Fot. East News
ZE ŚWIATA MODY

Co świat mody zawdzięcza Karlowi Lagerfeldowi?

Zobacz, czym zasłynął słynny projektant

Sabina Zięba 23 lutego 2019 20:30
Fot. East News

Kilka dni temu świat obiegła smutna wiadomość o śmierci ostatniego cesarza mody. Karl Lagerfeld zmarł w ukochanym przez siebie Paryżu w wieku 85 lat. Był kojarzony głównie jako dyrektor artystyczny Chanel, jednak przez lata swojej działalności zasłynął wieloma innowatorskimi pomysłami nie tylko pod skrzydłami owej marki. Co dokładnie zawdzięcza mu świat mody?

Co świat mody zawdzięcza Lagerfeldowi?

Przede wszystkim projektant przywrócił świetność domowi mody Chanel. W wywiadzie dla CNN wyznał kiedyś: „Kiedy zacząłem tam pracować marka zupełnie nie była w modzie. Właściciel powiedział mi: nie podoba mi się obecna sytuacja. Jeżeli uda ci się coś osiągnąć to dobrze. Inaczej go sprzedam”. Jak wiemy odniósł sukces i przeobraził podwójne C w symbol pożądany na całym świecie.

Lagerfeld sprawił, że kultowy materiał lat 50., czyli boucle, stał się znowu modny. W jego wydaniu był splotem cekinów, piór i drogich włókien. Do łask przywrócił również kobiecy garnitur, za każdym razem zaskakując użytym tworzywem, kolorem czy oryginalnym krojem, a także sprawił, że kobiety zaczęły nosić perły i łańcuchy, czyli kwintesencję stylu Coco.

Projekty Karla odnowiły również couture nawiązaniami do stylów ulicznych i ubiorów noszonych w klubach, takich jak kurtki motocyklowe, czarne siatkowe trykoty czy szorty. Na początku lat 90. pokazał również, że dobrze jest łączyć elastyczne jeansy i czapeczki bejsbolowe z klasycznymi żakietami.

Karl Lagerfeld

Karl Lagerfeld
Fot. EastNews

Lagerfeld ze swoją ukochaną kotką

Ukochana kotka Lagerfelda „wydała” oświadczenie po jego śmierci
Fot. Instagram @choupettesdiary

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

PAULINA SMASZCZ-KURZAJEWSKA Kiedy zebrała siły po dramatycznych życiowych wydarzeniach, musiała zmierzyć się z rozwodem… O zawrotnej karierze, jej załamaniu i reaktywacji opowiada lider zespołu Papa D. – PAWEŁ STASIAK. ROMA LIGOCKA o życiu z traumą Holocaustu, relacji kat–ofiara i swoich książkach. JUDY GARLAND – ofiara Hollywood.