kina, obostrzenia
Fot. Adobe Stock
O tym się mówi!

Multikino, Helios, Cinema City! Kiedy otworzą się kina?

Nie wszystkie zaoferują seanse 21. maja!

Aleksandra Frankowska 14 maja 2021 12:27
kina, obostrzenia
Fot. Adobe Stock

Obostrzenia związane z koronawirusem są powoli luzowane. Jedną z branż, która ponownie będzie mogła się otworzyć jest kultura. Chociaż początkowo datą otwarcia kin miał być 29. maja, zgodnie z najnowszymi ustaleniami Premiera, będzie to możliwe już 21. maja. Okazuje się jednak, że nie wszystkie kina zdecydują się na ten krok. Póki co zadeklarowała się tylko sieć kin Helios. A co z pozostałymi sieciówkami i kinami studyjnymi? Kiedy otworzą się kina?

Czytaj też: Koronawirus w Polsce. Doradca premiera informuje o nowej odmianie, która może być już w Polsce

Najnowsze decyzje Premiera w sprawie otwarcia kin

Nie 29. a 21. maja – tak, zgodnie z najnowszą decyzją premiera będą mogły otworzyć się kina w całej Polsce. W dalszym ciągu obowiązują jednak specjalne obostrzenia, które nakazują zachowanie limitu 50% miejsc. Okazuje się, że nagła decyzja wcale nie spotkała się z aprobatą środowiska kinowego. Otwarcie kin to nie jest prosty zabieg, a mnóstwo logistycznych przygotowań. Dotyczy to między innymi organizacji eventów, zatrudnienia załogi czy też ustalenie reperatuaru, który w przypadku kin sieciowych, bazujących na kinowych nowościach będzie dość ubogi.

Jakie kina otworzą się 21. maja? Helios zadeklarował pełną gotowość

Jedynym kinem należących do sieciówek, które zadeklarowały otwarcie sal kinowych 10 minut po północy 21. maja jest Helios. 50 kin tej sieci zostanie otwartych z czwartku na piątek w nocy. Prace nad repertuarem trwają.

Wydawało się nam, że raz władza posłuchała branży, dano nam, przed 29 maja, dość czasu, żeby dobrze przygotować się do wznowienia działalności - mówił prezes sieci kin Helios. - Straciliśmy szansę otwarcia się jednego dnia, większe podmioty raczej nie zdążą na 21 maja. Jestem zaszokowany, choć chodziły plotki o przyspieszonym otwarciu.

Kiedy otworzy się Multikino i Cinema City?

Dwa pozostałe kompleksy sieciowe zdecydowały, że 21. maja jest datą nierealną na otwarcie sal kinowych. Multikino zaprosi widzów na seanse 28. maja.

Nasz kompleksowy plan związany ze wznowieniem działalności powstał w oparciu o wskazany wtedy termin. Powyższą datę zakomunikowaliśmy niezwłocznie naszym widzom oraz partnerom biznesowym. Od tamtego dnia prowadzimy rozmowy z dystrybutorami filmowymi w zakresie przygotowania atrakcyjnego, zarówno polskiego, jak i zagranicznego, repertuaru dla naszych widzów – mówił przedstawiciel Multikina dla Gazety Wyborczej.

Cinema City pozostaje przy terminie 29. maja. Sieciówka nie chce się spieszyć i przygotowuje wszystko w najlepszy sposób, dopinając to na ostatni guzik.

Potrzebujemy czasu, by przeanalizować wszystkie istotne informacje, i wówczas podamy właściwą datę naszego otwarcia. Oczywiście uważamy, że 21 maja to dobra wiadomość, zwłaszcza dla kinomanów, którzy z utęsknieniem wyczekują nadchodzących filmowych premier - tłumaczy Katarzyna Opertowska z Cinema City.

A Wy kiedy wybierzecie się do kina? 

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.