Z okazji Dnia Oceanów wybieramy się w podróż do podwodnego świata…

Marta Baran 9 czerwca 2020 08:32

Światowy Dzień Oceanów to doskonała okazja do przybliżenia Wam jednego z piękniejszych cudów natury, występującego właśnie w oceanach! I choć dalekie wyjazdy nie są teraz możliwe, to my zabieramy Was w niezwykłą wirtualną podróż po najbardziej zadziwiających rafach koralowych świata.

Fenomen raf koralowych

Rafy koralowe to skamieliny powstałe tysiące lat temu, w wodach mórz i oceanów, których temperatura nie spada poniżej 18 stopni Celsjusza, na głębokości do około 50 m pod poziomem morza. Ekosystem ten jest bardzo wrażliwy na zmiany klimatu, dlatego też musi być pod stałą obserwacją naukowców. Dzięki badaniom szkieletów wchodzących w skład rafy, badacze odkryli na przykład, że tysiące lat temu rok był dłuższy od obecnego o kilkanaście dni.

Nurkowanie w wodach oceanu, w których występują rafy koralowe to niesamowite przeżycie, które doczekało się wielu fanów na całym świecie. Najwięksi zapaleńcy potrafią przemierzyć nawet pół kuli ziemskiej, aby mieć możliwość choć przez chwilę podziwiać niezwykłą feerię barw i różne gatunki zwierząt morskich. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie raf koralowych, które koniecznie warto zobaczyć.  

1/5
Najpiekniesze rafy koralowe
Copyright @STOCK ADOBE
1/5

Wielka Rafa Koralowa w Australii

Zaczynamy od najdalej położonej rafy koralowej od Polski. 13 tysięcy kilometrów, to odległość, jaką należy pokonać, aby móc podziwiać jedne z największych cudów przyrody na Antypodach. Miejsce to, w którym żyje ponad 600 gatunków koralowców, wpisane jest na listę UNESCO.

2/5
Najpiekniesze rafy koralowe
Copyright @STOCK ADOBE
2/5

Wyspa Buck, Wyspy Dziewicze, USA

Znajdująca się na Karaibach Wyspa Buck to mekka dla miłośników koralowców. Gatunki, które możemy tu spotkać są tak unikalne, że już w 1948 roku rząd Stanów Zjednoczonych specjalną ochroną i ogłosił miejsce to parkiem narodowym.

3/5
Najpiekniesze rafy koralowe
Copyright @STOCK ADOBE
3/5

Belize

Rafa koralowa Belize, która położona jest na półwyspie Jukatan to druga co do wielkości rafa na świecie. Mimo wpisania jej na listę Dziedzictwa Zagrożonego, nadal istnieje możliwość, aby amatorzy nurkowania podziwiali między innymi płaszczki, ryby papuzie czy cętkowaną mantę.

4/5
Najpiekniesze rafy koralowe
Copyright @STOCK ADOBE
4/5

Bali, Indonezja

Indonezyjski raj na ziemi to idealne miejsce dla miłośników podwodnych wojaży. Mimo zatłoczonych plaż, wielu nurków decyduje się wybrać w ten rejon świata, aby podziwiać niezliczoną ilość gatunków koralowców oraz ryb, których nie spotkamy nigdzie indziej.

5/5
Najpiekniesze rafy koralowe
Copyright @STOCK ADOBE
5/5

Rafa Morza Czerwonego

Krystalicznie czysta woda u wybrzeży Egiptu pozwala bez przeszkód podziwiać ten podwodny ekosystem, nawet z powierzchni tafli morza. Znajduje się tam wiele ośrodków dla początkujących nurków, dlatego to odpowiednie miejsce dla ludzi, którzy chcą zacząć przygodę z nurkowaniem.

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.