Coco Chanel wystawa mn
Fot. FPG/Getty Images
Ze świata sztuki

Już jesienią 2023 w Londynie będzie można podziwiać wystawę poświęconą Coco Chanel

Co się na niej znajdzie i czy warto ją odwiedzić? 

Aleksandra Trendak 31 maja 2022 18:30
Coco Chanel wystawa mn
Fot. FPG/Getty Images

Muzeum Wiktorii i Alberta jest jednym z największych muzeów sztuki i rzemiosła artystycznego w Europie, a na pewno w Londynie. Znajduje się w dzielnicy South Kensington, niedaleko Muzeum Historii Naturalnej i Muzeum Nauki. Już we wrześniu 2023 roku będzie można w nim zobaczyć pierwszą w Wielkiej Brytanii wystawę poświęconą twórczości legendarnej projektantki mody, czyli Gabrielle Coco Chanel. “Gabrielle Chanel. Fashion Manifesto” ma przedstawiać historię powstawania jej niezwykłego stylu osadzonego w ramach czasowych od otwarcia pierwszego butiku z maszynami do szycia, po ostatni pokaz w 1971 roku. Wystawę będzie można oglądać od 16 września 2023 do 25 lutego 2024. Czy warto zarezerwować bilet lotniczy i wybrać się do Londynu na tą wystawę? Co będzie można na niej zobaczyć? Czym będzie się różnić od poprzednich wystaw poświęconych Coco Chanel? 

CZYTAJ TEŻ: Zwiedzaj Paryż śladami Coco Chanel

Wystawa o Coco Chanel w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie 

Nadchodząca wystawa poświęcona twórczości Coco Chanel będzie obejmowała ponad 180 projektów oraz biżuterię, akcesoria, kosmetyki i perfumy, które do tej pory gościły tylko we francuskich muzeach. Celem ekspozycji jest przedstawienie innowacyjnego podejścia Coco Chanel do mody, dzięki któremu stworzyła nowe spojrzenie na kobiecą elegancję i do dziś wywiera wpływ na styl ubierania się miliona kobiet. Dyrektor muzeum, Trisram Hunt podkreśla, że wystawa jest wynikiem współpracy z marką Chanel i Palais Galleria, co stworzyło możliwość zaprezentowania mniej znanych, ale historycznie równie ważnych projektów wielkiej kreatorki mody. Wystawa powstała na bazie ekspozycji zatytuowaną “Gabrielle Chanel. Fashion Manfisto”, którą Palais Galleria zorganizowało w Paryżu, jednak londyńska edycja będzie na nowo zaaranżowana oraz wzbogacona o nowe, unikatowe elementy pochodzące z prywatnej kolekcji muzeum.  

Co będzie można zobaczyć na wystawie? 

Jednym z najważniejszych eksponatów wystawy będą archiwalne kolekcje Chanel, w tym także ubrania noszone przez gwiazdy takie jak Lauren Bacall i Marlenę Dietrich. Wszystkie obiekty będzie można zobaczyć w ośmiu tematycznych salach, które będą przedstawiały nowatorskie podejście Coco Chanel między innymi do tkanin, konstrukcji strojów i sylwetek modelek, ale także jej karierze zawodowej i niezwykłemu wpływowi na przemysł mody. Wystawa będzie niezwykłą okazją, żeby zobaczyć, jak powstawała kultowa “mała czarna” oraz kultowe i wciąż popularne perfumy Chanel No5. Prezes Chanel Fashion, Bruno Pavlovsky powiedział, że jest to ogromny zaszczyt dla marki, że wiodące na świecie muzeum i tak niezwykła instytucja jak Muzeum Wiktorii i Alberta, zorganizuje pierwszą w Wielkiej Brytanii retrospektywę twórczości założycielki marki. 

Manekiny prezentujące projekty z pokazu Coco Chanel, które można było zobaczyć na 61. imprezie inauguracyjnej nominowanych do nagrody Primetime Emmy za wybitne kostiumy w Fashion Institute Design & Merchandising (FIDM) Museum & Galleries (25 lipca 2009 roku, Los Angeles, Kalifornia).

Coco Chanel wystawa
Fot. Getty Images

ZOBACZ: 10 nieznanych cytatów Coco Chanel o modzie, stylu i mężczyznach

Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie jest niezwykłym miejscem poświęconym zbiorom kultury oraz modzie. W 2019 roku mogliśmy w nim podziwiać fantastyczną ekspozycję poświęconą twórczości innego wielkiego francuskiego projektanta – Christiana Diora. Teraz nadszedł czas na Coco Chanel! Wprawdzie oficjalne otwarcie wystawy dopiero 16 września 2023, ale już warto planować wycieczkę do stolicy Wielkiej Brytanii i wpisać ją do planu wycieczki.  Jeśli jednak poszukujecie innej ciekawej wystawy w tym niezwykłym muzeum, warto zobaczyć aktualną czasową poświęconą modzie męskiej “Fashioning Masculinities: The Art of Menswear”, która przedstawia jak na przestrzeni wieków kreował się i zmieniał wizerunek mężczyzny. Odwiedzicie wystawę “Gabrielle Chanel. Fashion Manifesto”?  

Coco Chanel wystawa
Fot. Charley Gallay/Getty Images

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.