Strajk Kobiet
Fot. Artur BARBAROWSKI / East News
O TYM SIĘ MÓWI

Poradnik: jak protestować w domu i na ulicy?

W ten sposób wesprzesz Strajk Kobiet!

Paulina Filipowicz 28 października 2020 17:31
Strajk Kobiet
Fot. Artur BARBAROWSKI / East News

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego dotycząca aborcji wywołała falę sprzeciwu w całej Polsce. Już od 6 dni nie cichną protesty Polek i Polaków przeciwko orzeczeniu, w myśl którego w Polsce aborcja z powodu wady śmiertelnej płodu ma być niezgodna z konstytucją. Patrząc przez pryzmat całego świata, Polska dołącza do grona krajów, gdzie prawo aborcyjne jest jednym z najbardziej rygorystycznych.

Jeśli Ty również chcesz dołączyć do strajkujących obywateli, przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik w pigułce, jak protestować, zarówno z domu, jak i na ulicy!

Poradnik: jak protestować w domu?

Decyzja Trybunału zapadła w momencie, w którym szalejąca pandemia utrudnia wyjścia z domów - wiele osób pozostaje na kwarantannie, jest w grupie ryzyka lub po prostu przechodzi chorobę. Nie oznacza to jednak, że nie można protestować. Są sposoby, by walczyć o prawa człowieka nawet nie wstając z sofy. Oto one:

1. Bądź poinformowany i szerz dalej informacje. Poszukuj rzetelnych informacji, czytaj artykuły i publikacje, śledź posty Ogólnopolskiego Strajku Kobiet i aktywistów w mediach społecznościowych. Udostępniaj, wysyłaj znajomym, członkom rodziny. Rozmawiaj z innymi i przedstaw im swoje stanowisko w tej sprawie. Solidarność można budować również w sieci.

2. Dołącz do wydarzenia BLOKADA ZDALNA na Facebook'u. Tam znajdziesz wszystkie szczegóły. Organizatorem blokady zdalnej jest Warszawski Strajk Kobiet. Chodzi o wysyłanie maili do posłanek i posłów, wnioskodawców oraz sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

3. Wyraź swoje zdanie w mediach społecznościowych. Warto pamiętać, że wszelka aktywność w sieci działa mobilizująco i pokazuje skalę zaangażowania. Możesz stworzyć swoje treści lub udostępniać, te które stworzyli inny - plakaty, banery, hasła, historię, którymi podzielili się inni. Jeśli musimy zostać w domu, dobrą opcją jest także nagranie swojego przekazu i przesłanie organizatorom protestów, którzy puszczą je z głośników w trakcie trwania protestu.

4. Podpisz petycję. Możesz wesprzeć petycję, którą znajdziesz na stronie Amnesty International lub Akcja Demokracja.

5. Obklej swoje okna/balkon/taras plakatami, transparentami, piorunami i innymi symbolami. Wielu artystów stworzyło specjalnie z tej okazji grafiki, które za darmo udostępnia w sieci dla strajkujących.

6. Wesprzyj dowolną kwotą organizacje, które teraz najbardziej tego potrzebują. To m.in. Ogólnopolski Strajk Kobiet, Aborcyjny Dream Team, Centrum Praw Kobiet, Dziewuchy Dziewuchom, Fundacja Feminoteka, Amnesty International Poland, Aborcja Bez Granic.

Poradnik: jak protestować na ulicy?

1. Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa - załóż poprawnie maseczkę ochronną, zachowaj odstęp od innych osób. Jeśli czujesz się źle lub widzisz u siebie objawy choroby zostań w domu, dla bezpieczeństwa własnego i innych,

2. Zabranie baneru jest ważne, ale przede wszystkim nie zapomnij o naładowanym telefonie, wodzie, dowodzie osobistym, płynem do dezynfekcji. Jeśli masz taką możliwość, możesz zabrać apteczkę, by móc udzielić pierwszej pomocy. Policja niestety coraz częściej używa gazu pieprzowego przeciw protestującym. Dlatego warto wyposażyć się w mleko, gdyż przemywanie oczu mlekiem i szybkie mruganie to jedyne sposoby na wypłukanie środka i ukojenie bólu.

3. Zabierz ze sobą również znajomych. Zawsze bezpieczniej jest iść w grupie ludzi, których znamy i możemy się nawzajem wesprzeć. W razie wypadku łatwiej wezwać pomoc, jak również bezpieczniej wrócimy do domu, gdy strajk się skończy. Natomiast jeśli nie masz z kim iść, pamiętaj, żeby poinformować kogoś z bliskich i pozostać z tą osobą w kontakcie.

4. Unikaj zbędnych dodatków, które mogą być w tłumie potencjalnym niebezpieczeństwem dla Twojego zdrowia, jak długie kolczyki, naszyjniki, szaliki. Zrezygnuj także ze szkieł kontaktowych i postaw na okulary.

5. Na koniec pamiętaj, by zapisać sobie w telefonie i na skórze numer do pomocy prawnej w swojej okolicy,do prawniczego punktu, który zbiera dane o zatrzymanych i udziela im bezpłatnej pomocy prawnej.  

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN: czy tęskni za mediami, kiedy znowu… włoży szpilki i dlaczego wpada w „dziki szał”, gdy przegrywa. MICHAŁ WRZOSEK: kiedyś sam się odchudził, dziś motywuje i uczy innych, jak odchudzać się z głową. EWA SAMA swoje królestwo stworzyła w… kuchni domu w Miami. ONI ŻYJĄ FIT!: Lewandowska, QCZAJ, Steczkowska, Chodakowska, Klimentowie, Jędrzejczyk, Danilczuk i Jelonek, Paszke, Skura…