Oto miejsce rodem z horroru! Zabieramy Cię do Bodie…

Barbara Łubko 17 czerwca 2023 14:27

Porzucone miasto, w którym czas się zatrzymał… Czy to jeszcze możliwe we współczesnym świecie? Jak najbardziej! Wystarczy wybrać się w podróż w głąb amerykańskiego stanu Kalifornia. Długa podróż po bezdrożach zaprowadzi do Bodie - prawdziwego miasta duchów! Dziś Bodie przeraża i… zachwyca! Miasto wygląda jak plan filmowy horroru - rozrzucone pozostałości maszyn i nieczynne samochody są dosłownie wszędzie, opuszczone domy straszą wnętrzami, w których ciągle stoją pokryte grubą warstwą kurzu meble i sprzęty.

ZOBACZ TAKŻE: 7 czarujących wysp w Europie, o których możesz nie wiedzieć!

Bodie - miasto duchów w USA

Miasto założono w 1876 roku. Jak wiele innych miejscowości na terenach zachodnich stanów USA, Bodie powstało w czasie gorączki złota. W 1859 roku odkryto złoża w jego okolicach i poszukiwacze tego cennego kruszcu zaczęli się tu osiedlać. Niestety już w 1880 roku okazało się, że dużo większe złoża złota znajdowały się na innych terenach - osadnicy z Bodie opuszczali więc miasto i tam podążali. Pomimo przeciwności Bodie nadal tętniło życiem, a liczba jego mieszkańców wynosiła w 1880 roku około 7000 osób, które ciągle rozbudowywały miasto…

Bodie przez lata tętniło życiem! Dla pracujących przy wydobyciu złota mężczyzn odpoczynek w saloonie to podstawa. W „najlepszych czasach” w Bodie było ich podobno ponad 50, a część z tych przybytków pełniła też rolę domów publicznych! Dziś spacerując po Bodie, można przyjrzeć się jednym z barów. Kto skusi się na drinka przy barze?

Bodie miasto duchów - jak teraz wygląda porzucona miejscowość?

W Bodie można zajrzeć nawet do porzuconego sklepu wielobranżowego - to miejsce, w którym mieszkańcy zaopatrywali się we wszystkie potrzebne produkty. Jak to możliwe, że wnętrza nie zostały rozkradzione teraz, kiedy miasteczko stoi opustoszałe? Ilość turystów w Bodie nie jest duża - miasto znajduje się przecież na pustkowiu. Poza tym chyba żaden turysta nie miałby odwagi zabrać z Bodie czegokolwiek! Powód? Dotknie go klątwa Bodie! Kto zabierze z miasteczka choćby kamień, będzie prześladowany przez duchy zmarłych mieszkańców miasteczka!

Budzące przerażenie wnętrza domów mieszkalnych wyglądają jakby czas się w nich zatrzymał. Mieszkańcy Bodie nie otaczali się luksusem - żyli prosto i korzystali z najbardziej podstawowych sprzętów. W Bodie wszystko wygląda tak, jak zostawili to mieszkańcy, który nie zabierali ze sobą zbędnego dobytku. Niektóre elementy wnętrz zostały zaaranżowane (przyjrzyj się książkom na szkolnych ławach!), ale zostało to zrobione w umiejętny sposób.

W 1910 w Bodie mieszkało zaledwie 698 osób! Wydobycie złota zmalało, w 1917 roku zamknięto nawet linię kolejową Bodie Railway. Co ciekawe, w tym samym czasie Bodie zyskało w prasie miano „ghost town”/„miasta duchów”. Jako że w latach 20. coraz popularniejsze stały się podróże samochodem, wielu ciekawskich Amerykanów zaczęło odwiedzać Bodie! W 1942 roku ostatnia kopalnia i punkt pocztowy zostały zamknięte. Tak skończyła się kilkudziesięcioletnia historia miasteczka.

W latach 40. XX wieku Bodie zagroziła fala kradzieży. Opustoszałe miasto było łatwym łupem dla złodziei. W mieście mieszkały wtedy zaledwie 3 osoby! Na szczęście w latach 60. Bodie zyskało status parku historycznego. W mieście przetrwało 170 zabudowań. Dziś ta liczba zmalała do 110, ale Bodie wciąż prezentuje się fascynująco.

Masz odwagę wybrać się na spacer po Bodie? Zapraszamy do galerii! Zobacz, jak żyli mieszkańcy i dowiedz się, jaki sekret skrywa Bodie! 

1/6
Bodie - miasto duchów w Kalifornii
Copyright @Paweł Kowalczyk
1/6

Bodie - miasto duchów w USA

2/6
Bodie - miasto duchów w Kalifornii
Copyright @Barbara Łubko
2/6

Bodie - miasto duchów w USA

3/6
Bodie - miasto duchów w Kalifornii
Copyright @Barbara Łubko
3/6

Bodie - miasto duchów w USA

4/6
Bodie - miasto duchów w Kalifornii
Copyright @Barbara Łubko
4/6

Bodie - miasto duchów w USA

5/6
Bodie - miasto duchów w Kalifornii
Copyright @Paweł Kowalczyk
5/6

Bodie - miasto duchów w USA

6/6
Bodie - miasto duchów w Kalifornii
Copyright @Paweł Kowalczyk
6/6

Bodie - miasto duchów w USA

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Odmienił swoje życie i kupił dom we Włoszech. Poznaj Sycylię Piotra Wojtasika 

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o tym, co odmieniło jej życie, kobietach, które dają jej moc, i… festiwalu w Cannes. JADWIGA JANKOWSKA-CIEŚLAK: pogodziła się z życiem, tylko ze śmiercią męża nie może się uporać do tej pory. JACEK DUBOIS w fascynującej rozmowie o zawodzie adwokata, zbrodni, karze i pisarskiej pasji. ZBIGNIEW WODECKI: Kraków jego śladami.