singapur
Fot. Mat.prasowe
VIVA! Tylko u nas

Singapur, czyli miasto przyszłości

Dlaczego choć raz w życiu musisz tam pojechać?

WSPÓŁPRACA REKLAMOWA 27 lipca 2020 16:02
singapur
Fot. Mat.prasowe

Kto z nas nie marzy o dalekich, egzotycznych wyjazdach? Pandemia koronawirusa uniemożliwiła nam na jakiś czas podróżowanie, a niektóre destynacje będą dla nas niedostępne. Jest to przykre, jednak właśnie takie sytuacje uświadamiają nam, że nie należy czekać z realizacją marzeń i odkładać pewnych rzeczy na później. Warto już teraz zacząć planować swoją idealną podróż. Miejscem, które obecnie pragniemy odwiedzić (i zrobimy to, jak tylko będzie taka możliwość!) jest zachwycający Singapur! Dlaczego właśnie tam nas najbardziej ciągnie? Wystarczy tylko zobaczyć zdjęcia z tego miejsca, żeby zapragnąć wsiąść w pierwszy lepszy samolot i z marszu się tam udać. Jednak istnieje jeszcze kilka innych powód, dla których warto odkryć Miasto Lwa!

Historia Singapuru

singapur
Fot. Mat.prasowe

Singapur to miasto-państwo położone w pobliżu południowego krańca Półwyspu Malajskiego, w południowo-wschodniej Azji. Singapur został założony przez Brytyjczyków w 1819 roku i uzyskał niepodległość 9 sierpnia 1965 roku. Jego nazwa pochodzi od dwóch sanskryckich słów: simha (lew) i pura (miasto), dlatego niektórzy nazywają go Miastem Lwa. To po Japonii najbardziej rozwinięte państwo Azji. Należy do „azjatyckich tygrysów”. Jedno jest pewne – Singapur jest po prostu spektakularny i jedyny w swoim rodzaju. Nowoczesny, pełen wieżowców i zachwycających rozwiązań architektonicznych. To właśnie tutaj znajdują się słynne, futurystyczne Ogrody nad Zatoką, które wyglądają, jak wielkie drzewa. W Singapurze znajdują się również takie atrakcje, jak fontanna Merlion, największe akwarium na świecie czy park Universal Studio. Singapur jest również idealną destynacją dla miłośników pysznego, ale i taniego jedzenia. Jakich dań możecie tutaj spróbować?

  • Chicken Rice, czyli miękki, soczysty kurczak z ryżem gotowanym w bulionie. W lokalnym wydaniu kurczak może być również pieczony lub duszony w sosie sojowym, aby uzyskać inny smak.
  • Roti Prata to płaski chleb z południowych Indii, smażony z rozciągniętego ciasta z dodatkiem ghee (indyjskie masło klarowane), zwykle podawany z curry, z rybą lub baraniną. Na wielu stoiskach w Hawker Center można zobaczyć, jak twórca prata naciąga ciasto, uderzając nim i machając jednym zręcznym ruchem.
  • Kaya Toast, czyli typowe danie śniadaniowe. Singapurczycy wymienili w tostach pochodzących z Anglii marmoladę owocową na… kaya (tradycyjny dżem z orzecha kokosowego i jajek).
  • Carrot Cake to pikantne ciasto marchewkowe, które... nie zawiera marchwi! Zamiast tego głównymi składnikami ciasta są mąka ryżowa i biała rzodkiew, którą niektórzy nazywają białą marchewką.

To tylko kilka z rewelacyjnych dań, których warto skosztować w Mieście Lwa. Jeśli szukacie czegoś odmiennego od tego, co znacie, Singapurze będzie najlepszym celem podróży!

Singapur, a koronawirus

singapur
Fot. Mat.prasowe

Pragniesz już w tym momencie kupić bilety do Singapuru? Niestety, musisz chwilę poczekać, ponieważ granice Singapuru nie zostały jeszcze otwarte dla cudzoziemców. Jednak obecna sytuacja jest bardzo dynamiczna i niedługo może się wszystko zmienić. Sprawdzonych informacji na temat ponownego otwarcia granic najlepiej szukać na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Od 2 czerwca Singapur zniósł etap restrykcyjnych zabezpieczeń i rozpoczął stopniowe przechodzenie w kierunku bardziej umiarkowanych ograniczeń dotyczących gastronomii, atrakcji, wycieczek i oferty rozrywkowej w mieście. Większość z nich może wznowić działalność, jednak dopiero po spełnieniu określonych wytycznych w celu zapewnienia bezpieczeństwa klientom i pracowników. Singapur wykorzystał również swoją innowacyjność w walce z koronawirusem i wprowadził szereg zaawansowanych technologicznie rozwiązań, które mają na celu walkę z pandemią. Oto kilka z nich:

Aplikacja TraceTogether

singapur
Fot. Mat.prasowe

W marcu wydano aplikację TraceTogether, która skróciła czas śledzenia potencjalnie zainfekowanych osób w pandemii. Na uwagę zasługuje fakt, że chociaż pobranie aplikacji nie jest obowiązkowe, to TraceTogether zainstalowało na swoich smartfonach ponad 2,1 miliona osób!

Robo-psy

singapur
Fot. Mat.prasowe

Kolejną inicjatywą jest słodki czworonożny robot, patrolujący park i przypominający ludziom o zachowaniu bezpiecznej odległości. Funkcją robota nie jest określanie kar i nakazów, lecz oszacowanie liczby odwiedzających i w razie potrzeby, włączenie komunikatu dźwiękowego przypominającego o środkach bezpieczeństwa.

