Kaszuby
Fot. Adobe Stock
Podróże

3 niezwykłe miejsca na majówkę na Kaszubach

To będzie niezapomniana majówka!

Karolina Wysocka 17 kwietnia 2015 06:06
Kaszuby
Fot. Adobe Stock

Majówka na Kaszubach? To może być najbardziej udany weekend roku. Przedstawiamy trzy niezwykłe, niebanalne i być może – nieznane miejsca, które warto odwiedzić podczas długiego weekendu majowego.

3 niezwykłe miejsca na majówkę na Kaszubach:

1. Wdzydze

Główną atrakcją wsi Wdzydze, położonej na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego nad jeziorem Gołuń,  jest najstarszy polski skansen – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich. Założony w 1906 roku, był pierwszym polskim muzeum na wolnym powietrzu. Skansen położony jest nad brzegiem jeziora Gołuń. Zajmuje 22 hektary, na których znajdują się obiekty architektury regionu – dworki, szkoła, chałupy, wiatraki, karczmy, kościoły, warsztaty rzemieślnicze i budynki gospodarcze.

Wnętrza utrzymane są w oryginalnym stylu, wyposażone autentycznymi sprzętami, obrazami, meblami, ceramiką. Dzięki temu można poczuć klimat miejsca i odkryć magię dawnych wsi kaszubskich. Znajduje się tu także karczma, w której można skosztować pysznych dań rybnych, zjeść pajdę chleba ze smalcem czy rozsmakować się w jednym z tradycyjnych kaszubskich przysmakach – przypominających racuchy ruchankach.

2. Szymbark

Szymbark to kaszubska wieś położona w najbardziej malowniczym miejscu Szwajcarii Kaszubskiej. Jest znana głównie z dwóch budowli. Jedną z nich jest Dom Sybiraka, przeniesiony spod Irkucka (przebył 8100 km, by znaleźć się w Polsce). Jest to jedyny taki budynek w Europie.

Drugą, najczęściej odwiedzaną budowlą jest odwrócony dom w Szymbarku, zwany także krzywym domem czy domem stojącym na głowie. Rocznie odwiedza go około 600 tysięcy turystów. Dom powstał w 2007 roku i jest pomysłem Daniela Czepiawskiego z Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Dom stojący na głowie to drewniana budowla, do której wchodzi się przez duże okno, zaś podłogę stanowi sufit.

3. Odry

Wieś Odry leży na terenie Borów Tucholskich. Znajduje się tu rezerwat przyrody o wdzięcznej nazwie Kręgi Kamienne. Wśród bujnej flory i fauny, zachowanej w nietkniętym przez człowieka stanie, można zobaczyć główną atrakcję tego miejsca – cmentarzysko będące reliktem kultury wielobarskiej.

Co oprócz historii sprawia, że Kręgi Kamienne są warte odwiedzenia? Tajemniczość tego miejsca sprawia, że powstało kilka teorii tłumaczących jego niezwykłość. Radiesteci rejestrują tu na przykład podwyższony poziom promieniowania dobrej energii. Inna teoria głosi, że kamienne kręgi to nic innego jak jedno z pierwszych obserwatoriów astronomicznych. Według legend i podań skandynawskich z kolei, cmentarzysko w Odrach było miejscem spotkań, wieców oraz sądów plemiennych, a samych pochówków zaczęto dokonywać tu dopiero po utracie przez to miejsce swojego symbolicznego znaczenia. 

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Trener personalny DANIEL QCZAJ zdobył się na coming out. Co mu dała ta decyzja, a co zabrała? ALŻBETA LENSKA dwa lata temu o mało nie umarła. To wydarzenie w zaskakujący sposób zmieniło jej życie. W VIVIE! na Lato cykl Ona o Niej – MAŁGORZATA POTOCKA o KALINIE JĘDRUSIK: „Przez jednych kochana, przez innych nienawidzona. Polska Marilyn Monroe…”. W cyklu Sztuka gotowania – AGNIESZKA MACIĄG zdradza, jak zatrzymać młodość. W Podróżach z Historią – kultowe miejsca: magiczna leśniczówka w Praniu, Krzyże „lepsze niż Paryże…”.