Hotel Mercure Gdynia, festiwal w Gdyni
Fot. Materiały prasowe
WYJĄTKOWE MIEJSCA

Mercure Gdynia Centrum - Hotel w Blasku Fleszy

To wyjątkowe miejsce na mapie Trójmiasta. Poznaj jego historię

WSPÓŁPRACA REKLAMOWA 27 września 2022 15:49
Hotel Mercure Gdynia, festiwal w Gdyni
Fot. Materiały prasowe

Gdynia w końcu lat 70. stała się bardzo modną destynacją wśród zagranicznych turystów i marynarzy. To właśnie tu królował handel dobrami luksusowymi, a życie towarzyskie trwało niemalże całą dobę. Prężnie rozwijającemu się miastu brakowało tylko jednego – luksusowego hotelu, mogącego oddać fenomen Gdyni i jej wyjątkowej lokalizacji w otulinie Zatoki Gdańskiej.

Największy państwowy operator turystyczny Orbis podjął decyzję o powstaniu obiektu noclegowego w samym centrum Gdyni, w sąsiedztwie budującego się właśnie Teatru Muzycznego, portu oraz plaży. Budowa rozpoczęta w 1978 trwała krótko, bo już po dwóch latach hotel był gotowy przyjąć gości. Różne względy techniczne, a także napięta sytuacja w kraju spowodowana wybuchem stanu wojennego sprawiła, że dopiero w kwietniu 1983 drzwi otwierają się dla pierwszych odwiedzających.

Zachodnia myśl, zachodni projekt, polska gościnność

Tak jak planowano, tak też się stało. Pięćdziesiąty, jubileuszowy hotel Orbisu, miał stanowić perełkę w portfolio sieci. Do projektu i wykonania obiektu wybrano firmę Cementation International z siedzibą w Londynie. To właśnie ich zasługą stały się nowoczesne, niespotykane dotąd rozwiązania w urządzeniu pokoi i wnętrz, rozsławione na długo przed otwarciem w brytyjskiej i amerykańskiej prasie.

Już od wejścia gości uderzała fala wyjątkowych zapachów, wychodzących z Pewexu, przeplatane słodyczą, unoszącą się nad hotelową cukiernią. Tak właśnie wedle wspomnień pachniał luksus w Hotelu Gdynia. Liczne bary, kawiarnia czy słynna restauracja „Pod Dębem” – w czasie dużych niedostatków na rynku, w hotelu wykwintnych potraw nigdy nie brakowało. Goście przez całą dobę mogli raczyć się luksusowymi daniami oraz trunkami, a wieczorami czekała na nich wyjątkowa atrakcja – Klub Nocny Nautica. W 1987 roku, podczas pierwszej w Gdyni edycji Festiwalu Filmów Fabularnych, środowisko filmowe niemal od razu zadomowiło się w nim, wnosząc do jego wnętrz światową energię.

Hotel Mercure Gdynia, festiwal w Gdyni
Fot. Materiały prasowe

Co się dzieje w Piekiełku – zostaje w Piekiełku

Klub nocny w hotelu, zwłaszcza w latach 80., był raczej normą. Muzyka taneczna, nieco zaciemniona sala z parkietem, krótka karta dań i koktajli – tak w skrócie można by opisać takie miejsce. W Gdyni dodano temu nieco pikanterii – ściany pokryto krwiście czerwoną farbą, a przestrzeń do zabawy wzbogacono o liczne paski świetlne, lampy i kulę dyskotekową. Bywalcy od progu przechrzcili to miejsce z Nautica na Piekiełko. Niepowtarzalny klimat od samego wejścia.

Przez lata miejsce to nie przeszło większych zmian, ciesząc się dużą popularnością i dobrymi opiniami nocnych bywalców Gdyni. Smaczne przekąski, legendarna obsługa i luksusowe trunki stały się znakiem rozpoznawczym Klubu Nautica. Końcówka lat 90. pokazała jednak nowe trendy wśród mieszkańców i gości, którzy coraz chętniej kierowali się do innych lokali. W hotelu definitywnie zakazano najstarszego zawodu świata, będącego w sprzeczności z wartościami Orbis, co stanowiło gwóźdź do trumny tego miejsca.

