zara-zamyka-1200-swoich-sklepow-stacjonarnych
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Zara chce zamknąć ponad tysiąc swoich sklepów stacjonarnych!

Czy dotyczy to też Polski?

Marcin Brzeziński 15 czerwca 2020 14:14
zara-zamyka-1200-swoich-sklepow-stacjonarnych
Fot. Getty Images

Hiszpański gigant odzieżowy, spółka Inditex planuje w najbliższych dwóch latach zamknąć od 1000 do 1200 sklepów stacjonarnych! Właściciel marek Zara, Bershka, Stradivarius czy Massimo Dutti ma dziś na całym świecie 7412 salonów. Docelowo ma ich być od 6, 7 tys. do 6,9 tys. Oznacza to, że około 1000 do 1,2 tysiąca mniejszych salonów w Europie i Azji zniknie z rynku. Placówki te mają gorszą pozycję i generują zaledwie 5 do 6 procent całkowitej sprzedaży. Większość z nich to starsze butiki należące do marek innych niż Zara.

Koronawirus niszczy modę. Zara zamyka sklepy stacjonarne

Decyzje o likwidacji części sklepów stacjonarnych to odpowiedź firmy na skutki ekonomiczne pandemii. Inditex zaliczył bowiem pierwszą stratę na madryckiej giełdzie od momentu wejścia na nią 19 lat temu. Jak duża to strata? Przychody koncernu w pierwszym kwartale spadły do 3,3 mld euro, względem 6 mld euro w tym samym okresie rok wcześniej. Ujmując rzecz inaczej, sprzedaż Inditexu spadła o 44 procent. W tym czasie jednak o 50 procent wzrosła sprzedaż internetowa. Nic dziwnego więc, że na niej spółka chce się skupić w najbliższych latach. Prezes grupy Pablo Isla zapowiedział, że przeznaczy miliard euro na zwiększenie sprzedaży online. Poinformował też, że "zatrudnienie pozostanie na stabilnym poziomie", a pracownicy zamykanych sklepów stacjonarnych będą mogli pracować na innych stanowiskach, takich jak wysyłka zakupów przez Internet. A nas ciekawi to, czy wy przekonaliście się już całkowicie do zakupów w sieci? A może będzie wam brakowało wizyt w stacjonarnych butikach?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Beachwear collection #zarawoman

Post udostępniony przez ZARA Official (@zara)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ruffled denim dress #zarawoman Thank you @anja_rubik

Post udostępniony przez ZARA Official (@zara)

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.