Kazimierz Dolny - 5 największych atrakcji turystycznych
Fot. Fotolia
Podróże

5 największych atrakcji turystycznych Kazimierza Dolnego

Dowiedz się, co warto zobaczyć w tym pięknym mieście.

Anna Feliga 11 maja 2016 11:50
Kazimierz Dolny - 5 największych atrakcji turystycznych
Fot. Fotolia

Kazimierz Dolny to malownicze miasto położone nad Wisłą, którego początki sięgają XI wieku. Swą nazwę zawdzięcza księciu małopolskiemu Kazimierzowi Sprawiedliwemu. Przymiotnik "Dolny" został dodany w latach późniejszych w celu odróżnienia osady (w dolnym biegu Wisły) od Kazimierza założonego pod Krakowem (w górnym biegu rzeki).

W Kazimierzu Dolnym znajduje się duża liczba obiektów i miejsc zabytkowych (m.in. obiekty sakralne, zabytkowe budynki Muzeum Nadwiślańskiego, synagoga, zespół zamkowy, budownictwo drewniane). Co w mieście jest szczególnie warte obejrzenia? Przedstawiamy 5 największych atrakcji turystycznych w Kazimierzu Dolnym.

1. Rynek

Rynek Kazimierza słynie z niezwykle ciekawej zabudowy. To tu gromadzą się mieszkańcy, turyści i artyści. Znajdują się na nim interesujące zabytkowe kamieniczki, m.in.: kamienice Przybyłów (Pod Świętym Mikołajem i Pod Świętym Krzysztofem) charakterystyczne z uwagi na manierystyczny wystrój czy barokowa kamienica Gdańska. W centrum Rynku stoi studnia stanowiąca symbol Kazimierza. 

2. Kościół Farny pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja

Kościół farny w stylu renesansowym położony jest niedaleko rynku na wzgórzu. Szczególną uwagę zwracają rokokowe konfesjonały, żyrandol z głową jelenia z początku XVII w., a przede wszystkim niesamowite organy, które są najstarszym zachowanym w całości tego typu instrumentem w Polsce. Rozbudowane w XIX wieku, mają obecnie ponad 1400 piszczałek.

3. Jatki koszerne

Budynek znajduje się w pobliżu Małego Rynku obok synagogi. Powstał pod koniec XVIII wieku, po II wojnie światowej został odrestaurowany. Sprzedawano tam mięso ze zwierząt zabijanych zgodnie z żydowskimi przepisami religijnymi, ponieważ tylko takie mogli spożywać religijni Żydzi. Zyski z rzezi rytualnej przynosiły największe dochody Gminie Wyznaniowej.

4. Zamek w Janowcu

Zamek w Janowcu nad Wisłą stanowi siedzibę jednego z oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego. W dawnych czasach należał do magnackich rodów Firlejów, Tarłów i Lubomirskich. Z jego budową związani są wybitni architekci i rzeźbiarze: Santi Guciu Fiorentino (renesans), Giovanni Battista Falconi i Tylman van Gameren (barok). Najciekawsze obiekty do zwiedzania stanowią m.in.: dziedziniec, krużganki i taras z widokiem na Małopolski Przełom Wisły.

5. Dzwonnica

Została zbudowana w latach 80. XVII wieku przez budowniczego Zilcherta na pozostałościach średniowiecznej wieży mieszkalnej. W 1886 roku odrestaurowano i rozbudowano ją na budynek mieszkalny. W latach 80. XX wieku przywrócono ją do pierwotnej formy. Obecnie znajduje się w niej Muzeum Sztuki Złotniczej (jedyne tego rodzaju w Polsce) z okazałymi zbiorami m.in. judaików, sreber ceremonialnych katolickich, sreber stołowych, kolekcją biżuterii.  

5 nieoczywistych miejsc, które warto zobaczyć w Polsce

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.