O TYM SIĘ MÓWI

Tytuł Miss Świata po raz drugi w historii otrzymała Polka! Pamiętacie pierwszą zwyciężczynię?

Aneta Kręglicka została Miss w 1989 roku

Marcin Brzeziński 17 marca 2022 12:50

Reprezentantka Polski sięgnęła w tym roku po tytuł Miss Świata 2021 roku. 23-letnia Karolina Bielawska została okrzyknięta najpiękniejszą kobietą. Powtórzyła tym samym sukces Anety Kręglickiej, która tytuł ten objęła w 1989 roku jako pierwsza Polka w historii. Przypominamy historię bizneswoman, muzy projektantów, inspirującej kobiety z klasą. Kim jest pierwsza Polka z tytułem Miss Świata?

Aneta Kręglicka Miss Świata 1989

W lipcu 1989 roku zdobyła tytuł Miss Polonia, a we wrześniu – I wicemiss Miss International w Tokio. 22 listopada 1989 roku została Miss Świata na gali finałowej organizowanej w Hongkongu.

Od początku byłam faworytką startujących ze mną dziewczyn i to w ich rankingach plasowałam się w pierwszej trójce

tłumaczy dziś Aneta Kręglicka. „Podczas spotkań z prasą podkreślano moją swobodę i znajomość języków. Po rozmowie z dziennikarzem z Daily Mirror ukazał się artykuł zatytułowany The Beauty and the Brain (Piękno i umysł)". A my dodajmy, że Aneta Kręglicka była pierwszą Miss World pochodzącą z Europy Wschodniej i symbolem wkroczenia Polski w wolny świat. Jak chcą niektórzy, stała się też pierwszą celebrytką demokratycznej Polski.

Powrót Miss World do Polski był narodowym świętem. Zorganizowano koncertową galę w Teatrze Studio zatytułowaną Polska wita Miss Świata. Prowadził ją Bogusław Linda, występowała m.in. Maryla Rodowicz. „Siedziałam na scenie, stremowana tą niezwykłą dla mnie sytuacją – większość tych osób znałam przecież tylko z telewizji, a oni przede mną i dla mnie występowali”, wspomina Aneta Kręglicka.
Koronę oddała pod koniec 1990 roku:

To „królowanie”, a tak naprawdę brak swobody, zmęczyło mnie, nie mówiąc o tym, że przez cały ten czas studiowałam. Poza tym bardzo szybko okazało się, że straciłam prywatność i nie mogę spokojnie przejść ulicą

opowiada Aneta Kręglicka.
W latach 1990–1992 pracowała w Stanach Zjednoczonych dla nowojorskiej agencji Wilhelmina. Po powrocie do Warszawy założyła fundację, a w 1991 roku wraz z partnerem otworzyła agencję reklamową public relations ABK, po której likwidacji w 2005 roku otworzyła firmę Hannah Hooper. Od 2002 roku jest współwłaścicielką studia filmowego St. Lazare, współtwórcy m.in. filmu Ławeczka (2004). W 2005 roku roku rozpoczęła studia doktoranckie na SGH w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym.

Kariera Anety Kręglickiej

Jej życie mogło potoczyć się inaczej: "Udział w wyborach do Unii Wolności proponował mi najpierw sam premier Jan Krzysztof Bielecki, potem też późniejszy premier Donald Tusk. Nie miałam tyle odwagi co Ewa Wachowicz i chyba inne plany, nie widziałam się w polityce, bo ponad wszystko ceniłam sobie niezależność. Miałam też propozycje objęcia poważnych stanowisk od wchodzących do Polski koncernów światowych, w odpowiedzi założyłam swoją firmę i walczyłam sama. Taki charakter, Zosia Samosia, chociaż po latach mogę powiedzieć, że to były błędy młodości, dzisiaj podjęłabym inne decyzje", opowiada była Miss Świata.
Na koniec dodajmy, że Aneta Kręglicka była gwiazdą kampanii reklamowych marki Apart. Brała udział w programie Taniec z gwiazdami (2006) i była przewodniczącą jury programu Projektanci na start (2013). Od kilku lat współpracuje z marką LA’F, dla której projektuje własną linię ubrań. Jej każde pojawienie się np. na pokazach mody jest odnotowywane w rubrykach towarzyskich. I wciąż, jak najbardziej zasłużenie, uchodzi za jedną z najbardziej stylowych Polek.

Nie założę szpilek do garnituru czyli sekrety stylu Anety Kręglickiej

O swojej garderobie opowiedziała w VIVIE MODZIE Katarzynie Sielickiej. "Aneta Kręglicka śledzi trendy, ale nie wszystkie bierze dla siebie. „Nie we wszystkim jest mi dobrze. Mam dość wyrazistą urodę, uważam, że za dużo zdobień, elementów mnie »zjada«”, mówi. Na co dzień często ubiera się „biznesowo”. W jej wydaniu to na przykład garnitur, ale ze sportowymi butami, najlepiej marki Hogan.

Nie założę szpilek do garnituru! Nie jestem politykiem ani nie pracuję w banku

tłumaczy Aneta Kręglicka. „Pracuję w reklamie, komunikacji i mój strój ma prawo być nieco nonszalancki”. Poza wyjątkowymi okazjami nie zakłada szpilek, choć lubi je, bo czasami lubi poczuć się sexy. „W tym momencie mojego życia jestem coraz bardziej wygodna”, mówi ze śmiechem. „Tam, gdzie na pewno nie muszę, to się po prostu nie męczę!”. Ma słabość do pięknych butów, ale też fachową wiedzę na ich temat, którą zdobyła, współpracując i projektując dla jednej z obuwniczych marek. Lubi marki włoskie, najchętniej Valentino. Kupuje Gianvito Rossi, Jimmy’ego Choo, Pradę, Diora i YSL. Nie przepada za Louboutinami".

30 lat temu Aneta Kręglicka została Miss Świata!
Fot. Forum

Aneta Kręglicka komentuje wygraną Karoliny Bielawskiej w konkursie na Miss Świata 2021

Trzy dekady po wygranej jako pierwsza Miss Świata z Polski Aneta Kręglicka doczekała się następczyni. W mediach społecznościowych udostępniła informację o wygranej Karoliny Bielawskiej, która dopiero co została okrzyknięta zwyciężczynią jako druga Polka w historii. 

IG: @anetakreglicka_official

Jednak to nie jej jedyna reakcja. Jak podaje Jastrząb Post, Aneta Kręglicka skomentowała zwycięstwo 23-latki w rozmowie z biurem Miss Polonia. Źródło portalu zdradziło, co napisała w prywatnej wiadomości. „Wreszcie!" - podsumowała krótko.

Jeszcze raz gratulujemy Karolinie i życzymy obu paniom wszystkiego dobrego!  

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Oscary 2022: oto 5 filmów nominowanych za kostiumy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Odkrywamy zaskakującą szafę Małgosi Kożuchowskiej
Supermodelka Anna Jagodzińska i jej szaleństwa