Oto miejsce rodem z horroru! Zabieramy Cię do Bodie…

Barbara Łubko 14 sierpnia 2021 19:30

Porzucone miasto, w którym czas się zatrzymał… Czy to jeszcze możliwe we współczesnym świecie? Jak najbardziej! Wystarczy wybrać się w podróż w głąb amerykańskiego stanu Kalifornia. Długa podróż po bezdrożach zaprowadzi do Bodie - prawdziwego miasta duchów! Dziś Bodie przeraża i… zachwyca! Miasto wygląda jak plan filmowy horroru - rozrzucone pozostałości maszyn i nieczynne samochody są dosłownie wszędzie, opuszczone domy straszą wnętrzami, w których ciągle stoją pokryte grubą warstwą kurzu meble i sprzęty.

Masz odwagę wybrać się na spacer po Bodie? Zapraszamy do galerii! Zobacz, jak żyli mieszkańcy i dowiedz się, jaki sekret skrywa Bodie!

Zobacz także: 7 czarujących wysp w Europie, o których możesz nie wiedzieć!

1/6
Bodie - miasto duchów w Kalifornii
Copyright @Paweł Kowalczyk
1/6

Miasto założono w 1876 roku. Jak wiele innych miejscowości na terenach zachodnich stanów USA, Bodie powstało w czasie gorączki złota. W 1859 roku odkryto złoża w jego okolicach i poszukiwacze tego cennego kruszcu zaczęli się tu osiedlać. Niestety już w 1880 roku okazało się, że dużo większe złoża złota znajdowały się na innych terenach - osadnicy z Bodie opuszczali więc miasto i tam podążali. Pomimo przeciwności Bodie nadal tętniło życiem, a liczba jego mieszkańców wynosiła w 1880 roku około 7000 osób, które ciągle rozbudowywały miasto…

2/6
Bodie - miasto duchów w Kalifornii
Copyright @Barbara Łubko
2/6

Bodie przez lata tętniło życiem! Dla pracujących przy wydobyciu złota mężczyzn odpoczynek w saloonie to podstawa. W „najlepszych czasach” w Bodie było ich podobno ponad 50, a część z tych przybytków pełniła też rolę domów publicznych! Dziś spacerując po Bodie, można przyjrzeć się jednym z barów. Kto skusi się na drinka przy barze?

3/6
Bodie - miasto duchów w Kalifornii
Copyright @Barbara Łubko
3/6

W Bodie można zajrzeć nawet do porzuconego sklepu wielobranżowego - to miejsce, w którym mieszkańcy zaopatrywali się we wszystkie potrzebne produkty. Jak to możliwe, że wnętrza nie zostały rozkradzione teraz, kiedy miasteczko stoi opustoszałe? Ilość turystów w Bodie nie jest duża - miasto znajduje się przecież na pustkowiu. Poza tym chyba żaden turysta nie miałby odwagi zabrać z Bodie czegokolwiek! Powód? Dotknie go klątwa Bodie! Kto zabierze z miasteczka choćby kamień, będzie prześladowany przez duchy zmarłych mieszkańców miasteczka!

4/6
Bodie - miasto duchów w Kalifornii
Copyright @Barbara Łubko
4/6

Budzące przerażenie wnętrza domów mieszkalnych wyglądają jakby czas się w nich zatrzymał. Mieszkańcy Bodie nie otaczali się luksusem - żyli prosto i korzystali z najbardziej podstawowych sprzętów. W Bodie wszystko wygląda tak, jak zostawili to mieszkańcy, który nie zabierali ze sobą zbędnego dobytku. Niektóre elementy wnętrz zostały zaaranżowane (przyjrzyj się książkom na szkolnych ławach!), ale zostało to zrobione w umiejętny sposób.

5/6
Bodie - miasto duchów w Kalifornii
Copyright @Paweł Kowalczyk
5/6

W 1910 w Bodie mieszkało zaledwie 698 osób! Wydobycie złota zmalało, w 1917 roku zamknięto nawet linię kolejową Bodie Railway. Co ciekawe, w tym samym czasie Bodie zyskało w prasie miano „ghost town”/„miasta duchów”. Jako że w latach 20. coraz popularniejsze stały się podróże samochodem, wielu ciekawskich Amerykanów zaczęło odwiedzać Bodie! W 1942 roku ostatnia kopalnia i punkt pocztowy zostały zamknięte. Tak skończyła się kilkudziesięcioletnia historia miasteczka.

6/6
Bodie - miasto duchów w Kalifornii
Copyright @Paweł Kowalczyk
6/6

W latach 40. XX wieku Bodie zagroziła fala kradzieży! Opustoszałe miasto było łatwym łupem dla złodziei. W mieście mieszkały wtedy zaledwie 3 osoby! Na szczęście w latach 60. Bodie zyskało status parku historycznego. W mieście przetrwało 170 zabudowań. Dziś ta liczba zmalała do 110, ale Bodie wciąż prezentuje się fascynująco!

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA Z CÓRKĄ ANNĄ: Wzruszająca rozmowa o tym, jak być matką, kiedy samej się jej nie miało. JUSTYNA I JAKUB PRZYGOŃSCY: Motocyklista i kierowca rajdowy i współwłaścicielka modowej marki – jak łączą życie rodzinne z pasją i pracą? DEKADA GIERKA: Dlaczego lata 70. wciąż fascynują i inspirują? LILIANA GŁĄBCZYŃSKA-KOMOROWSKA: Aktorka i reżyserka, kobieta po przejściach, celebruje dojrzałą miłość. Matka ANNY LEWANDOWSKIEJ – MARIA STACHURSKA snuje historię cioci Stanisławy, położnej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym.