nowerski czerwony dom nad woda
podróże

Kryształowe wody, wodospady i fiordy. To tylko niektóre powody, dla których warto spędzić urlop w Norwegii

Zobacz, co jeszcze oferuje ten skandynawski raj!

Redakcja VIVA! 22 marca 2019 15:03
nowerski czerwony dom nad woda

Norwegia to kraj z ogromną przestrzenią, przyjaznymi ludźmi i niesamowitymi krajobrazami. Kryształowo czyste wody, kaskady wodospadów, niesamowite fiordy i soczysta zieleń górskich szlaków, to dopiero początek jej zalet. Niezwykłe bogactwa naturalne, jakie posiada, sprawiają, że jest to kraj, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. 

Poznajcie 10 powodów, dla których warto zdecydować się na urlop w Norwegii!

  1. Norwegia to najszczęśliwsze miejsce na Ziemi

Norwegia w 2017 roku została uznana za najszczęśliwszy kraj na świecie. Kryteria, które brane były pod ocenę to m.in. poczucie wspólnoty wśród mieszkańców, bezpieczeństwo, długość życia, zdrowie, czy zarobki.  Jeśli więc spędzać urlop, to tylko w miejscu, gdzie można zarazić się szczęśliwością!

  1. Bezpieczny zakątek

Wskaźniki przestępczości w Norwegii są niewiarygodnie niskie, co sprawia, że ​​jest to niezwykle bezpieczny kraj do życia i oczywiście do podróży. Chociaż wiadomo, że zawsze należy być czujnym, a nieszczęście może wydarzyć się wszędzie, niski poziom przestępczości w tym rejonie świata znacznie zmniejsza stres związany z wyjazdem.

  1. Prawo do korzystania z zasobów naturalnych

Allemannsrett, czyli prawo do korzystania z zasobów naturalnych przez wszystkich, to ustawa, która pozwala każdemu na swobodny dostęp do wszystkich nieuprawianych ziemi. Oznacza to, że możecie rozbić się z namiotem i obozować w każdym miejscu publicznym! Poranek na wysokim fiordzie? A może u stóp niesamowitych gór? To zdecydowanie niezwykłe doświadczenie, którego na długo nie zapomnicie. Dzięki temu macie możliwość jeszcze większego kontaktu z naturą i oczywiście możecie zaoszczędzić na noclegach.

nowerski czerwony dom nad woda

  1. Łatwość podróżowania

Niemal wszyscy w Norwegii mówią po angielsku wyjątkowo dobrze, a ludzie zawsze chętnie służą pomocą. Bardzo dobrze rozwinięty transport publiczny oraz sieci dróg, tunele i mosty w całym kraju mocno ułatwiają jego eksplorację.

  1. Piękne norweskie fiordy

Norwegia słynie z niesamowitych fiordów, ukształtowanych podczas epoki lodowcowej. Jest praktycznie niemożliwe, aby odwiedzając Norwegię nie zobaczyć żadnego z nich. Zwłaszcza, że mieszkańcy postarali się o ich jak najlepszą dostępność. Świetna jakość dróg, mnóstwo punktów widokowych i szlaków, sprawia, że fiordy aż proszą się o to, aby podziwiać je podczas pieszych wędrówek, rowerowych wypraw, czy spływów kajakowych. 

zielone gory niebieskie niebo norwegia

  1. Ogromne tereny do odkrycia

Norwegia to duży kraj, obejmujący ponad 385 000 kilometrów kwadratowych. Populacja Norwegii z kolei, to nieco ponad 5 milionów mieszkańców, a gęstość zaludnienia wynosi 15 osób na kilometr kwadratowy. Większość Norwegii to jednak naturalne, dzikie i niezwykle malownicze tereny, których odkrywanie gwarantuje niesamowitą przygodą i wspaniałe przeżycia.

  1. Słynna zorza polarna

Zorza polarna to fantastyczne zjawisko, a jednym z najlepszych miejsc do jej zobaczenia jest właśnie Norwegia. Najlepszym czasem na zobaczenie kolorowych świateł tańczących na niebie jest okres od końca września do końca marca. Wyruszając, warto zaopatrzyć się w dużą dozę cierpliwości, ale wierzcie mi – takie widoki warte są nocnego wyczekiwania. 

  1. Moc doznań na każdą porę roku

Norwegia zachwyca o każdej porze roku i nigdy nie sposób się tam nudzić. Wędrówki po górach, sporty wodne, czy jazda na rowerze, to wspaniałe zajęcia na wiosnę czy lato. Zimą z kolei kraj ten staje się prawdziwą krainą śniegu. Wszyscy jeżdżą na nartach, czy snowboardzie, jednak popularne są tam również mniej codzienne rodzaje aktywności. Psie zaprzęgi, wędrówki po lodowcach i wyprawy w rakietach śnieżnych wśród bajkowych krajobrazów. Norwegia zapewnia cały przekrój niezwykłych doznań.

  1. Dzika przyroda

Norweska dzika przyroda jest niesamowita. Aby mieć szansę podziwiać jej dzikich mieszkańców, organizowane są specjalne safari. Podczas nich macie okazję spotkać niedźwiedzie polarne, łosie, woły piżmowe, wieloryby, maskonury, orły i ogromne stada reniferów. Dla miłośników przyrody Norwegia będzie spełnieniem marzeń o spotkaniu z wieloma niezwykłymi gatunkami.

ptak na fioletowym tle

  1. Mnóstwo atrakcji turystycznych

Piękne, secesyjne miasta (takie jak Bergen, czy Alesund), majestatyczne fiordy, rwące rzeki, zachwycające drogi (droga atlantycka, droga Trolli), czy bajeczne Lofoty, to zaledwie wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o atrakcje turystyczne Norwegii. W każdym jej rejonie, znajdziecie mnóstwo ciekawych miejsc do zobaczenia. Jestem pewna, że znaleźliście już dla siebie choć kilka powodów, aby się tam wybrać. I zapewniam, że zakochacie się w tym fascynującym, przepięknym miejscu.

Autorką wpisu gościnnego jest Anna Wiklińska z bloga My Travel Blog.

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDA GESSLER o tym, jak mała Nena – „wnuczka jak z bajki”, córka Lary, odmieniła jej życie. Skandalistka PARIS HILTON – seksnagrania, narkotykowe i alkoholowe ekscesy, liczni kochankowie i… czwarte zaręczyny. ANDRZEJ KOSMALA o KRZYSZTOFIE KRAWCZYKU: „Był wojownikiem i walczył do końca”, mówi najbliższy przyjaciel i menedżer zmarłego artysty. EWELINA WOJDYŁO I JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI – „Niebezpiecznie oczytana polonistka” i autor kultowej powieści „Samotność w sieci” zdradzają kulisy swojej miłości. W cyklu EXTRA: Wizjoner street artu, antyartysta, którego prace kosztują krocie, niczym współczesny Zorro zawładnął zbiorową wyobraźnią. Jednym słowem BANKSY.