ŚWIATOWY DZIEŃ PIZZY

Dziś jest Światowy Dzień Pizzy! Czego nie wiemy o tym okrągłym przysmaku?

Sabina Zięba 9 lutego 2018 15:30

Wszyscy ja kochają, nie każdy się przyznaje. Pizza jest jedną z najpopularniejszych  potraw na świecie i doczekała się 9 lutego swojego globalnego święta. Mimo przekonania, że danie pochodzi z Włoch nie jest to prawdą, a pierwszymi podobnymi potrawami zajadano się już w starożytności. Zaskoczeni? Poznajcie 6 ciekawostek o swoim ulubionym daniu.

Polecamy też: Kuchnia VIVY! Lekka kolacja wśród zieleni. Danie główne – krewetki z makaronem Garganelli

Skąd się wzięła Margherita?

Płaskie okrągłe placki ciasta z oliwą, czosnkiem i posypką z ziół występowały już w starożytności. W Egipcie wówczas spełniały funkcje płatniczą, a do Rzymu trafiły z Grecji w około 500 roku p.n.e. Słowo „piza” pojawiło się po raz pierwszy w jednym z dokumentów w 997 roku. W XVII-wiecznym Neapolu po raz pierwszy wykorzystano pomidory przywiezione do kraju po odkryciu Ameryki do przyprawiania tej potrawy. W tym samym włoskim mieście wiek później zaczęły powstawać pierwsze lokale zwane „pizzeriami”. Pierwszy współczesny nam rodzaj dania powstał najprawdopodobniej w 1889 roku kiedy to Neapol odwiedziła królowa Margherita Sabaudzka z mężem. Wtedy to tamtejszy piekarz, Raffaele Esposito, przygotował dla niej trzy rodzaje pizzy. Królowej najbardziej do gustu przypadła ta reprezentująca narodowe barwy Włoch – biel (ser mozzarella), zieleń (bazylia) i czerwień (sos pomidorowy). Pizza ta do dziś jest nazywana na jej cześć Margheritą. Pod koniec XIX wieku wypiekano ją już w Stanach Zjednoczonych, następnie jej fenomen opanował cały świat.

Polecamy też: Kuchnia VIVY! We włoskim stylu: carpaccio, ravioli z łososiem, dorada z ragù warzywno-krewetkowym i tiramisu

Kiedy zrobiono największą na świecie pizzę?

W 1990 roku podjęto próbę stworzenia największej pizzy na świecie. Miała ona średnicę 3660 cm i upieczono ją w RPA. Jednak w 2015 roku ten rekord został pobity przez pięciu kucharzy z Włoch – ich pizza miała 3960cm, a do produkcji użyto 19 800 kg mąki, 19 800 kg mozzarelli, 8 800 litrów sosu pomidorowego, 1 500 kg masła, 250 kg soli oraz 210 litrów oleju. Była pieczona w 5234 oddzielnych kawałkach!

Polacy też mieli swój rekord!

W sierpniu 2010 roku na Błoniach w Krakowie powstała najdłuższa wówczas pizza. Pracowało nad nią ponad dwustu kucharzy, którzy  wykorzystali 3,5 tony mąki, 1500l sosu i 1600 kg sera. Miała 1010 metrów i 28 cm. Ten rekord pobiło 5 lat później w Mediolanie sześćdziesięciu piekarzy. Pokonali Polaków o ponad pół kilometra (1595 m i 45 cm).

Kto je najwięcej pizzy?

O dziwo wcale nie Włosi ani Amerykanie! W ciągu roku najwięcej pizzy pochłaniają Norwegowie (bo aż 5,4 kg), a zaraz za nimi plasują się Niemcy.

Gdzie zapłacimy majątek za pizzę?

Najdroższą pizzę do niedawna mogliśmy zjeść w restauracji Gordona Ramseya. Kawałek kosztował tam $178 i zawierał m. in. trufle. Aktualnie rekord cenowy pobiła kanadyjska pizzeria, w której kawałek z homarami, wędzonymi łososiami, krewetkami, czarnymi dorszami z Alaski i rosyjskim kawiorem Osetra kosztuje $450. Najstarszą pizzernię znajdziemy natomiast w "rodzinnym mieście" pizzy, czyli Neapolu. Antica Pizzeria Port’Alba została otwarta w 1830 roku i funkcjonuje do dzisiaj.

Co jeszcze wiemy?

Do ciekawostek należą również fakty, że pizza hawajska została wymyślona przez Kanadyjczyków, a najdłuższą trasę pokonał w 2004 roku kurier Domino's Pizza - 16 949 km - czyli z Londynu do australijskiego Melbourne. Większe napiwki zostawiają kobiety i to one również zamawiają pizze z większą ilością dodatków.

Mimo tego, że statystycznie najwięcej pizzy zjada się w sobotnie wieczory, to życzymy, aby dzisiejszy, piątkowy wieczór spędzony był równie smakowicie!

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

PAULINA KRUPIŃSKA-KARPIEL – Ma urodę, udane dzieci, kochającego męża, wymarzoną pracę. Kobieta idealna? KATARZYNA GRONIEC w wieku 20 lat była gwiazdą legendarnego „Metra”. Jak teraz wygląda jej życie? NIKODEM SKOTARCZAK – Nikoś, najsłynniejszy gangster PRL, został legendą już za życia... Pasjonująca rozmowa Z MICHAŁEM RUSINKIEM o języku polskim, który zmienia się wraz z nami. Jak? W cyklu EXTRA: Rewia, jej miłość! Witamy w Teatrze Sabat Małgorzaty Potockiej.