witamina E

Stymuluje podziały komórkowe w macierzy włosa. Znajdziesz ją w: jajkach, maśle, orzechach i nasionach, a także w zielonych warzywach.

Witaminy z grupy B, w tym biotyna, której niedobory powodują wypadanie włosów

Są niezwykle ważne dla produkcji aminokwasów, czyli budulców włosa. Znajdziesz je w: burakach, szpinaku, marchewce, jarmużu, cytrynie, ziemniakach i szpinaku. Biotyny najwięcej jest w brązowym ryżu, żółtkach jaj, owocach morza, drobiu, grejpfrutach i szpinaku.

Kwasy omega-3

Mają wpływ na właściwe odżywienie włosów, a tym samym na ich wzmocnienie. Znajdziesz je w: rybach, owocach morza, olejach i tłustych migdałach.

Jeśli nie jesteś mistrzem gotowania warto zaopatrzyć się w gotowe suplementy z biotyną, które pod warunkiem regularnego stosowania, dają naprawdę świetne rezultaty. Ale zawsze najpierw warto skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli przyjmujesz także inne preparaty witaminowe, aby nie dostarczyć ich za dużo.

8. Unikaj stresu

Stres i przemęczenie mocno obciążają organizm. W tym okresie możesz zaobserwować pogorszenie się stanu cery i zwiększoną ilość wypadających włosów. A to wszystko za sprawą nadmiernego wydzielania prolaktyny.

8. Idź do lekarza

W większości przypadków wypadanie włosów jest spowodowane łysieniem telogenowym, czyli zaburzeniem cyklu włosowego, i u wielu osób ustępuje ono samoistnie po kilku tygodniach. Jednak gdy nie zauwazysz poprawy po wdrożeniu naszych rad i sposobów, najlepiej będzie zgłosić do lekarza, żeby zlecił odpowiednie badania i znalazł przyczynę wypadania włosów, a następnie zaordynował odpowiednią terapię.

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Jedno zdjęcie Roxie Węgiel wywołało lawinę komentarzy. Odpowiedziała: „Ludzie muszą się przyzwyczaić, że jest inaczej”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARCELA I MICHAŁ KOTERSCY: w styczniu powiedzieli sobie „tak”, ale to niejedyna rewolucja w ich życiu. KATARZYNA ŻAK: o tym, co jest jej największym szczęściem i czego najbardziej żałuje. ANDREA CAMASTRA: dla zdobywcy gwiazdki przewodnika Michelin gotowanie jest jak teatralny spektakl. ALDONA ORMAN Z CÓRKĄ IDALIĄ w rozmowie pełnej metafizyki, ale też zwykłej codzienności. SWIFT, CYRUS, EILISH, GOMEZ, DUA LIPA: idolki zbiorowej wyobraźni.