spływ Dunajcem
Fot. Fotolia
Podróże

Spływ Dunajcem

Spływ Dunajca to największa atrakcja Pienin. Możesz popłynąć tratwą z flisakami albo poczuć zastrzyk adrenaliny podczas raftingu.

Alicja Daszkiewicz 2 sierpnia 2017 04:47
spływ Dunajcem
Fot. Fotolia

Spływ flisacką tratwą meandrującym Dunajcem, który wdziera się w skały Pienińskiego Parku Narodowego, tworząc malowniczy przełom, to jedna z największych atrakcji turystycznych Pienin.

Przełom Dunajca

W okolicach Sromowców i Szczawnicy rzeka wije się wśród skał, tworząc głęboko wcięty wąwóz. Spływ na tratwach, które są złożone z 5 czółen związanych razem i wyściełanych gałązkami świerkowymi lub jodłowymi, rozpoczyna się na przystani flisackiej w Sromowcach-Kątach, a kończy w Szczawnicy lub dalej w Krościenku.

Właściwy przełom Dunajca i zarazem najbardziej malowniczy odcinek zaczyna się kilometr za Sromowcami Niżnymi u stóp Ostrej Skały. Na dystansie 3 km w linii prostej rzeka tworzy 7 dużych pętli, wydłużając swoją trasę do 8 km. Dolina zwęża się miejscami do 50 m, a jej pionowe wapienne ściany wznoszą się na wysokość nawet 300 m nad poziom rzeki. Spadek nie jest równomierny, bystrza przeplatają się ze spokojnymi odcinkami. Ten ośmiokilometrowy odcinek spływu Dunajcem tworzy rezerwat ścisły Pienińskiego Parku Narodowego.

Historia, czyli jak niegdyś spływano

Turystyczne spływy sięgają przełomu lat 30 i 40 XIX w. Ich pomysłodawcą był ówczesny właściciela Szczawnicy Józef Szalaya. Na tratwach zasiadali wytworni panowie w cylindrach i eleganckie panie w krynolinach i ogromnych kapeluszach. Ludwik Zejszner, geolog i geograf, tak to wspomina: "Z rana wypływa ze Sromowców, wioski przyległej Czorsztynowi flotylla z 10–15 podwójnych łodzi złożona. Trzeba łodzie po dwie ze sobą łączyć, ponieważ z pni świerkowych wydłubane, łatwo są wywrotne. Towarzystwo poprzedza powszechnie muzyka na oddzielnej łodzi, na drugiej zaś artyleria strzelająca z moździerzy, w miejscach gdzie się echo odbija".

 "Dwójki" te były nie bardzo bezpieczne, gdyż w krótkim czasie dołożono trzecią dłubankę, a na przełomie stulecia czwartą.Jak powstał przełom Dunajca?

Spływ Krutynią - idealny pomysł na weekend z dziećmi. Dlaczego warto wybrać się na spływ królową Mazur?

Przełom Dunajca i Janosikowy skok

Jedna z legend głosi, że ujście Dunajcowi przerąbał mieczem król Bolesław Chrobry. Inna natomiast, że zrobił to swoim masywnym cielskiem król węży, kiedy uciekał przed rycerzem Ferkowiczem.

Kolejna legenda mówi o tym, jak Janosik, uciekając przed hajdukami wysłanymi za nim przez dziedzica zamku w Niedzicy, przeskoczył Dunajec. Miejsce to znajduje się pomiędzy Facimiechem i Klasztorną Górą i nazywa się Zbójnickim Skokiem. Rzeka ma tu zaledwie 12 m szerokości. Według flisaków po tym skoku na skale pozostał ślad odciśniętych kierpców.

Informacje, sezon, trasa

Sezon trwa od 1 kwietnia do 31 października. Flisacy pływają codziennie z wyjątkiem pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych i święta Bożego Ciała.

