Bill Gates
Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI!

26 najbogatszych ludzi na świecie ma tyle majątku, co… połowa ludzkości!

Znamy treść raportu Oxfam na temat miliarderów

Gabriela Łaskowska 22 stycznia 2019 17:32
Bill Gates
Fot. East News

Ostatnio do sieci trafił raport, wskazujący na ogromny problem na świecie, związany z kontrastem między najbogatszą a najbiedniejszą grupą ludzi. O co dokładnie chodzi?

Raport organizacji Oxfam

Oxfam to międzynarodowa organizacja humanitarna, która zajmuje się pomocą w krajach rozwijających się. Według przeprowadzonych przez nią badań, 26 najbogatszych ludzi na świecie posiada majątek tej samej wartości, co 3,8 miliarda osób pochodzących z biedniejszej grupy. A co gorsze, przepaść ta stale się powiększa. Według raportów organizacji Oxfam najbogatsza grupa ludzi na świecie stale się bogaci, a najbiedniejsza - biednieje. W ciągu ostatnich dwóch lat miliarderzy wzbogacili się o 12%, podczas gdy najbiedniejsi stracili średnio 11% swojego majątku. 

Skąd ta przepaść?

Z czego to wynika? Według raportu wysokość podatków ustalona jest bardzo niesprawiedliwie. W niektórych państwach, jak np. w Brazylii, grupa najbiedniejszych ludzi płaci podatki, które są większą częścią ich majątku, niż najbogatszych. 

Ludzie jeszcze nigdy w takim tempie się nie wzbogacali. Nie zdarzyło się w historii, by miliarderzy posiadali aż tak ogromne majątki! Przez ostatnie dwa lata średnio co dwa dni na świecie pojawiał się kolejny miliarder. Obecnie ich liczba jest rekordowa! Wynosi ponad 2200 osób. 

Pracownicy Oxfam zwracają uwagę na problem związany ze złym rozdzieleniem pieniędzy na świecie. Żyjemy w miejscu, gdzie nieliczna grupa uprzywilejowanych ludzi posiada miliardy dolarów na swoim koncie, podczas gdy wiele osób umiera z głodu, dzieci w biednych krajach nie mają szans na normalną edukację, a chorzy nie mają pieniędzy na leczenie. Spowodowane jest to również nieuczciwym prowadzeniem ogromnych korporacji. Przedsiębiorcy doskonale wiedzą jak unikać płacenia podatków, co daje im szansę na oszukanie państwa na nawet 200 mld dolarów każdego roku. 

Według Oxfam rozsądnym rozwiązaniem byłoby zwiększenie podatków dla najbogatszych osób. Podobno podniesienie ich o 0,5%, umożliwiłoby zapewnienie odpowiedniej opieki zdrowotnej dla ponad 3 mln ludzi oraz wysłanie ponad 250 mln dzieci do szkoły! 

Lista 10 najbogatszych ludzi na świecie

1. Jeff Bezos - Amazon

majątek: 112 mld dolarów

2. Bill Gates - Microsoft

majątek: 90 mld dolarów

3. Warren Buffett - Berkshire Hathaway

majątek: 84 mld dolarów

4. Bernard Arnault - LVMH

majątek: 72 mld dolarów

5. Mark Zuckerberg - Facebook

majątek: 71 mld dolarów

6. Amancio Ortega - Inditex, Zara

majątek: 70 mld dolarów

7. Carlos Slim Helu - telekomunikacja

majątek: 67,1 mld dolarów

8. Charles Koch - Koch Industries

majątek: 60 mld dolarów

9. David Koch - Koch Industries

majątek: 60 mld dolarów

10. Larry Ellison - Oracle

majątek: 58,5 mld dolarów

Czy da się walczyć z takimi nierównościami na świecie?  

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?