Iris Van Herpen wystawa mn
Fot. Francois Durand/Getty Images
Ze świata sztuki

Paryskie muzeum zaprezentuje niezwykłe prace Iris Van Herpen

Musée des Arts Décoratifs zaprezentuje ponad sto kreacji awangardowej projektantki 

Aleksandra Trendak 30 sierpnia 2022 16:30
Iris Van Herpen wystawa mn
Fot. Francois Durand/Getty Images

Jej projekty podczas tegorocznego pokazu haute couture zachwyciły wszystkich. Kreacje, które pokazywały niezwykły kunszt i dbałość o szczegóły zdecydowanie trwale zapisały się na kartach historii mody. Już w przyszłym roku w paryskim Musée des Arts Décoratifs będziemy mogli podziwiać specjalną wystawę poświęconą niezwykłej twórczości holenderskiej projektantki - Iris Van Harpen. Co będzie obejmowała wystawa? Od kiedy do kiedy będziemy mogli ją zobaczyć? Jakie jeszcze ciekawe ekspozycje znajdują się w paryskim muzeum? 

PRZECZYTAJ O: Już jesienią 2023 w Londynie będzie można podziwiać wystawę poświęconą Coco Chanel

Wystawa poświęcona twórczości Iris Van Harpen 

Holenderska projektantka Iris Van Harpen, znana ze swoich nieziemskich kreacji, które wykorzystują nowoczesne technologie od laserowego cięcia i druku 3D, po tkanie elektromagnetyczne. Nic więc dziwnego, że paryskie muzeum Musée des Arts Décoratifs postanowiło zaprezentować jesienią przyszłego roku jej niezwykłe projekty. Będzie obejmowała ponad sto kreacji oraz dzieł sztuki współczesnej, instalacji, filmów, fotografii i eksponatów z zakresu historii naturalnej, które nawiązują do ośmiu tematów poruszanych w twórczości Iris. Laureatka nagrody ANDAM Fashion Award w 2014 roku jest znana ze swojego interdyscyplinarnego podejścia do mody sztuki, w tym celu bardzo często współpracuje z rzeźbiarzem Anthonym Howe, architektem Philipem Beesleyem, profesorem MIT Media Lab – Neri Oxmanem oraz innymi naukowcami z CERN i Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. Choć muzeum nie zdradza jeszcze zbyt wielu szczegółów, z oficjalnego oświadczenia możemy wyczytać: 

Od mikro po makro, wystawa ma na celu kwestionowanie miejsca ciała w przestrzeni, jego związek z ubraniem i jego otoczeniem, a także przyszłość, która ulega ciągłym zmianom. 

Brzmi to bardzo enigmatycznie, co tylko zaostrza ciekawość i oczekiwanie na otwarcie wystawy. Wiemy także, że wystawa przywoła pracownię Iris Van Harpen w Amsterdamie i zaprezentuje przestrzeń poświęconą jej pokazom mody, którym towarzyszyła ścieżka dźwiękowa wymyśloną przez artystę Salvadora Breeda. Jeśli w oczekiwaniu na wystawę poświęconą projektom Iris Van Harpen jesteście ciekawi innych wydarzeń odbywających się w Musée des Arts Décoratifs, zdecydowanie powinniście zainteresować się “Fashion and Sport”, ekspozycją, która ma mieć miejsce od 20 września 2023 do 7 kwietnia 2024 i zbiegać się z letnimi igrzyskami olimpijskimi w Paryżu w 2024 roku. Ten sponsorowany przez Lacoste pokaz ma na celu pokazanie ewolucji odzieży sportowej od czasów starożytnych, po współczesność. 

ZOBACZ TEŻ: Najnowsza kolekcja haute couture w wykonaniu Iris Van Herpen to balans między niebem, a ziemią 

Nie jest to pierwsza wystawa poświęcona tej niezwykłej projektantce, już wcześniej jej twórczość była podmiotem indywidualnych wystaw wiodących w instytucjach takich jak: Groninger Museum w Holandii w 2012 roku, Textile Museum of Sweden w 2014 roku, High Museum of Art. W Atlancie w 2015 roku oraz Royal Ontario Museum w Toronto w 2018. Wystawę poświęconą kreacjom Iris Van Harpen będzie można odwiedzać od 29 listopada 2023 roku, do 28 kwietnia 2024.   

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…