Wraz z odejściem „pań do towarzystwa” wielu bywalców zabrało z Piekiełka swoje biznesy, przenosząc się do innych lokali. Z początkiem lat dwutysięcznych zdecydowano się na całkowite zamknięcie klubu. Gdy tylko zaprzyjaźnieni filmowcy dowiedzieli się o tym, niemal natychmiast podjęli kroki ku temu, by na czas festiwalu Piekiełko było czynne. Tylko na potrzeby ich święta.

Hotel Mercure Gdynia, festiwal w Gdyni
Fot. Materiały prasowe

Hotel Festiwalowy

Wyjątkowa lokalizacja hotelu, tuż przy Teatrze Muzycznym, od początku zagwarantowała jego udział w wydarzeniach związanych z Festiwalem Filmów Fabularnych. Baza noclegowa, mogąca pomieścić prawie 700 osób, z bogatą ofertą gastronomiczną i bankietową – to właśnie te elementy stały się fundamentem długiej, 35-letniej współpracy.

Ten wyjątkowy czas w roku to wielkie święto dla polskiej kinematografii, ale i potężny zaszczyt dla całego zespołu hotelu. Ustalenia szczegółów menu, dekoracji czy samej wizji kolejnej edycji rozpoczynają się już na długo przed wakacjami. Dla wszystkich osób skupionych wokół tej imprezy ważnym jest, by każdy szczegół dopiąć na ostatni guzik i dać gościom jak najlepsze wrażenia z pobytu. Od pokoi, przez recepcję, dział sprzedaży, gastronomię i wreszcie kończąc na kuchni – w każdym skrawku hotelu pracy jest co niemiara. I to przez całą dobę!

Hotel Mercure Gdynia, festiwal w Gdyni
Fot. Materiały prasowe

Klient, a właściwie Gość – nasz Pan!

W świecie gwiazd nieznane są ograniczenia. Podejmując setki najbardziej znanych artystów, zespół hotelu wie, czego się spodziewać. Czasem są to nieduże prośby o dodatkową wodę czy kawę. Czasem jednak oczekiwania stają się większe, zwłaszcza gdy chodzi o specjalnie przegotowaną wodę dla ukochanego pupila czy dodatkową przestrzeń na francuskie kreacje.

Żadna sytuacja nie zostaje bez rozwiązania, jednak wymaga dużej subtelności, a niekiedy dyskrecji zespołu. Niejedna kreacja światowych projektantów przeszła przez ręce pań pokojowych, które w ostatniej chwili ratowały oczka czy rozdarcia. Również piękne szpilki przywiezione z New York Fashion Week trafiały… do warsztatu konserwatorów, którzy obeznani w klejach prędko dobierali taki, który nie uszkodzi delikatnej skóry na obuwiu.

Podejmując od tylu lat tak wielkie nazwiska, należy mieć w sobie dużo spokoju, jak również kreatywności. Tego zespołowi z Mercure Gdynia zdecydowanie nigdy nie brakowało.

Wielki dzień i noc pełna gwiazd

Dla wielu uczestników życia festiwalowego najważniejszym momentem jest gala wręczenia Złotych Lwów. To właśnie wtedy ukoronowane zostają najwybitniejsze produkcje minionego roku, a twórcy zasypywani są niekończącymi się gratulacjami i słowami uznania. Z perspektywy hotelu to także istotny dzień, gdyż tuż po gali w jego przestrzeniach ma miejsce słynny Bankiet Zamknięcia. Ponad 1000 najznamienitszych gości polskiej kinematografii, pełno złota i blichtru oraz najpiękniejsze kreacje w Polsce. Tego dnia ograniczenia nie istnieją, a każdy metr kwadratowy hotelu wypełnia się elegancją i przepychem.

Pracownicy mają wówczas swoje małe święto – tak oto po tygodniu wyjątkowych chwil, niezapomnianych spotkań i inspirujących rozmów nadchodzi wielkie zwieńczenie i ukoronowanie ich pracy. Na salę bankietową uroczyście wkracza zespół Szefa Kuchni, Tomasza Kaniewskiego, rozstawiając tysiące porcji najznamienitszych przysmaków polskiej kuchni, udekorowane kolorowymi akcentami. Kelnerzy i barmani ostatni raz poprawiają muchy, a konserwator raz jeszcze upewnia się, że czerwony dywan prezentuje się nieskazitelnie.

