Perły w monarchii mn
Fot. Getty Images
ze świata mody

Perły w rodzinach królewskich: kto je nosi, jaką mają wartość, co symbolizują 

Jak noszą je monarchinie na całym świecie?

Redakcja VIVA! 1 sierpnia 2022 10:32
Perły w monarchii mn
Fot. Getty Images

O perłach nie bez powodu mówi się, że są „królewskimi klejnotami". Różowe, białe, szare, a nawet czarne - mienią się opalizującym blaskiem i sprawiają, że trudno jest oderwać od nich wzrok. Nie dziwi więc, że przedstawicielki największych światowych monarchii kochają nosić perły. Sprawdźcie, jak noszą je królowe i arystokratki z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Szwecji oraz Jordanii!

ZOBACZ TEŻ: Wielka Brytania. Księżniczka Eugenia wraz z rodziną przeprowadziła się do Portugalii

perły
Fot. Adobe Stock

Znaczenie pereł 

W dawnych czasach perły uważano za dar od bogów lub anielskie łzy, przypisując im cudowną, nadprzyrodzoną moc. To przeświadczenie wynikało z faktu, że przez długi czas nie było jasne skąd pochodzą. Ze względu na swoją wartość i niepowtarzalny blask perły najczęściej zdobiły dłonie, szyje, głowy i szaty władców oraz nadwornej arystokracji. To także sprawiło, że stały się oznaką władzy i splendoru. Obecnie perły oznaczają mądrość, klasę i wyczucie smaku.  

Perły w hiszpańskiej rodzinie królewskiej 

Ze względu na jasną, nieskazitelną barwę i delikatny blask symbolizują czystość, niewinność i delikatność, przez co stanowią idealną biżuterię dla hiszpańskich monarchiń. Ze swojego zamiłowania do pereł jest znana królowa Letycja, żona króla Filipa VI Burbona. Choć początkowo nie miała łatwo, nie cieszyła się wsparciem opinii publicznej, ponieważ pochodziła z ludu, była dziennikarką i rozwódką, to z czasem zbudowała o sobie opinię dobrej i troskliwej królowej. Królową Letizię stać na kreacje od najlepszych projektantów i faktycznie często sięga po projekty takich marek jak Hugo Boss, ale nie gardzi ubraniami z sieciówek. Królowa lubi klasyczne kroje i zawsze przestrzega etykiety, ale jej stylizacje są mocno utrzymane w trendach i nie brakuje im polotu. Do ulubionej biżuterii należą kolczyki ze słodkowodnych pereł, które mają podkreślić jej mądrość i urodę. Klejnot morza jest też obecny w jej tiarze, zdobiąc jej szczyty. 

PRZECZYTAJ O: Wielka Brytania. Ulubienica królowej Elżbiety II niedawno skończyła 18 lat. Kim jest Lady Louise Windsor?

Perły w monarchii
Fot. Getty Images
Perły w monarchii
Fot. Getty Images

Perły w jordańskiej rodzinie królewskiej 

Obrończyni praw człowieka, aktywistka i ikona stylu. Od wstąpienia na tron w 1999 roku, Rania z Jordani jest jedną z najbardziej wpływowych kobiet świata. Zadziwia wszystkich skromnością i dystansem do siebie oraz niezwykłą urodą. Chce, aby określały ją jej działania, ale jest świadoma swojego obowiązku godnego reprezentowania Jordanii, właśnie dlatego zamiast ślepo podążać za trendami, wybiera kreacje i biżuterię, które odzwierciedlają jej charakter. Właśnie dlatego możemy często dostrzec w jej biżuterii i tiarach drobne perły, które na tle bogatych klejnotów nie dominują, ale refleksyjnie odbijają światło, pięknie przy tym wyglądając i symbolizując mądrość monarchini Jordanii. 

