Fasada hotelu Ritz
Fot. Christophe Madamour/Ritz
ŚWIAT LUKSUSU

Najsłynniejszy hotel świata - paryski Ritz otwiera się po czteroletnim remoncie! Jak teraz wygląda?

Marcin Brzeziński 9 czerwca 2016 22:14
Fasada hotelu Ritz
Fot. Christophe Madamour/Ritz

Po czterech latach remontu swoje podwoje otworzył słynny paryski Ritz. Ten prestiżowy hotel położony przy równie prestiżowym placu Vendome ma już ponad sto lat. W 1898 roku wybudował go szwajcarski przedsiębiorca Cesar Ritz. I od tego momentu hotel cieszył się zasłużoną sławą jednego z najbardziej luksusowych na świecie. Był pierwszą tego typu instytucją w Europie, która posiadała łazienki w pokojach, elektryczność i telefony. Ritz miał też trudną do opisania siłę przyciągania, a wręcz rodzaj niespotykanej hotelowej magii. Wystarczy tylko powiedzieć, że został uwieczniony w powieściach Francisa Scotta Fitzgeralda „Czuła jest noc” i Ernesta Hemingway’a „Słońce też wschodzi”.

 

Hotel Ritz
Fot. Materiały prasowe

Apartament F. Scott Fitzgerald w paryskim hotelu Ritz.

 

Polecamy też: Kapsuła miłości, kościół, pobudka Cezara i oko. Otwarto najmroźniejszy hotel na świecie.

 

Upadek domu Ritzów

Ale nic nie trwa wiecznie. Po śmierci syna Cesara Ritza, Charlesa tracący niepostrzeżenie swą świetność hotel sprzedano. Jego nabywcą był w 1979 roku egipski magnat finansowy Mohamed al-Fayed. Nic dziwnego więc, że właśnie w Ritzu we wrześniu 1997 roku jego syn Dodi zjadł ze swoją przyjaciółką, księżną Walii Dianą obiad w Apartamencie Cesarskim. A potem oboje wsiedli do samochodu… w ostatnią podróż.
W 2012 roku Mohamed al-Fayed zamknął hotel by poddać go gruntownej renowacji. Chciał by znowu uchodził za najbardziej luksusową i jednocześnie nowoczesną tego typu instytucję w Europie.

 

Hotel Ritz
Fot. Materiały prasowe
Restauracja w paryskim hotelu Ritz.

 

Polecamy też: Co z restauracją w najbardziej luksusowym hotelu w Paryżu zrobił wielki projektant Philippe Starck? Zobaczcie sami!

 

Całkiem nowy stary Ritz

Jakie zmiany zaszły więc przez cztery lata w hotelu? Większości z nich nie można… zobaczyć. Wymieniono bowiem wszystkie istniejące w budynku instalacje. Zachowano XIX-wieczny francuski wystrój, ale dodano pewne XXI-wieczne akcenty, takie jak szklany sufit nad lobby, który emituje przyjazne, rozproszone światło. Co ciekawe po remoncie liczba pokoi w hotelu uległa… zmniejszeniu. Zamiast 159 jest ich teraz tylko 142. Niektóre po prostu zostały połączone by stworzyć nowe pokaźne apartamenty noszące nazwy: Mozart, Proust i Maria Callas.
Co jeszcze się zmieniło? Oprócz tego, że w hotelu można tak jak dawniej rezerwować apartament, w którym przez lata mieszkała Coco Chanel, teraz dostępne jest również luksusowe spa Chanel. Pojawił się również zimowy ogród z rozkładanym dachem i kilka nowych sklepów w Ritz Galerie. Na szczęście słynny Bar Hemingway nie zmienił się zupełnie.
Czasem obraz mówi więcej niż słowo. Atmosferę nowego Ritza przybliży wam więc najlepiej krótki film, który z okazji jego otwarcia nakręciła amerykańska reżyserka Zoe Cassavetes (córka reżysera Johna Cassavetesa i wspaniałej aktorki Geny Rowlands). Występują w nim aktorka Ana Girardot i znany chociażby z reklam Chanel model Andre Velencoso. Zobaczcie magiczną historię miłośną z Ritzem… w roli głównej!

 

Hotel Ritz
Fot. Materiały prasowe

Apartament Coco Chanel w paryskim hotelu Ritz.

 

Zobaczcie film, który powstał z okazji otwarcia odmienionego hotelu Ritz. 

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.