Marcin Marczak 10 listopada 2016 07:30
1/13
Dolina pomników
Copyright @Eastnews
1/13

Dolina Pomników na granicy Stanów Utah i Arizona

Magiczna kraina, która powstała poprzez erozję skał. A nietypowe barwy zawdzięcza przenikającym się dwóm rodzajom piaskowca. Krajobraz był tłem filmów, które na stałe weszły do historii. Ot, choćbby westernów Rio Grande, Dyliżans, czy kultowej, 2001 Odyseja Kosmiczna.  

2/13
Golden gate nad cieśniną o tej samej nazwie
Copyright @getty images
2/13

Most Golden Gate nad cieśniną o tej samej nazwie od wybudowania 1937 r. kojarzy się z San Francisco nawet bardziej niż słynne tramwaje. Most ma 2,7 km długości, a jego pylony 218 wysokości. Od budowy przejechał po nim 1,6 mld samochodów. 

My znamy go nie tylko ze zdjęć i pocztówek ale także z kina, ot choćby Bonda gdzie zagrał tytułowy „Zabójczy widok”, a dotego dochodzą Pacific Rim, czy San Andreas. 

3/13
Napis Hollywood oznaczał zazwę osiedla
Copyright @getty images
3/13

Hollywood w Kalifornii

O tym napisie wiadomo tak wiele, że w zasadzie nie potrzebuje dodatkowych zdań. Wystarczy jednak przypomnieć, że nim stał się symbolem kina reklamował pobliskie osiedle domków jednorodzinnych.

4/13
Nowy Jork
Copyright @Eastnews
4/13

Kowboj na Manhattanie

Wprawdzie nie nocny, ale trudno znaleźć bardziej amerykańskie zdjęcie od tego. Jest i tradycyjny strój w wersji zubożonej, są i słynne żółte taksówki. Niestety ostatnio coraz rzadziej służą za nie samochody made in USA. W ramach wygranego, wartego 1 mld dolarów  przetargu z 2013 r. takie jak tu Fordy Crown Victoria zastępują busiki japońskiego nissana.

5/13
Bruce Springsteen
Copyright @getty images
5/13

Bruce Springsteen - Głos Ameryki i jedna z największych ikon tutejszej kultury.

Jeden z ostatnich ludzi, którzy spełnili american dream i jeden z najbardziej kochanych artystów. W końcu nikt tak jak on nie zaśpiewał „Born in the USA” pozując na tle flagi.

6/13
Nowy Orlean
Copyright @getty images
6/13

Jazz w Nowym Orleanie

Choć narodził się ponad 100 lat temu w dzielnicy prostytutek Storyville dziś podbija świat elit. Jazz ma jednak tylko jedną stolicę - podupadające ostatnio miasto w Luizjanie.

7/13
Manhattan i Brooklyn
Copyright @getty images
7/13

Nowy Jork nie tylko nie zasypia, ale także zachwyca. Tu widokiem na dolny Manhattan i Most Brookliński.

8/13
Marynarz w Virginii
Copyright @getty images
8/13

Jedno z najsłynniejszych zdjęć II Wojny Światowej. Marynarz z okrętu wojennego robi sobie tatuaż w bazie Norfolk w stanie Wirginia. Jest rok 1944, humory dobre, USA są bliskie zwycięstwa na Atlantyku.

9/13
San Francisco
Copyright @getty images
9/13

Tramwaje w San Francisco

Choć mają zaledwie 3 linie to rzadko kto wyobraża sobie filmy z miasta w których nie suną pod górę.

10/13
Droga Ameryki route 66
Copyright @Eastnews
10/13

Nie ma i nie było w historii drogi, która wdarłaby się do popkultury równie mocno jak Route 66. Łączący Chicago z Los Angeles szlak ma niemal 4 tys. km i dziś jest już mało uczęszczany, bo Amerykanie zamiast przez miasteczka wolą jechać autostradami. Dawniej pisał o niej Steinbeck, a drogę w czasach wielkiego kryzysu przemierzali na zachód szukający pracy imigranci.

11/13
Kowobje nie wyginęli wraz z Westernami
Copyright @Eastnews
11/13

Nie wszyscy Kowboje odjechali ku zachodzącemu słońcu, gdy skończyła się epoka Westernów. Wielu nadal można spotkać w Teksasie i stanach pasa pszenicznego. Część faktycznie zajmuje się bydłem, reszta woli ćwiczyć do pokazów rodeo.

12/13
Prezydenci  kamienia
Copyright @getty images
12/13

Góra Rushmore w Południowej Dakocie to nie tylko tło do produkcji w stylu ”Skarb Narodów” to wykuty w piaskowcu pomnik prezydentów. Popiersie każdego z 4 wyrzeźbionych prezydentów (Washington, Jefferson, T. Roosevelt. Lincoln) ma ponad 18 m. wysokości. Rzeźba powstawała przez 14 lat (1927-41)

13/13
Czarny protest w USA
Copyright @getty images
13/13

Pasto Martin Luter King idzie do Selmy. Wydarzenie, które niedawno przypomniał Oscarowy film to największy przykład tego co może zdziałać obywatelski sprzeciw.

TAGI #podróże

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.