Tak oto po wielu tygodniach pracy setki pracowników nadchodzi uroczysty moment zamknięcia festiwalu, a goście spędzają ostatnie jego chwile właśnie z nami, napawając nas dumą. Zamykamy kolejny rozdział, lecz z tyłu głowy doskonale wiemy, że już za rok czeka nas następna, równie nieodgadniona, pełna emocji edycja.

Hotel Mercure Gdynia, festiwal w Gdyni
Fot. Materiały prasowe

Twoja Przystań w sercu Gdyni

Hotel Mercure Gdynia Centrum zlokalizowany jest w samym sercu Gdyni – w odległości krótkiego spaceru od plaży. Do dyspozycji Gości są 294 pokoje, w tym apartamenty, z których rozpościera się panoramiczny widok na Zatokę Gdańską. W pobliżu hotelu znajduje się Bulwar Nadmorski - najpopularniejszy trakt spacerowy w Gdyni oraz przystań jachtowa.

Gości spragnionych atrakcji kulturalnych z pewnością ucieszy bliskie sąsiedztwo Teatru Muzycznego oraz Gdyńskiego Centrum Filmowego. Hotel jest idealnym miejscem zarówno dla osób spędzających nad morzem swój urlop, jak i dla tych, którzy podróżują w celach służbowych. Basen, sauny oraz bogata oferta gastronomiczno-konferencyjna od niemal czterech dekad spotyka się z uznaniem gości, czyniąc ich pobyty w Gdyni niezapomnianymi.  

Opracował Patryk Adrych

Kierownik ds. Relacji z Gośćmi

Hotel Mercure Gdynia Centrum

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
Rabat 30%* i prezent**
Rabat 30%* i prezent**
Rabat 30%* od 299 złotych i pr... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
Rabat 30%* i prezent**
Online
Stacjonarnie

Rabat 30%* od 299 złotych i prezent** od 499 złotych w salonach Estēe Lauder oraz na www.esteelauder.pl. *Wykluczenia: linia AERIN, Luxury Collection, Re-Nutriv, zestawy, nowości, produkty mini i przecenione. Nie łączy się z innymi rabatami. **Oferta ważna do wyczerpania zapasów. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Rabat 20% na produkty do pielę... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na produkty do pielęgnacji twarzy skłonnej do niedoskonałości. Oferta obejmuje wybrane produkty z linii Calendula, Clearly Corrective oraz Anti-Blemish. Rabat dostępny w sklepach stacjonarnych i na kiehls.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
-20% przy zakupach za min. 100 zł
-20% przy zakupach za min. 100 zł
Rabat 20% dla wszystkich klien... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
+
-20% przy zakupach za min. 100 zł
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% dla wszystkich klientów przy zakupach za min. 100 zł. Oferta obowiązuje w sklepach stacjonarnych oraz na www.tezenis.com, nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły w sklepach i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
20% rabatu na wszystko
20% rabatu na wszystko
Rabat 20% na wszystkie produkt... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
+
20% rabatu na wszystko
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na wszystkie produkty Sisley i Hair Rituel by Sisley w butiku internetowym sisley-paris.pl i stacjonarnie w Maison Sisley w Warszawie. Promocja nie dotyczy nowości, zestawów i produktów z zakładki "Ostatnia Szansa". Szczegóły dostępne u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
20% rabatu na kosmetyki Clarena
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Rabat na cały asortyment dostę... więcej»
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
+
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Online
Stacjonarnie

Rabat na cały asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych i na e-clarena.eu. Promocja obowiązuje dla zamówień powyżej 100zł oraz obejmuje produkty nieprzecenione. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Moda ORSAY oferuje każdej kobi... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA
Zobacz
+
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Online
Stacjonarnie

Moda ORSAY oferuje każdej kobiecie możliwość poczucia się sobą niezależnie od sytuacji, nastroju czy rozmiaru ubrania. Skorzystaj z dodatkowej 20% zniżki na wszystko w sklepach stacjonarnych i na orsay.pl. Zniżka nie dotyczy bonów podarunkowych. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA
Zobacz
REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.