Wiktoria-Frankowska-wygrała-11-edycję-FDA
Fot. Mat.prasowe
ZE ŚWIATA MODY

Wiktoria Frankowska wygrała 11 edycję Fashion Designer Awards

Zobaczcie zdjęcia z pokazu!

Paulina Filipowicz 10 października 2020 16:45
Wiktoria-Frankowska-wygrała-11-edycję-FDA
Fot. Mat.prasowe

W piątek 9 października w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego odbył się finał 11 edycji konkursu Fashion Designer Awards.  Zwyciężczynią została  22-letnia absolwentka MSKPU - WIKTORIA FRANKOWSKA. 

„Mam to szczęście, że spędzam więcej czasu z finalistami, niż pozostali jurorzy, ale zwycięzcę wybieramy wspólnie, rozmawiamy o tym. Wiktoria Frankowska zachwyciła jurorów swoją niesamowitą energią już podczas 2. obrad. Jest młodą projektantką pełną pasji, to od razu się czuje"  – powiedziała Joanna Sokołowska-Pronobis. 

Wiktoria-Frankowska-wygrała-11-edycję-FDA
Fot. Mat.prasowe

Jurorzy w składzie m.in.: Dorota Williams, duet Paprocki & Brzozowski, Rafał Michalak i Ilona Majer, czyli duet MMC, Vasina , Asia Typek, Weronika Płocha, Aleksandra Nagel, oraz Joanna Sokołowska-Pronobis stanęli przed trudnym zadaniem.

Honorową przewodniczącą jury i gościem specjalnym FDA była Benedetta Barzini - ikona mody, topmodelka  lat 60-tych, symbol okładek Vogue Italia, obecnie profesorka, wykładowczyni Nuova Academia di Belli Arti w Mediolanie, która z podziwem oglądała kolekcje finalistów FDA.

Wiktoria-Frankowska-wygrała-11-edycję-FDA
Fot. Mat.prasowe

„Dla mnie najważniejsza była wyobraźnia.  Młodzi projektanci nie muszą jeszcze myśleć  o sprzedaży i tym, że coś musi być pod klienta, mogą zaszaleć, dlatego  wyobraźnia była dla mnie najważniejsza. Spójność kolekcji, spójność z tematem i jakość wykonania - czy projektant już na tym etapie przywiązuje do niego uwagę , czy nie – to też miało znaczenie" – przyznała Vasina. 

„Jury tego konkursu jest bardzo rozbudowane i każdy głosuje inaczej, więc nasz wybór  jest wynikiem wielu głosów. Akurat dzisiaj mieliśmy innego faworyta, ale w pokazie pojawiło się wiele wspaniałych  kolekcji, dlatego  ten wybór nie był łatwy" – dodał duet MMC.

„Wszystkie kolekcje, które były zaprezentowane były wspaniałe. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem" – skomentowali  Paprocki & Brzozowski.

Wiktoria-Frankowska-wygrała-11-edycję-FDA
Fot. Mat.prasowe

Wiktoria Frankowska otrzymała imponującą pulę nagród m.in.: od Batonika Duplo, Partnera Głównego FDA: profesjonalny iPad Pro wraz z dodatkowymi akcesoriami, pomocnymi w projektowaniu kolekcji od Batonika Duplo oraz MMC Studio: możliwość spędzenia 48 godzin wraz z duetem projektatów MMC tuż przed ich kolejnym pokazem nagrodą finansowa 20 tys. Złotych staż w atelier zagranicą wiosną 2021 wyjazd na targi Premier Vision 2021 do Paryża z Cisowianką Perlagę, 3-miesięczny kontrakt z DPD Polska na obsługę kurierską obsługę sesji lookbookowej przez AA Wings of Color wyjazd na 4th International Young Designers Contest Kiev 2021, specjalną publikację na łamach miesięcznika Fashion Magazine  i na łamach magazynu Burda Style.

Wiktoria-Frankowska-wygrała-11-edycję-FDA
Fot. Mat.prasowe

Przyznano również nagrody wybranym finalistom: Aleksandra Klekot została zaproszona na  MasterClass z Dorotą Williams. Manuela Korecka otrzymuje wyjazd na targi Tissue Premier 2021 do Lille we Francji z firmą Electrolux Polska Wiktoria Frankowska została zaproszona na (staż w pracowni duetu Paproci&Brzozowski Maja Pilarek odbędzie staż w pracowni MMC. Podczas gali finałowej emocję wywołał pokaz najnowszej kolekcji “Azyl”, laureata 10-tej edycji Adriana Krupy , który jest największym odkryciem ostanich lat w polskiej modzie.

Wiktoria-Frankowska-wygrała-11-edycję-FDA
Fot. Mat.prasowe

Warto również wspomnieć o artystyczynym projekcie, który powstał z inicjatywy Fashion Designer Awards oraz przy wsparciu Batonika Duplo. We współpracy z Instytutem Fotografii oraz studiem fotograficznym Studio 99 powstała seria fotografii modowych. W trakcie warsztatów, prowadzonych przez znaną fotografkę - Katarzynę Bielską, ich uczestnicy wykonali fotografie autorskich kolekcji finalistów FDA. Dzięki współpracy designerów z fotografami powstała wystawa o wyjątkowym ładunku energii, która swoją premierę miała właśnie w czasie tegorocznego finału FDA.  

TAGI #moda

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.