Fot. Adobe Stock
VIVA! Tylko u nas

Szukasz nietypowego pomysłu na urlop?

Poznaj piękne trasy w Europie, które zwiedzisz własnym samochodem

WSPÓŁPRACA REKLAMOWA 8 marca 2018 13:10
Fot. Adobe Stock

Nie wiesz co zrobić ze swoim urlopem? Jedno jest pewne: nie możesz zmarnować go na nicnierobienie. Dzięki coraz większej popularności couchsurfingu czy Airbnb, podróż – nawet daleka – jest naprawdę prosta w organizacji, a wspomnienia, które zapewnia, będą na pewno niezapomniane. To świetny pomysł dla tych, którzy chcą pozwiedzać nowe miejsca, a także podziwiać piękne krajobrazy. Zobacz trzy propozycje malowniczych dróg, którymi jazda będzie przyjemnością.

Droga Trolli, Norwegia

Fot. Adobe Stock

Jako pierwszą, proponujemy niezwykłą trasę położoną wśród gór Norwegii, przy wpisanym na listę UNESCO fiordzie Geirangerfjord. To część drogi numer 63 liczącej 53 kilometry, która łączy ze sobą miasto Åndalsnes z Valldal. Mimo że nie jest długa, warto odbyć tę podróż, aby zmierzyć się z, aż jedenastoma serpentynami, zobaczyć most przerzucony przez wodospad i… znak: „Uwaga, trolle!” Trzeba jednak pamiętać, że Droga Trolli otwarta jest tylko w sezonie letnim. W najwyższym punkcie trasy wybudowano parking i taras widokowy, z którego można podziwiać ją w pełnej okazałości.

Pierścień Kerry, Irlandia

Fot. Adobe Stock

To niezwykle malownicza i spokojna trasa turystyczna biegnąca dookoła półwyspu Iveragh w hrabstwie Kerry, na zachodnim brzegu Irlandii. Ciągnie się przez około 180 kilometrów i biegnie przez liczne wioski rybackie, góry oraz wzdłuż Oceanu Atlantyckiego. Na wycieczkę najlepiej wybrać się latem, kiedy pogoda w Irlandii jest najlepsza i szanse, że piękne widoki zasłonią nam deszczowe chmury, są najmniejsze. Podróż dookoła półwyspu warto rozbić na dwa czy trzy dni, aby poznać wszystkie atrakcje regionu.

Droga wzdłuż wybrzeża Amalfitańskiego, Włochy

Fot. Adobe Stock

Z Norwegii i Irlandii przenosimy się nad Może Śródziemne. Ostatnia wybrana przez nas trasa ciągnie wzdłuż pięknego włoskiego Wybrzeża Amalfitańskiego, czyli południowej strony półwyspu Sorrentyńskiego. Zaczyna się w mieście Positano i kończy w miejscowości Vietri sul Mare i biegnie przez liczne małe miasteczka. To świetny pomysł na wypad, który można połączyć ze zwiedzaniem położonego niedaleko Neapolu. Podróż wąską drogą tuż nad turkusowym morzem to jedno z przeżyć, którego nie da się zapomnieć.

Zanim wybierzesz się w daleką podróż samochodem, musisz odpowiednio się przygotować, aby na trasie nie spotkała cię nieprzyjemna czy wręcz niebezpieczna niespodzianka. Najważniejsza jest oczywiście kontrola stanu auta. Przed wyjazdem, koniecznie sprawdź wszystkie najistotniejsze układy. W końcu na stromych drogach Norwegii nie mogą zawieść cię hamulce. Skontroluj także płyny eksploatacyjne, jak olej, płyn do chłodnicy czy do spryskiwaczy.

Koniecznie musisz pamiętać też o dobrych oponach. W dużej mierze to od nich zależy twoje bezpieczeństwo na drodze. Przede wszystkim zwróć uwagę na głębokość bieżnika. Jeśli jest zbyt płytki, koniecznie wymień opony. Dokładnie obejrzyj też gumę, aby upewnić się, że nie widać żadnych drobnych uszkodzeń mechanicznych. Ostatnia, ale równie ważna, jest kontrola ciśnienia w kołach. Zbyt niskie, wpływa nie tylko na kondycję ogumienia, ale także na bezpieczeństwo jazdy. Pamiętaj też, aby zawsze, szczególnie podczas dalekich tras, mieć w bagażniku zapasowe koło z dobrą oponą w idealnym stanie.

Fot. uniroyal

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…