Londyn
Fot. Adobe Stock
Podróże

Najciekawsze miejsca w Londynie

Nie bądź turystą – omiń Tussauds czy Buckingham Palace. Poznaj miasto od strony, którą cieszą się tylko Brytyjczycy. Przed Tobą Londyn, jakiego nie znajdziesz w przewodniku!

materiały prasowe Fru.pl 3 września 2015 11:09
Londyn
Fot. Adobe Stock

To warto zobaczyć w Londynie!

1. Portowa część miasta

Brytyjska stolica niegdyś należała do najważniejszych portów, a w dzielnicy doków toczyło typowo marynarskie życie – niezbyt bezpieczne, ale prawdziwie emocjonujące. Jeżeli chcesz odnaleźć kawałek z jego dawnego charakteru, odwiedź doki św. Katarzyny. Portowa część Londynu to współcześnie miejsce pełne świetnych knajp i restauracji, które ściąga mieszkańców chcących odetchnąć od turystycznego zgiełku. Same doki natomiast, z dawnymi magazynami z czerwonej cegły, sprawiają, że wyobraźnia działa tu nawet pomimo ekskluzywności okolicy.

2. Prawdziwie angielskie knajpy

Angielskie puby? Tylko nie mylić z irlandzkimi! To zupełnie inne miejsca. W Londynie znajdziesz całą masę lokali w tradycyjnie brytyjskim stylu – wykończonych w drewnie, eleganckich, ale mających w sobie coś… niegrzecznego. Odwiedź wiktoriański Viaduct i sprawdź, czym jest gin palace. Uwaga: to nie jest miejsce na five o’clock tea.

3. Electric Ballroom

To nie klub, to po prostu legenda. Działająca od przeszło 70 lat scena przyciągnęła setki gwiazd, od Led Zeppelin, przez Oasis, po Kings of Leon. Ale to miejsce nie tylko dla fanów muzyki – takiego klimatu, jak w Camden Town, nie znajdziesz nigdzie indziej. Niepowtarzalna mieszanka absolutnej wolności, alternatywności i zabawy… Czego spodziewać się po Camden? Absolutnie wszystkiego!

4. Little Venice

Na romantyczne popołudnie i dla zmęczonych wielkomiejskim klimatem – Little Venice. To świetne miejsce nie tylko na złapanie oddechu. Wśród zieleni i kanałów kryje się wiele fantastycznych kawiarni ze stylowymi waterfrontami. Wenecja, Amsterdam i Londyn w jednym.

5. Liberty zamiast Harrods’a

Zwiedzanie zwiedzaniem, a Londyn bez zakupów nie może się udać. Unikaj Oxford Street i równie obleganych miejsc. Warto za to zobaczyć jeden z legendarnych domów towarowych, a najlepszy wybór to Liberty. Nie przypomina mrowiska jak Harrod’s, za to już samym wyglądem zachwyci nawet największych architektonicznych laików. Prezentuje się trochę jak z bajki, a trochę jak z wiktoriańskiego horroru. Liberty zawdzięcza to nietypowemu budulcowi – został wzniesiony z bali po XIX-wiecznych brytyjskich okrętach.

6. Pub tylko dla wtajemniczonych

Pamiętasz tajemne przejście z „Opowieści z Narni”? W Londynie możesz wczuć się w ten klimat – poszukaj jednego z najbardziej legendarnych pubów w całym mieście. Mowa o The Mayor of Scragedy Cat Town, do którego wejdziesz przez…lodówkę. Na drzwiach nie ma pełnej nazwy lokalu, rozpoznacie go po logo popularnej serii AGD. To bardzo klimatyczne miejsce ze świetnym wystrojem – a chociaż ma swoją stronę internetową, wciąż zachowało swój indywidualny charakter, bez tłumów gości.

7. Kulturowa mozaika na bazarach

W Europie nie ma chyba bardziej multikulturowego miasta niż Londyn. Gdzie najlepiej to odczujesz? Już spacerując po ulicach. A jeżeli dodatkowo chcesz zabrać trochę tej niesamowitej atmosfery miasta do domu, odwiedź jeden z londyńskich bazarów. My polecamy Borough Market albo Camden Lock – ten drugi również ze względu na alternatywnych artystów, którzy sprzedają tu swoją twórczość.

8. Urban legends

Skąd pochodzi to określenie? Oczywiście, że z Londynu – i nic w tym dziwnego, jeżeli weźmie się pod uwagę mroczny klimat i podszytą hipokryzją moralność epoki wiktoriańskiej. Wybierz się śladami jednej z tysięcy legend – od Spring-Heeled Jacka po duchy londyńskiego metra. Tylko ludzi o mocnych nerwach – Whitechapel, gdzie niegdyś grasował Kuba Rozpruwacz, morderca i ikona popkultury. Dzielnica zachowała nieco dawnego niepokojącego charakteru. Znajdziesz odwagę na spacer po ciemnych zaułkach?

Londyn – zrób to sam

Najlepsza wyprawa to spontaniczna wyprawa, bez planów i długich przygotowań. Bez tracenia godzin na łączenie lotu i rezerwacji w hotelu, ale też bez zbędnych kosztów. Jak to zrobić? Najlepiej skorzystać z pomocy któregoś z biur, które nie wciśnie wczasów all inclusive z przewodnikiem, ale zadba o to, co potrzeba. Przykładem mogą być pakiety City Break w ofercie FRU.PL. Prócz tego, że łatwo i szybko zorganizujecie podróż, dodatkowym plusem będzie cena – na własną rękę z pewnością nie wynegocjujecie takiej ceny za hotelowy pokój. 

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?