Reklama

Za wschodnią granicą Polski wybuchła wojna, która wciąż jest szokiem dla wielu z nas. Żyjąc w XXI wieku trudno nam wyobrazić sobie myśliwce latające nad miastem i zrzucające bomby na zwykłych ludzi, których życie odbierane jest z w kilka sekund. To jednak obraz, który nasi dziadkowie pamiętają sprzed ponad 80 lat. To, co dzieje się obecnie na Ukrainie, zostało uwiecznione w wielu filmach, opisujących straszne, niepojęte dla nas historie, często prawdziwe. Zebraliśmy dla Was te produkcje, które przybliżą Wam sytuacje, z którymi borykają się obecnie nasi wschodni sąsiedzi. Tuż obok nas.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Jak świat mody i kultury sprzeciwia się wojnie w Ukrainie?

Obywatel Jones

W reżyserii znakomitej Agnieszki Holland, film, który może całkowicie zmienić Twoją perspektywę postrzegania wschodu. Opowiada o dziennikarzu nazwiskiem Jones, który wyjeżdża na wschód chcąc napisać szeroki reportaż na temat gwałtownej modernizacji Związku Radzieckiego. Wyrusza w podróż do Moskwy, a jego główny cel okazuje się być niezwykle ambitny. Planuje powiem przeprowadzić wywiad z samym Stalinem. Czy uda mu się dotrzeć do dyktatora?

Wołyń

Kolejny, wyjątkowy film, tym razem reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Opowiada o losach Zosi, zakochanej w Ukraińcu Peterze. Niestety jej ojciec ma zupełnie inne plany i chce wydać córkę za bogatego wdowca ze wsi. Tłem na całej historii jest rok 1939, w którym wybucha II Wojna Światowa. To nie tylko śmierć, głód i bieda, ale również wstrząsająca walka matki o życie jej dzieci. Obraz tak odrealniony, a jednak starsze pokolenia mogą potwierdzić, że autentyczny, widziany zresztą w 2022 roku za wschodnią granicą.

Moja wojna

O filmie z 2021 roku opowiedział na swoim kanale YouTube Tomasz Raczek. Dzieło Maszy Kondakowej to film dokumentalny, która trwa zaledwie godzinę, a bardzo dokładnie przybliża sytuację Ukrainy na arenie międzynarodowej. To niesamowita historia 3 kobiet żołnierek, które od słynnej Pomarańczowej Rewolucji, czyli roku 2014 wciąż walczą w wojnie o swoją ojczyznę. Kobiety te zabezpieczały tereny wschodniej części Ukrainy, gdzie przybywało najwięcej ludności rosyjskiej. Jedna jest dziennikarką, druga nauczycielką i lekarką, trzecia zaś kierowniczką sieci sklepów. Prawdziwy obraz obronnej Ukrainy został nagrany na chwilę przed wojną z 2022 roku.

Niesamowite jest to, że dochód z seansu tego filmu na portalu Moje Ekino w dniach od zeszłego piątku do niedzieli zostanie przeznaczony również na pomoc dla Ukrainy.

Czarnobyl

Amerykański mini serial, ukazujący historię słynnego wybuchu w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie. Obraz pełen heroicznych działań Ukraińców, którzy poświęcili własne życie, aby ratować Europę przed katastrofalnymi skutkami wybuchu. I chociaż wiele osób twierdzi, że jest to historia dość przerysowana, idealnie nakreśla podejście do konfliktu samej Rosji.

CZYTAJ TEŻ: Polscy artyści wspierają Ukrainę. Wśród nich tacy twórcy jak Gosia Herba, Ola Jasion i Matylda Damięcka

Wschód-Zachód

Film opowiada o wydarzeniach po roku 1946, kiedy to świat zaczyna wracać do normalności po II Wojnie Światowej. Wówczas sam Stalin wydaje orędzie, w którym zaprasza emigrantów, by wrócili do ojczyzny, bo nic im w niej już nie grozi. Nic bardziej mylnego. Niemal wszyscy powracający do ojczyzny zostają zesłani do więzienia lub wysłani na egzekucję. Ocalony zostaje lekarz i jego żona pochodząca z Francji. Jak potoczą się ich losy w pełnym niebezpieczeństwa kraju usłanym pułapkami?

Donbas

Już sama nazwa filmu może powiedzieć wiele. Wschodnie tereny Ukrainy, które od lat kontrolowane są przez liczne grupy przestępcze. Kolejny obraz przerażającej wojny hybrydowej, toczonej pomiędzy ochotnikami z ukraińskiej armii, a separatystycznymi bojówkami. Z jednej strony miasto stara się żyć normalnie, z drugiej strach wyjść na ulicę, kiedy toczą się na niej regularne walki.

Reklama

Jeśli chcecie zrozumieć sytuację, która ma obecnie miejsce na Ukrainie, te produkcje w minimalnym stopniu Wam na to pozwolą. Nie bądźmy obojętni na ludzką krzywdę, która dzieje się tuż obok.

Reklama
Reklama
Reklama