trendy-wiosna-2021-wnetrza-domy-modulowe-architektura-projekt-jak-budowac-ile-trwa-budowa-2
Fot. Frank Boston/Adobe Stock
architektura

Domy modułowe są hitem 2021 roku! 

Jeśli marzysz o domu to najtańsze i bardzo stylowe rozwiązanie!

Redakcja VIVA! 24 lipca 2021 13:30
trendy-wiosna-2021-wnetrza-domy-modulowe-architektura-projekt-jak-budowac-ile-trwa-budowa-2
Fot. Frank Boston/Adobe Stock

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wielu z nas pragnie zamienić mieszkanie w mieście na dom z ogródkiem, w którym można spędzać czas bliżej natury. Dlatego w trendach wnętrzarskich i architektonicznych na 2021 rok królują niewielkie domy modułowe, które wkrótce mogą zdominować krajobraz wielu podmiejskich terenów! Jak to możliwe? Przecież budowa domu trwa długo, z reguły około dwóch lat? Otóż domy modułowe powstają niezwykle szybko, a ich właściciele często nie muszą przejmować się uciążliwym załatwianiem pozwoleń na budowę i skomplikowanym procesem współpracy z architektem nad dostosowaniem konkretnego projektu.

Trendy wnętrza lato 2021: domy modułowe na lato 2021

Dom modułowy na placu budowy można złożyć w zaledwie kilka dni! Czym różni się od tego tradycyjnego? Klasycznie domy buduje się z cegieł, pustaków lub bloczków. Wybudowanie domu jednorodzinnego (według indywidualnego projektu bądź zakupionego gotowego projektu) trwa około dwóch lat. Natomiast dom modułowy powstaje z prefabrykatów. Tak modny w 2021 roku dom modułowy powstaje nawet w ok. 90% w fabryce.

Trendy wnętrza lato 2021: jak wybudować dom modułowy?

Jak przygotować się do kupna domu modułowego? Jaki dom modułowy wybrać w 2021 roku? W zależności od posiadanego budżetu, możemy wybrać na różne warianty wyposażenia. Podstawą jest dom w stanie surowym otwartym, który następnie musimy wykończyć na własną rękę. Dla bardziej niecierpliwych, którzy chcą jak najszybciej zamieszkać w nowym domu, stworzono domy modułowe z niemal pełnym wyposażeniem. W zakładzie produkcyjnym montowane są okna i drzwi, podłogi, ściany działowe, dach z pokryciem, a także instalacje (elektryczne, wodno-kanalizacyjna, grzewcza). Po przywiezieniu na budowę trzeba tylko „złożyć” poszczególne elementy (często nawet szafy są przygotowane w fabryce), a dom wyposażyć w dosłownie kilka pozostałych mebli.

Trendy wnętrza 2021: dom modułowy - wady i zalety

Dom modułowy powstaje głównie w fabryce, więc „budując” go nie jesteśmy uzależnieni od warunków pogodowych. Budynek na placu budowy pojawia się w dużych segmentach i składa się go na wcześniej przygotowanych fundamentach. Prace mogą być prowadzone na gruntach podmokłych, skalistych czy stromych. Ściany powstają w idealnych warunkach, przez co nie są wilgotne lub przesuszone.

Możemy też rozbudowywać dom w przyszłości, na przykład gdy rodzina mieszkańców się powiększy i potrzebna będzie większa przestrzeń. Wadą domów modułowych jest to, że muszą być ustandaryzowane, co nie pozwala na realizowanie bardziej indywidualnych projektów.

Domy modułowe mają często wieloletnią (nawet 25-letnią) gwarancję, a sama inwestycja nie generuje tylu nieprzewidzianych kosztów, co decyzja o budowie tradycyjnego domu.

budowa-dom-modulowy-trendy-2021-wiosna-2
Fot. JRP Studio/AdobeStock

Dom modułowy – współczesna stodoła czy mini dom do 35m2

Hitem wiosny 2021 będą tak popularne też w ostatnich latach współczesne stodoły i… mikrodomy (nawet o powierzchni 35 m2), które można postawić na małych działkach pod miastem.

trendy-wiosna-2021-wnetrza-domy-modulowe-architektura-projekt-stodola-2
Fot. alexandre Zveiger/Adobe Stock

Trendy wnętrza wiosna 2021:Ile kosztuje dom modułowy?

Cena za metr kwadratowy prostego domu w konstrukcji szkieletowej rozpoczyna się już od kwoty 1400 zł. Natomiast modułowe domy drewniane (idealne na ciepłe miesiące jako domy letniskowe) mogą kosztować nawet poniżej 800 zł za metr kwadratowy! Często koszt domu modułowego może być nawet o 30 procent niższy w porównaniu z kosztem budowy domu tradycyjnego.

Dom modułowy bez pozwolenia na budowę – jak to działa?

Ważną zaletą domów modułowych jest brak konieczności zatrudniania inspektora nadzoru. Ciekawostką jest fakt, że domy modułowe do 35m2 powierzchni można postawić na zgłoszenie, bez pozwolenia na budowę. Wynika to z nowelizacji prawa budowlanego z dnia 28 czerwca 2014, wedle której zniesiona została konieczność występowania o pozwolenie na budowę budynków o powierzchni do 35m2.

trendy-wiosna-2021-wnetrza-domy-modulowe-architektura-projekt-cena-2
Fot. artjafara/AdobeStock

trendy-wiosna-2021-wnetrza-domy-modulowe-architektura-projekt-poza-miastem-2
Fot. Dariusz Jarzabek/Adobe Stock

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN: czy tęskni za mediami, kiedy znowu… włoży szpilki i dlaczego wpada w „dziki szał”, gdy przegrywa. MICHAŁ WRZOSEK: kiedyś sam się odchudził, dziś motywuje i uczy innych, jak odchudzać się z głową. EWA SAMA swoje królestwo stworzyła w… kuchni domu w Miami. ONI ŻYJĄ FIT!: Lewandowska, QCZAJ, Steczkowska, Chodakowska, Klimentowie, Jędrzejczyk, Danilczuk i Jelonek, Paszke, Skura…