Spływ rozpoczyna się na przystani w Sromowcach-Kątach, gdzie znajduje się parking, punkt informacji turystycznej i kasa biletowa czynna codziennie w godz.:

 • kwiecień 9.00 – 16.00
 • maj – sierpień: 8.30 – 17.00
 • wrzesień 8.30 – 16.00
 • październik 9.00 – 15.00 (po zmianie czasu na zimowy 9.00 –14.00)

Spływ można także rozpocząć w Sromowcach Niżnych u podnóża Trzech Koron, na przystanku na trasie spływu.
Istnieją dwie przystanie docelowe:

    •    Szczawnica – długość trasy ok. 18 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 15 min, od Sromowców Niżnych ok.12 km, czas trwania ok. 1 godz. 45 min
    •    Krościenko – długość trasy ok. 23 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 45 min, ze Sromowców Niżnych ok.17 km, czas trwania ok. 2 godz. 15 min

Cennik

Ceny biletów spływu do Szczawnicy.

 od 1 kwietnia do 30 czerwca i od 1 września do 31 października

 • 52 zł (normalny) i 27 zł (ulgowy, dla dzieci do lat dziesięciu w przypadku turystów indywidualnych)

od 1 lipca do 31 sierpnia

 • 54 zł (normalny) i 32 zł (ulgowy, dla dzieci do lat dziesięciu w przypadku turystów indywidualnych)

Ceny biletów spływu do Krościenka.

 od 1 kwietnia do 30 czerwca i od 1 września do 31 października

 • 66 zł (normalny) i 34 zł (ulgowy, dla dzieci do lat dziesięciu w przypadku turystów indywidualnych)

od 1 lipca do 31 sierpnia

 • 68 zł (normalny) i 41 zł (ulgowy, dla dzieci do lat dziesięciu w przypadku turystów indywidualnych)

Dojazd

Przystań flisacka, w której rozpoczyna się spływ, znajduje się w Sromowcach-Kątach. Dojazd z Niedzicy w kierunku Czorsztyna bądź Krośnicy położonej na trasie 969. Przy przystani są kasy biletowe, parking, pawilon wystawowy Pienińskiego Parku Narodowego, punkt informacji turystycznej, kioski z pamiątkami i restauracja.

Kajaki - idealny sposób na spędzenie wolnego czasu

Rafting i kajaki na Dunajcu

Podziwianie krajobrazu pienińskiej przyrody można połączyć z aktywnym wypoczynkiem i dawką adrenaliny, wybierając się na rafting (spływ na pontonach) lub kajaki. Można spłynąć pod okiem instruktora lub indywidualnie.

Atrakcje turystyczne Pienin

 • Szczawnica – uzdrowisko na pograniczu Pienin, Małych Pienin i Beskidu Sądeckiego, znajduje się tutaj 8 źródeł wód mineralnych do picia i kąpieli. Szlaki turystyczne m.in. na Trzy Korony i Sokolicę.
 • Krościenko – doskonała baza wypadowa w Pieniny, Gorce, Beskid Sądecki, muzeum Pienińskiego Parku Narodowego.
 • Droga Pienińska – trakt wiodący prawym brzegiem Dunajca przez Przełom Pieniński ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru na Słowacji.
 • Czorsztyn – nad Jeziorem Czorsztyńskim, ruiny gotyckiego zamku, przystań statków spacerowych.
 • Dębno – drewniany gotycki kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła z XV w., wpisany na listę UNESCO.
 • Niedzica – nad Jeziorem Czorsztyńskim, zamek w Niedzicy z 1325 r. położony na skalistym wzgórzu nad doliną Dunajca, w środku muzeum, piękny widok na Pieniny.
 • Przełom Białki – rezerwat krajobrazowy z roślinnością górską i wysokogórską.
 • Wąwóz Homole – znany już w X w., kiedy pojawiali się w nim poszukiwacze skarbów, obecnie rezerwat przyrody.
 • Trzy Korony (982 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Pienin,. Szlaki turystyczne ze Szczawnicy, Krościenka, Czorsztyna i Sromowców Niżnych i Wyżnich, ze szczytu doskonały widok na Przełom Dunajca, Pieniny, Czerwony Klasztor, Spisz i Tatry.
 • Sokolica (747 m n.p.m.) – szlaki z Krościenka i Szczawnicy, fantastyczny widok na Tatry, masyw Trzech Koron i 300 m niżej płynący Dunajec. 

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?