Fot. CỬA HÀNG 3T
O TYM SIĘ MÓWI

Ten produkt to przełom, który pozwoli żyć ekologiczniej!

Czekamy, aż będzie dostępny w Polsce!

Redakcja VIVA! 11 kwietnia 2019 18:30
Fot. CỬA HÀNG 3T

Wietnam to jeden z pięciu krajów, który wytwarza dużą ilość odpadów plastikowych. Jednak jego mieszkańcom udało się znaleźli sposób, aby zrobić krok w kierunku dbania o środowisko i choć trochę zminimalizować wytwarzanie szkodliwych substancji. Plastikowe słomki postanowili zamienić na… słomki z trawy!

Nadprodukcja plastiku

Problem z nadmiernym wytwarzaniem plastikowych śmieci jest dotyczy całego świata i jest poważny. Plastik nie ma dobrego wpływu na środowisko, a przy okazji coraz częściej słyszymy o ofiarach jego nadprodukcji, np. zwierzętach wodnych, które umierają ponieważ żywią się głównie szkodliwymi odpadami. Jednym z głównych problemów są plastikowe słomki, tak często wykorzystywane w codziennym życiu. Mimo wielu akcji społecznych, w dalszym ciągu są one dostępne w restauracjach i barach. Wietnam, który zaliczany jest do krajów produkujących największe ilości plastikowych odpadów podjął kroki, aby żyć w zgodzie ze środowiskiem i zrezygnował z plastikowych słomek na rzecz ich zamiennika wytwarzanego z dzikiej trawy.

Ekologiczne słomki z trawy - w jaki sposób są wytwarzane?

Do ich produkcji niezbędna jest roślina o nazwie turzyca, która najczęściej występuje w okolicach Mekongu. Aby łodygę zamienić w słomkę konieczne jest jej dokładne umycie, wyczyszczenie od środka oraz przycięcie do odpowiedniej długości. Następnie słomki są jeszcze raz płukane i zawijane w liście bananowca. Termin przydatności to około 10 dni. Jednak jeśli słomki zostaną poddane obróbce termicznej można je używać nawet do 5 miesięcy!

Kiedy ekologiczne słomki będą dostępne w Polsce?

Na razie produkt jest dostępny wyłącznie na terenie Wietnamu. Według przeliczeń koszt jednej słomki to około 10 groszy! Mamy nadzieję, że niebawem zawitają one do naszego kraju. O produkcie zrobiło się tak głośno, że producent rozważa czy nie poszerzyć sieci dystrybucyjnej.  

Fot. CỬA HÀNG 3T

Fot. CỬA HÀNG 3T

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!