O TYM SIĘ MÓWI

30 lat temu Aneta Kręglicka została Miss Świata!

Poznajcie niezwykłą historię najpiękniejszej!

Marcin Brzeziński 22 listopada 2019 10:59

Aneta Kręglicka dokładnie 30 lat temu została Miss Świata! „Jest jedną z najlepiej ubranych Polek” mówią o niej styliści i projektanci. Bizneswoman, muza projektantów. Kobieta z klasą. Aneta Beata Kręglicka urodziła się 23 marca 1965 roku w Szczecinie. Jest absolwentką III LO im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku. Tańczyła w studenckim zespole tańca współczesnego Jump w Akademickim Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończyła studia ekonomiczne na Uniwersytecie Gdańskim.

Aneta Kręglicka Miss Świata 1989

W lipcu 1989 roku zdobyła tytuł Miss Polonia, a we wrześniu – I wicemiss Miss International w Tokio. 22 listopada 1989 roku została Miss Świata na gali finałowej organizowanej w Hongkongu.

Od początku byłam faworytką startujących ze mną dziewczyn i to w ich rankingach plasowałam się w pierwszej trójce

tłumaczy dziś Aneta Kręglicka. „Podczas spotkań z prasą podkreślano moją swobodę i znajomość języków. Po rozmowie z dziennikarzem z Daily Mirror ukazał się artykuł zatytułowany The Beauty and the Brain (Piękno i umysł)". A my dodajmy, że Aneta Kręglicka była pierwszą Miss World pochodzącą z Europy Wschodniej i symbolem wkroczenia Polski w wolny świat. Jak chcą niektórzy, stała się też pierwszą celebrytką demokratycznej Polski.

Powrót Miss World do Polski był narodowym świętem. Zorganizowano koncertową galę w Teatrze Studio zatytułowaną Polska wita Miss Świata. Prowadził ją Bogusław Linda, występowała m.in. Maryla Rodowicz. „Siedziałam na scenie, stremowana tą niezwykłą dla mnie sytuacją – większość tych osób znałam przecież tylko z telewizji, a oni przede mną i dla mnie występowali”, wspomina Aneta Kręglicka.
Koronę oddała pod koniec 1990 roku:

To „królowanie”, a tak naprawdę brak swobody, zmęczyło mnie, nie mówiąc o tym, że przez cały ten czas studiowałam. Poza tym bardzo szybko okazało się, że straciłam prywatność i nie mogę spokojnie przejść ulicą

opowiada Aneta Kręglicka.
W latach 1990–1992 pracowała w Stanach Zjednoczonych dla nowojorskiej agencji Wilhelmina. Po powrocie do Warszawy założyła fundację, a w 1991 roku wraz z partnerem otworzyła agencję reklamową public relations ABK, po której likwidacji w 2005 roku otworzyła firmę Hannah Hooper. Od 2002 roku jest współwłaścicielką studia filmowego St. Lazare, współtwórcy m.in. filmu Ławeczka (2004). W 2005 roku roku rozpoczęła studia doktoranckie na SGH w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym.

Kariera Anety Kręglickiej

Jej życie mogło potoczyć się inaczej: "Udział w wyborach do Unii Wolności proponował mi najpierw sam premier Jan Krzysztof Bielecki, potem też późniejszy premier Donald Tusk. Nie miałam tyle odwagi co Ewa Wachowicz i chyba inne plany, nie widziałam się w polityce, bo ponad wszystko ceniłam sobie niezależność. Miałam też propozycje objęcia poważnych stanowisk od wchodzących do Polski koncernów światowych, w odpowiedzi założyłam swoją firmę i walczyłam sama. Taki charakter, Zosia Samosia, chociaż po latach mogę powiedzieć, że to były błędy młodości, dzisiaj podjęłabym inne decyzje", opowiada była Miss Świata.
Na koniec dodajmy, że Aneta Kręglicka była gwiazdą kampanii reklamowych marki Apart. Brała udział w programie Taniec z gwiazdami (2006) i była przewodniczącą jury programu Projektanci na start (2013). Od kilku lat współpracuje z marką LA’F, dla której projektuje własną linię ubrań. Jej każde pojawienie się np. na pokazach mody jest odnotowywane w rubrykach towarzyskich. I wciąż, jak najbardziej zasłużenie, uchodzi za jedną z najbardziej stylowych Polek.

Nie założę szpilek do garnituru czyli sekrety stylu Anety Kręglickiej

O swojej garderobie opowiedziała w ostatniej VIVIE MODZIE Katarzynie Sielickiej. "Aneta Kręglicka śledzi trendy, ale nie wszystkie bierze dla siebie. „Nie we wszystkim jest mi dobrze. Mam dość wyrazistą urodę, uważam, że za dużo zdobień, elementów mnie »zjada«”, mówi. Na co dzień często ubiera się „biznesowo”. W jej wydaniu to na przykład garnitur, ale ze sportowymi butami, najlepiej marki Hogan.

Nie założę szpilek do garnituru! Nie jestem politykiem ani nie pracuję w banku

tłumaczy Aneta Kręglicka. „Pracuję w reklamie, komunikacji i mój strój ma prawo być nieco nonszalancki”. Poza wyjątkowymi okazjami nie zakłada szpilek, choć lubi je, bo czasami lubi poczuć się sexy. „W tym momencie mojego życia jestem coraz bardziej wygodna”, mówi ze śmiechem. „Tam, gdzie na pewno nie muszę, to się po prostu nie męczę!”. Ma słabość do pięknych butów, ale też fachową wiedzę na ich temat, którą zdobyła, współpracując i projektując dla jednej z obuwniczych marek. Lubi marki włoskie, najchętniej Valentino. Kupuje Gianvito Rossi, Jimmy’ego Choo, Pradę, Diora i YSL. Nie przepada za Louboutinami". W tym ważnym dniu, naszej Miss, życzymy wszystkiego najlepszego!

30 lat temu Aneta Kręglicka została Miss Świata!
Fot. Forum

Wideo

Poznaj wyjątkowe nowości Avon na wiosnę 2020!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Odkrywamy zaskakującą szafę Małgosi Kożuchowskiej
Supermodelka Anna Jagodzińska i jej szaleństwa