Kazimierz Dolny - 5 największych atrakcji turystycznych
Fot. Fotolia
Podróże

5 największych atrakcji turystycznych Kazimierza Dolnego

Dowiedz się, co warto zobaczyć w tym pięknym mieście.

Anna Feliga 11 maja 2016 11:50
Kazimierz Dolny - 5 największych atrakcji turystycznych
Fot. Fotolia

Kazimierz Dolny to malownicze miasto położone nad Wisłą, którego początki sięgają XI wieku. Swą nazwę zawdzięcza księciu małopolskiemu Kazimierzowi Sprawiedliwemu. Przymiotnik "Dolny" został dodany w latach późniejszych w celu odróżnienia osady (w dolnym biegu Wisły) od Kazimierza założonego pod Krakowem (w górnym biegu rzeki).

W Kazimierzu Dolnym znajduje się duża liczba obiektów i miejsc zabytkowych (m.in. obiekty sakralne, zabytkowe budynki Muzeum Nadwiślańskiego, synagoga, zespół zamkowy, budownictwo drewniane). Co w mieście jest szczególnie warte obejrzenia? Przedstawiamy 5 największych atrakcji turystycznych w Kazimierzu Dolnym.

1. Rynek

Rynek Kazimierza słynie z niezwykle ciekawej zabudowy. To tu gromadzą się mieszkańcy, turyści i artyści. Znajdują się na nim interesujące zabytkowe kamieniczki, m.in.: kamienice Przybyłów (Pod Świętym Mikołajem i Pod Świętym Krzysztofem) charakterystyczne z uwagi na manierystyczny wystrój czy barokowa kamienica Gdańska. W centrum Rynku stoi studnia stanowiąca symbol Kazimierza. 

2. Kościół Farny pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja

Kościół farny w stylu renesansowym położony jest niedaleko rynku na wzgórzu. Szczególną uwagę zwracają rokokowe konfesjonały, żyrandol z głową jelenia z początku XVII w., a przede wszystkim niesamowite organy, które są najstarszym zachowanym w całości tego typu instrumentem w Polsce. Rozbudowane w XIX wieku, mają obecnie ponad 1400 piszczałek.

3. Jatki koszerne

Budynek znajduje się w pobliżu Małego Rynku obok synagogi. Powstał pod koniec XVIII wieku, po II wojnie światowej został odrestaurowany. Sprzedawano tam mięso ze zwierząt zabijanych zgodnie z żydowskimi przepisami religijnymi, ponieważ tylko takie mogli spożywać religijni Żydzi. Zyski z rzezi rytualnej przynosiły największe dochody Gminie Wyznaniowej.

4. Zamek w Janowcu

Zamek w Janowcu nad Wisłą stanowi siedzibę jednego z oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego. W dawnych czasach należał do magnackich rodów Firlejów, Tarłów i Lubomirskich. Z jego budową związani są wybitni architekci i rzeźbiarze: Santi Guciu Fiorentino (renesans), Giovanni Battista Falconi i Tylman van Gameren (barok). Najciekawsze obiekty do zwiedzania stanowią m.in.: dziedziniec, krużganki i taras z widokiem na Małopolski Przełom Wisły.

5. Dzwonnica

Została zbudowana w latach 80. XVII wieku przez budowniczego Zilcherta na pozostałościach średniowiecznej wieży mieszkalnej. W 1886 roku odrestaurowano i rozbudowano ją na budynek mieszkalny. W latach 80. XX wieku przywrócono ją do pierwotnej formy. Obecnie znajduje się w niej Muzeum Sztuki Złotniczej (jedyne tego rodzaju w Polsce) z okazałymi zbiorami m.in. judaików, sreber ceremonialnych katolickich, sreber stołowych, kolekcją biżuterii.  

5 nieoczywistych miejsc, które warto zobaczyć w Polsce

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.