koronawirus a zakupy
Fot. ADOBE STOCK
O tym się mówi

Niedziele handlowe 2020! Czy 10 maja będzie można zrobić zakupy?

Handlowe niedziele w dobie koronawirusa! Biedronka proponuje zakupy online!

Redakcja VIVA! 9 maja 2020 12:31
koronawirus a zakupy
Fot. ADOBE STOCK

W dobie koronawirusa i zamkniętych centrów handlowych przestaliśmy zastanawiać się kiedy przypada niedziela handlowa. Ale zgodnie ze zniesieniem obostrzeń od 4 maja ponownie możemy robić zakupy w centrach handlowych, chociaż już na nowych zasadach. Od 2020 roku niedziele handlowe będą mogły wypadać maksymalnie siedem razy w roku. Będą to: dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i jedna niedziela poprzedzająca Wielkanoc oraz ewentualnie ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Niedziele handlowe 2020. Czy 10 maja wypada niedziela handlowa?

W niedzielę 10 nie będziemy mieli okazji zrobić większych zakupów. Niedziele handlowe 2020 roku wypadają dopiero: 28 czerwca, 30 sierpnia, 13 grudnia oraz 20 grudnia. Sprawdź również dni wolne od pracy w tym roku 2020.

10 maja można zrobić zakupy online w Biedronce, chociaż nie jest to niedziela handlowa

Biedronka wykorzystała aplikację Glovo. W sklepach sieci handlowej, w niektórych miastach w Polsce, można zrobić zakupy już w niedzielę 10 maja, która przecież wcale nie jest handlowa.  I to bez wychodzenia z domu. Z aplikacji Glovo klienci Biedronki mogą korzystać na trenie 16 polskich miast: Warszawa, Łódź, Kraków, Katowice, Wrocław, Poznań, Szczecin, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Płock, Rzeszów, Bydgoszcz, Toruń, Olsztyn i Lublin. Usługa obejmuje łącznie 200 sklepów. W tym momencie oferta dotyczy około 1500 najczęściej kupowanych produktów spożywczych i kosmetycznych. Ceny produktów są takie same, jak podczas zakupów wykonywanych w sposób tradycyjny. Decydując się na zakupy z użyciem aplikacji Glovo, korzystamy też z tych samym promocji, jakie Biedronka oferuje dla klientów w sklepie stacjonarnym.

Obostrzenia obowiązujące w sklepach

Od maja wprowadzony został drugi etap odmrażania gospodarki i znoszenia obostrzeń. Otwarte zostały między innymi centra handlowe, chociaż z pewnymi ograniczeniami. W galeriach handlowych na jednego klienta ma przypadać 15 metrów kwadratowych powierzchni. W większości oznacza to, że do danej placówki jednocześnie będzie mogło wejść około dwóch tysięcy osób. W sklepach o powierzchni mniejszej niż 100 metrów kwadratowych zakupy może robić do 4 klientów na jedną kasę. Czekamy na trzeci etap odmrażania gospodarki.

Sanitarne obostrzenia w centrach handlowych

  • należy zapewnić co najmniej jeden punkt, w którym można kupić maseczki;
  • ustawić pojemniki z płynem do dezynfekcji przy wszystkich wejściach, w toaletach oraz przy kasach;
  • oznaczyć dla klientów stojących w kolejkach odstępy np. naklejkami na podłodze lub znakami stojącymi;
  • klienci nie mogą spożywać posiłków na terenie galerii. Usunięte zostaną strefy wypoczynkowe, miejsca zabaw dla dzieci i ławki;
  • obowiązuje zakaz korzystania z przechowalni bagażu czy szatni;
  • konieczne będzie liczenie klientów i wstrzymanie wejść. Przy wejściu klient ma obowiązkowo dezynfekować ręce płynem oraz zakładać rękawiczki. Na terenie centrum handlowego musi mieć założoną maseczkę;
  • przymierzanie ubrań będzie możliwe tylko w tych sklepach, których pracownicy będą dezynfekowali przymierzalnię po każdym kliencie;
  • tzw. wyspy mogą być otwarte, o ile obsługa będzie oddzielona od klientów przesłonami z tworzywa sztucznego;
  • kierowcy będą proszeni o parkowanie samochodów tak, by pomiędzy autami zostało jedno wolne miejsce.

protego-safe-aplikacja-koronawirus
Fot. Adobe.Stock.com

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Pandemia nie zmieniła mojego życia, to ja sama je zmieniłam…”, mówi AGNIESZKA MACIĄG. Kraśko, Olejnik, Rodowicz, Rusinek, Szczygieł, Wojciechowska… o emocjach i rodzinnych relacjach w izolacji domowej. JACEK SANTORSKI radzi, jak nie zwariować w czasie pandemii. Zmierzch zachodniej cywilizacji? Beata Pawlikowska w egzystencjalnych rozważaniach w dobie koronawirusa.