maseczki ochronne, jak długo będziemy nosić
Fot. Adobe Stock
O tym się mówi

Minister Łukasz Szumowski zapowiada zniesienie obowiązku noszenia maseczek na ulicach!

Jakie jest oficjalne stanowisko rządu?

Redakcja VIVA! 25 maja 2020 12:01
maseczki ochronne, jak długo będziemy nosić
Fot. Adobe Stock

Podczas pandemii koronawirusa w Polsce funkcjonuje nakaz zakrywania ust oraz nosa w przestrzeni publicznej. Nowe zasady zostały wprowadzone 16 kwietnia i to właśnie wtedy na ulice można było wyjść jedynie w maseczce ochronnej, szaliku, chuście czy innym okryciu twarzy. Aktualnie restrykcje związane z maseczkami ochronnymi są stopniowo zdejmowane. Nie trzeba już zakrywać twarzy na przykład w lasach, parkach czy innych terenach zielonych. Z obowiązku są zwolnieni także trenujący sportowcy. We wszystkich pozostałych miejscach czy przypadkach, noszenie maseczki jest jeszcze obowiązkowe. W przypadku, kiedy nie nosisz maski i nie zakrywasz ust i nosa, jesteś narażony na karę pieniężną.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski wypowiedział się na temat zniesienia nakazu noszenia masek ochronnych na ulicach

Epidemia występuje obecnie tylko w kilku województwach - przekonuje minister zdrowia Łukasz Szumowski. Minister zdrowia podkreśla również, że na terenie Polski to pojedyncze ogniska podbijają statystyki nowych zachorowań. Od początku epidemii liczba nowych zakażeń oscyluje w okolicach kilkuset. W ciągu ostatniej doby w Polsce nie było też żadnego zgonu z powodu wirusa. Takich informacji nie mieliśmy od połowy marca. Opcja całkowitego zniesienia obowiązku noszenia masek nie jest brana w tej chwili pod uwagę. Powód jest oczywisty: epidemia w niektórych województwach wciąż trwa, liczba nowych zachorowań nie spada. Jak podaje portal Wirtualna Polska - najprawdopodobniej zasada będzie taka, że na świeżym powietrzu (czyli na ulicach lub w parkach) obowiązku noszenia maseczek już nie będzie. Obowiązek ten pozostanie jednak w zamkniętych przestrzeniach. Wszystko zależy jednak od tego, ile w najbliższych dniach będzie nowych zachorowań.

Jak wynika z informacji money.pl, na linii Kancelaria Prezesa Rady Ministrów-Ministerstwo Zdrowia analizowane jest kilka wariantów luzowania przepisów dotyczących maseczek. Jeden jest już na bardzo zaawansowanym etapie.

Myślę, że dzisiaj lub jutro będziemy komunikowali ten fakt, podobnie jak wesela, wspólnie z panem premierem - odparł minister. - Mamy tak naprawdę trzy województwa, które mają wskaźnik (przenoszenia zakażeń) powyżej jednego lub jeden, gdzie być może trzeba się zastanowić, czy nie pozostawić jednak tego obowiązku - dodał minister Szumowski

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA w rozmowie o rzeczach fundamentalnych: rodzinie, miłości, szczerości, odwadze, dobroci, wyrozumiałości i wolności wyboru. JACEK ROZENEK: jak podniósł się po udarze, dlaczego mówi, że żyje „na potrójnym haju”, i dlaczego nie wierzy już w miłość? ANNA WYSZKONI po pięciu latach przerwy wraca z nową płytą. Nam opowiada, co się z nią wtedy działo. WOJCIECH MANN mówi: „Nie uważam, żebym był nietuzinkowy. Po prostu mi się trochę udało, że trafiłem do radia…”.