Zobaczcie, jak wygląda!

Sabina Zięba 6 marca 2018 10:00

Na rynek nieruchomości trafił właśnie niezwykły zamek mistrza barokowego malarstwa flamandzkiego, Petera Paula Rubensa. Posiadłość mieszcząca się 25 km na południe od Brukseli, w miejscowości Elewijt, składa się z 3 budynków (w tym prywatnej kaplicy) i ma 33 pokoje, a z trzech stron... otoczona jest fosą! Budowę zamku Het Steen, zwanego również Rubens Kasteel, rozpoczęto w 1304 roku. Choć od 1955 roku nie był on odnawiany, według specjalistów nie potrzebuje zbyt wielu pracy renowacyjnych. Co ciekawe, w 2009 roku uzyskał on status oficjalnego dziedzictwa architektury w Belgii.

Peter Paul Rubens kupił posiadłość w 1635 roku. Wówczas całkowicie ją przebudował, a nad wielkim kominkiem w głównej komnacie kazał umieścić swoją tarczę herbową. Artysta przeprowadził się tam ze swoją drugą żoną, 16-letnią Heleną Fourment. W Het Steen mieszkał i malował w ostatnich pięciu latach życia.

Malarz uwiecznił swoją posiadłość w kilku dziełach, m. in. w „Turnieju pod zamkiem Het Steen" (1635-1637) znajdującym się w Luwrze i „Widoku Het Steen wczesnym rankiem" (1636), pejzażu przechowywanym od 1823 roku w National Gallery w Londynie.

Ta belgijska historyczna nieruchomość otoczona jest lasem, prywatnym stawem i łąkami. Łącznie dwadzieścia akrów ziemi. Według niemieckiego eksperta Christopha von Schencka, roczny koszt jej utrzymania wynosić będzie ponad sto osiemnaście tysięcy dolarów. Cena wywoławcza Rubens Kastell to 4 miliony euro. Chcielibyście tam zamieszkać?  

1/5
Copyright @Materiały prasowe
1/5

Pejzaż „Widok Het Steen wczesnym rankiem" z 1636 roku autorstwa Rubensa. Dziś możemy go oglądać w National Gallery w Londynie.

2/5
Copyright @Materiały prasowe
2/5

Przedmiotem sprzedaży są trzy budynki - rezydencja z piaskowca z prywatną kaplicą i sześcioma komnatami sypialnymi, czteropokojowa willa i zespół wieżowy kryjący garaż na cztery samochody.

3/5
Copyright @Materiały prasowe
3/5

W skład posiadłości wchodzi także fosa ze zwodzonym mostem i nieco ponad 8 ha pastwisk.

4/5
Copyright @Materiały prasowe
4/5

Nieruchomość zmieniała kilkakrotnie właścicieli. Zamek poważnie ucierpiał podczas II wojny światowej.

5/5
Copyright @Materiały prasowe
5/5

W 1954 roku zamek nabył mecenas sztuki Paul Maison, który pozwolił zwiedzać posiadłość i organizował tam wystawy. Teraz to jego spadkobiercy wystawili go na sprzedaż.

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.