Perły w monarchii
Fot. Getty Images
Perły w monarchii
Fot. Getty Images

Perły w brytyjskiej rodzinie królewskiej 

Królowa Elżbieta II najchętniej nakłada potrójny sznur pereł, który nie jest za długi i idealnie układa się na dekolcie. W rodzinie królewskiej tego typu biżuterię nosi się od wczesnych lat dzięki rodzinnej tradycji, którą zapoczątkowała królowa Wiktoria. W rozmowie z magazynem People Leslie Field (autorka książki The Queen’s Jewels) zdradziła: „Co roku w dniu swoich urodzin królowa Wiktoria dawała każdej ze swoich córek i wnuczek po jednej perle, aby w wieku osiemnastu lat miały już wystarczająco duże pereł na pełen naszyjnik”. Ta tradycja była potem kontynuowana przez króla Jerzego VI, który podarował swojej córce cienki platynowy łańcuszek, do którego w każde urodziny dodawał dwie perły. Na ślub z księciem Filipem w 1947 roku królowa także wybrała perły - elegancki podwójny naszyjnik, podobno jeden z najstarszych w królewskiej kolekcji. Królowa jest także znana z prezentowania innym monarchiniom perłowej biżuterii, przykładowo Meghan Markle otrzymał od niej drogocenne perłowe kolczyki. 

ZOBACZ: Smutna tajemnica księżnej Diany. Chodzi o nienarodzone dziecko

Perły w monarchii
Fot. Getty Images
Perły w monarchii
Fot. Getty Images

Nie tylko głowa państwa kocha tego typu biżuterię, żona księcia Williama - Kate Middleton również. Można było to zauważyć w wielu jej codziennych stylizacjach, kiedy na przykład dobierała kolczyki z perłą lub krótkie naszyjniki. Jej najsłynniejszą jej stylizacją, w której biżuteria gra główną rolę jest ta z pogrzebu księcia Filipa w 2021 roku. Księżna Cambridge miała na sobie naszyjnik z diamentami i perłami, który Jej Wysokość pożyczyła niegdyś księżnej Walii. Chodzi o japońską kolię znaną jako Japanese Pearl Choker, która jest podobno prezentem od japońskiego rządu. Księżna była już widziana w tej biżuterii w czasie celebracji 70-lecia małżeństwa Elżbiety II i księcia Filipa w 2017 roku na zamku Windsor. Naszyjnik ten nosiła także księżna Diana w 1982 roku na kolacji z udziałem królowej Holandii Beatrycze i księcia Clausa w pałacu Hampton Court. Było to jedno z pierwszych oficjalnych wystąpień młodej księżnej. 

Perły w monarchii
Fot. Getty Images

Perły w szwedzkiej rodzinie królewskiej 

Głową Królestwa Szwedzkiego jest Karol XVI Gustaw z rodu Bernadotte, który reprezentuje najdłużej panującą dynastię w historii Szwecji. Jego żona Sylwia Sommertlath w czasie wielu wystąpień publicznych pokazuje się w grubym sznurze pereł i ciężkich kolczykach, które mają podkreślić status i pozycję w państwie. Jednakże większą część uwagi opinii publicznej pod względem stylu i wyglądu ściągają na siebie młodsi przedstawiciele rodu. Przykładowo księżniczka Wiktoria, następczyni tronu, która słynie ze swoich wyważonych i pełnych elegancji kreacji, które bardzo często także uzupełnia perłami w formie kolczyków lub naszyjnika. Bez wątpienia klejnot oceanu pasuje przedstawicielkom szwedzkiej rodziny królewskiej. 

CZYTAJ: Tak wyglądały 9. urodziny księcia George. Królowa Elżbieta II spełniła dwa marzenia prawnuka

Perły w monarchii
Fot. Getty Images
Perły w monarchii
Fot. Getty Images

Perły są nie tylko ulubionym klejnotem królowej Elżbiety II i księżnej Kate, chętnie sięgają po nie także Megan Markle i księżna Yorku Sarah Ferguson. Warto wspomnieć o tym, że perły są na tyle uniwersalnym klejnotem, który bardzo lubią monarchinie innych krajów, w tym między innymi królowe Hiszpanii, Szwecji i Danii. Zainspiruj się królewskim stylem i spraw sobie sznur pereł lub kolczyki z tymi niezwykłymi klejnotami.     

perły
Fot. Adobe Stock

Tekst: Aleksandra Trendak

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…