wypadanie-wlosow-jesienia-dlaczego?
Fot. adobe.stock.com
Ze świata urody

Jaki jest najlepszy sposób na wypadanie włosów jesienią 2021?

Czy wystarczy dieta i dobry szampon?

Redakcja VIVA! 7 listopada 2021 10:29
wypadanie-wlosow-jesienia-dlaczego?
Fot. adobe.stock.com

Jesienią zmorą większości kobiet jest nadmierne wypadanie włosów, które znajdujemy dosłownie wszędzie – na poduszce, umywalce, podłodze. Na szczęście to nic niepokojącego – to proces fizjologiczny, którym nie należy się stresować. Ale oczywiście warto o włosy zadbać. Jak to zrobić? Już tłumaczymy!

CZYTAJ TEŻ: Masz przesuszoną skórę na dłoniach? Zobacz, jak o nią zadbać jesienią

Dlaczego włosy wypadają jesienią?

Po pierwsze – uspokajamy. Wypadanie włosów jesienią jest zupełnie normalne. Wynika ono z faktu z fizjologii i czasu wzrostu włosa. Od sierpnia do listopada włosy mogą wypadać (nawet do 100 włosów dziennie!) przez okres kilku tygodni, ale ten proces znów się zatrzyma. A nowe włosy zaczną rosnąć na miejscu tych, które utraciłyśmy. Jest to powiązane z faktem, że latem pod wpływem słońca nasz organizm, a w tym hormony, funkcjonują inaczej, i powodują wzmożony wzrost włosów. Potem przychodzi moment, gdy kosmyki obumierają i wypadają. I właśnie to, dzieje się teraz. Ale jak wiadomo, na ich miejscu pojawią się nowe, więc trzeba to po prostu przeczekać. 

Co jednak zrobić, jeśli proces wypadania włosów trwa dłużej? Warto skupić się na kilku elementach, które mogą mieć wpływ na stan włosów i ich wypadanie. Oto najważniejsze z nich:

 1.    Ogranicz stylizację z użyciem ciepła
Jeśli możesz, po myciu pozostaw włosy do samoistnego wyschnięcia. Jeśli jednak koniecznie chcesz użyć suszarki, to stosuj zimny nawiew. Niektóre nowoczesne suszarki mają wbudowaną opcję „thermoprotect”, która zapewnia włosom ochronę przed temperaturą. Przed każdym suszeniem lub użyciem prostownicy (staraj się sięgać po nią tylko w wyjątkowych okolicznościach) spryskaj włosy mgiełką chroniącą przed wysokimi temperaturami.

    2.    Zmniejsz ilość stosowanych kosmetyków
Szampon, odżywka, maska, pianka, lakier – nie za dużo tego? Postaraj się ograniczyć ilość używanych na co dzień kosmetyków. Maskę do włosów stosuj tylko raz w tygodniu, spróbuj zrezygnować z odżywki – dzięki temu Twoje włosy będą mniej obciążone i wkrótce staną się mocniejsze.

    3.    Zwracaj uwagę na składy
Jeśli do tej pory nie zwracałaś wielkiej uwagi na składy kosmetyków, to pora to zmienić. Sięgaj po delikatne środki myjące bez SLS, parabenów i silikonów. Staraj się wybierać kosmetyki wzbogacone ceramidami, kolagenem, gliceryną, witaminami.

    4.    Farbuj z głową
Jeśli możesz, całkowicie zrezygnuj z farbowania, a jeśli nie, to przynajmniej wybieraj łagodne farby bez amoniaku i zapewnij pasmom intensywną pielęgnację po zabiegu. Pamiętaj, ze u fryzjera też możesz poprosić o farbę o bardziej naturalnym składzie.

   5.   Zacznij stosować suplementy
Witaminy w diecie nie tylko bezpośrednio pozytywnie wpływają na wypadanie włosów, ale także zwiększają ich odporność na działanie szkodliwych czynników oraz poprawiają wchłanianie niezbędnych substancji odżywczych. Szczególną uwagę zwróć na:
    •    biotynę - czyli witaminę H znajdziesz m.in. w nabiale, jajach, produktach pełnoziarnistych, wątróbce i soi. Biotyna jest też częstym składnikiem aptecznych suplementów na mocne i zdrowe włosy.
    •    witaminę A1 - inaczej retinol. Odpowiada za cykl odnowy komórek w organizmie, w tym również włosów. Zawierają ją ryby, szpinak pomidory i mleko krowie.
    •    kwas pantotenowy - to witamina B5, która pobudza włosy do wzrostu, stymuluje wytwarzanie keratyny i chroni włosy przed zniszczeniem. Kwas znajduje się w brokułach, rybach, orzechach, grzybach i bananach.

siwe-wlosy-sposoby-naturalne-2020
Fot. Adobe Stock

 6. Stosuj kosmetyki na wypadanie włosów

Jeśli sytuacja z wypadaniem włosów trwa dłużej, to warto sięgnąć po produkty na wypadanie. Najlepiej zadziałają wcierki i kosmetyki typu serum. Ich działanie można wzmocnić dodatkowo szampanami z tej samej linii - wtedy ich działanie będzie jeszcze wzmocnione. Preparaty takie stosuje się przez kilka tygodni. I to doskonały zastrzyk energii i odżywienia dla osłabionych włosów, dzięki którym na pewno będą odrastać szybciej i będą mocniejsze!

7. Dbaj o właściwą dietę

Zła dieta jest jedną z przyczyn wypadających włosów. Zadbaj o zdrowy jadłospis bogaty w witaminy i minerały, a z pewnością kondycja Twoich włosów się poprawi. Szczególną uwagę zwróć na białko, aminokwasy, cynk i żelazo. Ich niedobór może powodować wypadanie włosów na całej powierzchni głowy!

8. Unikaj stresu

Stres i przemęczenie mocno obciążają organizm. W tym okresie możesz zaobserwować pogorszenie się stanu cery i zwiększoną ilość wypadających włosów. A to wszystko za sprawą nadmiernego wydzielania prolaktyny.

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA: czy da się porównać uczucie pomiędzy mężczyzną a kobietą do tego łączącego matkę i dziecko? SARA JAMES najpierw podbiła Polskę, teraz podbija świat. Naszą sesję zrealizowaliśmy w jej ukochanym Los Angeles. ARKADIUSZ JAKUBIK: fantastyczny, wielokrotnie nagradzany aktor, rockandrollowiec o rodzinnych relacjach i myślowym ADHD. MAŁGORZATA SARAMONOWICZ w poruszającej rozmowie o życiu ze stwardnieniem rozsianym.