Fot. East News
ZE ŚWIATA MODY

Co świat mody zawdzięcza Karlowi Lagerfeldowi?

Zobacz, czym zasłynął słynny projektant

Sabina Zięba 23 lutego 2019 20:30
Fot. East News

Kilka dni temu świat obiegła smutna wiadomość o śmierci ostatniego cesarza mody. Karl Lagerfeld zmarł w ukochanym przez siebie Paryżu w wieku 85 lat. Był kojarzony głównie jako dyrektor artystyczny Chanel, jednak przez lata swojej działalności zasłynął wieloma innowatorskimi pomysłami nie tylko pod skrzydłami owej marki. Co dokładnie zawdzięcza mu świat mody?

Co świat mody zawdzięcza Lagerfeldowi?

Przede wszystkim projektant przywrócił świetność domowi mody Chanel. W wywiadzie dla CNN wyznał kiedyś: „Kiedy zacząłem tam pracować marka zupełnie nie była w modzie. Właściciel powiedział mi: nie podoba mi się obecna sytuacja. Jeżeli uda ci się coś osiągnąć to dobrze. Inaczej go sprzedam”. Jak wiemy odniósł sukces i przeobraził podwójne C w symbol pożądany na całym świecie.

Lagerfeld sprawił, że kultowy materiał lat 50., czyli boucle, stał się znowu modny. W jego wydaniu był splotem cekinów, piór i drogich włókien. Do łask przywrócił również kobiecy garnitur, za każdym razem zaskakując użytym tworzywem, kolorem czy oryginalnym krojem, a także sprawił, że kobiety zaczęły nosić perły i łańcuchy, czyli kwintesencję stylu Coco.

Projekty Karla odnowiły również couture nawiązaniami do stylów ulicznych i ubiorów noszonych w klubach, takich jak kurtki motocyklowe, czarne siatkowe trykoty czy szorty. Na początku lat 90. pokazał również, że dobrze jest łączyć elastyczne jeansy i czapeczki bejsbolowe z klasycznymi żakietami.

Karl Lagerfeld

Karl Lagerfeld
Fot. EastNews

Lagerfeld ze swoją ukochaną kotką

Ukochana kotka Lagerfelda „wydała” oświadczenie po jego śmierci
Fot. Instagram @choupettesdiary

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…