Wakacje w Polsce
Fot. Fotolia
Podróże

Planujesz wakacje w Polsce? Oto 5 nieoczywistych miejsc, które warto zobaczyć!

Zastanawiasz się, jak spędzić urlop? Jedź na wakacje w Polsce!

Anna Feliga 24 lutego 2016 14:59
Wakacje w Polsce
Fot. Fotolia

Wakacje coraz bliżej, a ty nadal nie wiesz, gdzie je spędzić? Nie musisz daleko szukać! Wybierz jeden z malowniczych zakątków w kraju! Przekonaj się, że Polska obfituje w wiele fascynujących miejsc i że urlop może być wyjątkowy nie tylko za granicą.

Udowadniamy, że nasz kraj to nie tylko piękne piaszczyste plaże nad Bałtykiem czy zjawiskowe jeziora na Mazurach. Zobacz, gdzie wybrać się na wakacje w mniej znane miejsca w Polsce. Skorzystaj z naszych propozycji i wybierz się w podróż pełną atrakcji!

Gdzie jechać na wakacje w Polsce? - 5 miejsc, które warto zobaczyć:

1. Suwalski Park Krajobrazowy

To najstarszy park krajobrazowy na Pojezierzu Suwalskim. Tworzą go piękne krystalicznie czyste jeziora, zielone rozległe lasy, malownicze rzeki, pola, łąki i bagna. Największą zaletą parku jest zjawiskowy krajobraz polodowcowy. Chlubą tego urokliwego miejsca jest nie tylko najgłębsze jezioro w Polsce - Hańcza, lecz także unikatowa fauna i flora, z której wiele gatunków podlega zagrożeniu.

Na terenie parku znajduje się kilka interesujących zabytków historycznych, m.in.:

 • Stara Hańcza,
 • Chałupa Klejmonta,
 • zabytkowe młyny i cmentarze kilku religii,
 • Kościół w Jeleniewie,
 • drewniana kapliczka w Smolnikach.

2. Biebrza

Jeżeli jesteś miłośnikiem nieokiełznanej przyrody i pragniesz choć na chwilę odciąć się od cywilizacji, jedź nad Biebrzę - największy bagienny obszar Polski. Niekończące się mokradła, dzikie jeziora i bezkresne gąszcze lasów stanowią jedną z największych atrakcji turystycznych w naszym kraju. Najciekawszą rozrywką jest spływ kajakiem lub tratwą flisacką, podczas którego możesz podziwiać malowniczy krajobraz i odciąć się od rzeczywistości. Możliwe są zarówno spływy parogodzinne, jak i kilkudniowe.

3. Spała

Jeżeli lubisz spędzać wolny czas aktywnie, koniecznie wybierz się do Spały. To miejscowość wypoczynkowa położona nad Pilicą na terenie Spalskiego Parku Krajobrazowego. Dawniej w Lasach Spalskich organizowano polowania, w których brali udział królowie polscy, carowie rosyjscy i prezydenci Polski Międzywojennej.

Spała jest doskonałym miejscem wypoczynkowym dla osób, którzy kochają sport. W miejscowości znajduje się Centralny Ośrodek Sportu (jeden z najbardziej znanych w Europie), w skład którego wchodzą siłownie, hale sportowe i basen, korty, hotele i gabinety odnowy biologicznej.

Zabytki w Spale, które warto zobaczyć, to m.in.::

 • muzeum - Dom Pamięci Pomordowanych Leśników,
 • zabytkowy most żelbetonowy na Pilicy,
 • murowana wieża ciśnień z początku XX w.,
 • naturalnej wielkości żeliwny posąg żubra stanowiący symbol Spały.

4. Gorce

Jeżeli marzy ci się czyste górskie powietrze, szum rzek, potoków i błogi spokój, wybierz Gorce. To przepiękne pasmo górskie położone w Beskidach Zachodnich urzeka zjawiskowymi widokami. Gorce posiadają wiele interesujących szlaków turystycznych, dlatego są doskonałym miejscem wypoczynkowym dla osób lubiących piesze wędrówki i wycieczki rowerowe. W środkowej części Gorców znajduje się Gorczański Park Narodowy, który posiada duże walory przyrodnicze.

Ciekawe miejsca w okolicy, które musisz zobaczyć:

 • Jezioro Czorsztyńskie,
 • Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie,
 • Lubań,
 • Torbacz,
 • wodospad Spad.

5. Jura Krakowsko-Częstochowska

Jeżeli lubisz piesze wędrówki, wycieczki rowerowe, skałkowe wspinaczki czy zwiedzanie ruin i zamków, to miejsce idealne dla ciebie. Położona w południowej Polsce, stanowiąca wschodnią część Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych w Polsce.

To miejsce zachwyca zjawiskowymi dolinkami, tajemniczymi jaskiniami, skalnymi ostańcami i bogatą architekturą. Jest odpowiednie zarówno dla rodzin poszukujących spokojnego wypoczynku, jak i dla pasjonatów sportów ekstremalnych.

Atrakcje turystyczne w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej to:

 • zamek w Ogrodzieńcu,
 • zamek Pieskowa Skała,
 • Ojcowski Park Narodowy (Maczuga Herkulesa, Dolina Prądnika)
 • Pustynia Błędowska,
 • Jaskinia Wierzchowska Górna. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.