Drony

singapur
Fot. Mat.prasowe

Singapurska Izba ds. Parków Narodowych planuje rozpocząć patrolowanie parków i obszarów przyrodniczych za pomocą dronów. To pozwoli nie tylko śledzić liczbę osób, ale także udostępniać te dane obywatelom, aby mogli ocenić sytuację przed pójściem na spacer w to miejsce.

Wirtualne wydarzenia

singapur
Fot. Mat.prasowe

Branża rozrywki i klubów nocnych zaoferowała imprezowiczom zupełnie nowy format, który zachowuje zasady bezpiecznej odległości - wirtualne kluby, które pozwalają bawić się w bezpiecznych granicach własnego domu. W ramach serii imprez Zouk Phuturescapes, organizowanej przez Izbę Turystyki w Singapurze oraz jednemu z dziesięciu najlepszych klubów na świecie, uczestnicy mieli możliwość słuchania lokalnych i międzynarodowych muzyków oraz DJ-ów, nie musząc przy tym wychodzić z domu.

Środki dezynfekcji

Jeśli chodzi o wzmocnienie środków dezynfekcyjnych w zatłoczonych miejscach, Singapur testuje tak zwane „tunele dezynfekujące”, które automatycznie rozpylają środek dezynfekujący podczas ich przechodzenia. Taki tunel można zobaczyć w kompleksie wystawienniczym EXPO w Singapurze, który został przekształcony w instytucję zdrowia publicznego.

Hotele i transport publiczny w Singapurze

Bezpieczeństwo jest priorytetem dla władz Singapuru, dlatego wszystkie placówki szukają sposobów na utrzymanie standardu swoich usług na najwyższym poziomie, jednocześnie minimalizując kontakt między gośćmi a personelem. W przypadku hotelu może to oznaczać na przykład odprawę online, dezynfekcję wszystkich kart wejściowych przed ponownym użyciem, sprzątanie pokoju za pomocą specjalnych narzędzi, uwzględniając najdrobniejsze elementy jak piloty czy włączniki światła. Pokoje będą pozostawały puste przez jeden dzień po wymeldowaniu gości, aby zapewnić dokładne czyszczenie powierzchni, a nawet powietrza. Inne środki obejmują ograniczenie ilości zajętych pokojów i dostosowanie czasów zameldowania i wymeldowania, aby zapobiec zatłoczeniu.

Oprócz kroków na rzecz zwiększonej dezynfekcji wprowadzono niezwykle skuteczny środek: częstotliwość przejazdów pociągów i autobusów została zmaksymalizowana w celu stworzenia warunków do naturalnego dystansu społecznego. Dzięki temu ludzie nie muszą tłoczyć się na przystankach zwłaszcza w godzinach szczytu.

Zaskakujący, pozytywny skutek koronawirusa

singapur
Fot. Mat.prasowe

Koronawirus wpłynął negatywnie na praktycznie każdy aspekt życia, również na biznesy czy turystykę. Jednak jest jeden pozytywny skutek tej sytuacji – im mniej ludzi na ulicach, tym dzikie zwierzęta stają się odważniejsze! Np. wydry karłowate mieszkające w Singapurze zaczęły śmiało wychodzić z wody, aby bawić się pośród głównych atrakcji miasta. Kiedy Zoo w Singapurze było zamknięte dla zwiedzających, afrykańskie pingwiny były wypuszczane ze swoich wybiegów, aby eksplorować okolicę. Podczas takich wycieczek psotne zwierzaki spacerowały po placu zabaw dla dzieci, kąpały się w basenie i grały w piaskownicy, a nawet odwiedziły sąsiadującego orangutana!

Ponowne otwarcie Singapuru

Warto pamiętać, że firmy turystyczne, które dostają pozwolenie na ponowne otwarcie, muszą stosować się do wszystkich powszechnie stosowanych środków zarządzania bezpieczeństwem i spełniać wymagania dotyczące gości i miejsc pracy, planów czyszczenia i odkażania, reagowania awaryjnego (w celu obsługi gości czujących się źle, podejrzanych / potwierdzonych przypadków). Singapurczycy mogą już odwiedzać m.in. National Orchid Garden, Universal Studios Singapore, czy wybrane parki linowe. Działalność wznowiły również biura podróży, organizatorzy wycieczek i przewodnicy turystyczni.

Większość ludzi wyczekuje ponownego otwarcia granic azjatyckich państw. Singapur również czeka, jednak równocześnie pracuje nad nowymi rozwiązaniami, które udowadniają, że pasja czyni wszystko możliwym!

Materiał powstał z udziałem Singapore Tourism Board

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Jedno zdjęcie Roxie Węgiel wywołało lawinę komentarzy. Odpowiedziała: „Ludzie muszą się przyzwyczaić, że jest inaczej”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARCELA I MICHAŁ KOTERSCY: w styczniu powiedzieli sobie „tak”, ale to niejedyna rewolucja w ich życiu. KATARZYNA ŻAK: o tym, co jest jej największym szczęściem i czego najbardziej żałuje. ANDREA CAMASTRA: dla zdobywcy gwiazdki przewodnika Michelin gotowanie jest jak teatralny spektakl. ALDONA ORMAN Z CÓRKĄ IDALIĄ w rozmowie pełnej metafizyki, ale też zwykłej codzienności. SWIFT, CYRUS, EILISH, GOMEZ, DUA LIPA: idolki zbiorowej wyobraźni.