Oto punkty na mapie świata zbyt tłumnie odwiedzane przez turystów

Aleksandra Tylińska 5 kwietnia 2018 15:05

Turystyka na świecie kwitnie, a wiele miejsc przeżywa prawdziwe oblężenie. Choć jest wiele pięknych zakątków na ziemi, turyści upodobali sobie konkretne kierunki, do których podróżują najchętniej. Jeśli chcesz zobaczyć najpiękniejsze plaże w Tajlandii, Indyjskie Taj Mahal, spędzić wakacje na słynnej Majorce,  pieknej Wenecji czy w Dubrowniku - śpiesz się! Lokalne władze w trosce o naturalne środowisko lub zagrożenie dla zabytkowej architektury ograniczają dostęp do tych zapierających dech w piersi miejsc.    

1/6
zagrożone miejsca na świecie
Copyright @Adobe Stock
1/6

„Niebiańska plaża”, położona na tajskiej wyspie Ko Phi Phi Leh, znana z filmu Danny'ego Boyle'a, w którym główną rolę zagrał Leonardo DiCaprio od czerwca 2018 będzie zamknięta dla turystów. Władze lokalne chcą w ten sposób uratować zniszczone naturalne środowisko, a przede wszystkim - rafy koralowe.

2/6
zagrożone miejsca na świecie
Copyright @Adobe Stock
2/6

Z takich samych powodów wprowadzono również ograniczenia na plażach znajdujących się m.in. na Koh Samui, Koh Tao czy Koh Phanagan. Te tajskie wyspy odwiedzają miliony turystów. Od lipca nie będzie można łowić i dokarmiać ryb, cumować łodzi przy rafie czy spacerować po dnie morza.  

3/6
zagrożone miejsca na świecie
Copyright @Adobe Stock
3/6

Taj Mahal jest jednym z siedmiu cudów świata. Z uwagi na tłumy zwiedzających, mauzoleum coraz bardziej ulega zniszczeniu. Od kwietnia, zwiedzający będą mieli jedynie 3 godziny na podziwianie tego spektakularnego zabytku, aby przedłużyć czas zwiedzania, trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Ma to ograniczyć liczbę turystów oraz ochronić budowlę przed zniszczeniem.   

4/6
zagrożone miejsca na świecie
Copyright @Adobe Stock
4/6

 Również Majorka ogranicza liczbę turystów poprzez znaczne zmniejszenie miejsc noclegowych co pozwoli zminimalizować negatywny wpływ turystów na gospodarkę i lokalną kulturę. Wyspę podzielono także na strefy: nasycone, do których należą przede wszystkim nadmorskie kurorty oraz nienasycone - mniej oblegane przez turystów.  

5/6
zagrożone miejsca na świecie
Copyright @Adobe Stock
5/6

Chorwacki Dubrownik, wpisany na listę UNESCO, od czasu kiedy pojawił się w kultowym serialu Gra o Tron przeżywa prawdziwe oblężenie turystów. Z tego powodu władze wprowadziły ograniczenia dotyczące liczby osób zwiedzających starówkę. Limity mają być coraz bardziej restrykcyjne, ograniczające liczbę zwiedzających nawet do 4 tysięcy osób na dzień! 

6/6
Wenecja
Copyright @Adobe Stock
6/6

Coraz trudniej będzie także podziwiać zabytki znajdujące się w centrum Wenecji. Od 2018 roku przy słynnym placu św. Marka zamontowane zostały kamery, które liczą turystów. Ograniczenia wymierzone są głównie w tzw. turystów jednodniowych, którzy przez mieszkańców uważani są za plagę tego miasta.   

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.