Amber Valetta
Fot. Lorenzo Palizzolo/Getty Images
O tym się mówi!

Najsłynniejsze modelki świata: Amber Valletta

Sława i kariera z uzależnieniem w tle

Aleksandra Frankowska 29 kwietnia 2022 18:27
Amber Valetta
Fot. Lorenzo Palizzolo/Getty Images

Jedna z najpiękniejszych i najpopularniejszych modelek lat 90. U szczytu swojej kariery była uzależniona od narkotyków i alkoholu. Po latach przyznała, jak trudna okazała się dla niej walka z nałogiem, jednak od 20 lat żyje w trzeźwości. Dziś przypominamy niezwykłą, ale i przejmującą historię Amber Valetty. Kogo najbardziej inspirowała w modelingu? Jak udało jej się dojść na szczyt? Czy uzależnienie ją czegoś nauczyło?

ZOBACZ TEŻ: Profil modelki: Natalia Vodianova. Od kopciuszka do okładek Vogue

Kim jest Amber Valletta?

Urodziła się w 1974 w Phoenix, w Arizonie. Jej matka pracowała na poczcie. O ojcu niewiele wiadomo, głównie to, że miał włosko-portugalskie korzenie. Amber skończyła szkołę w Oklahomie, a pierwsze kroki w modelingu stawiała w wieku 15 lat. Uczęszczała do specjalnej szkoły dla modelek, do której zapisała ją matka.

Amber Valetta
Fot. Patrick Riviere/Getty Images

Kariera w modelingu

Zaczynała jako modelka, która niezwykle szybko pięła się po szczeblach swojej kariery. Była między innymi twarzą Armaniego, Chanel, Escady oraz Prady. Pracowała również dla Gucci, Valentino, Versace oraz Louis Vuitton. Wielomilionowe kontrakty podpisała między innymi z Calvinem Kleinem oraz Elizabeth Arden, reklamując kosmetyki marek. Szybko stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych modelek lat 90. Na swoim koncie w tamtym czasie ma aż 13 okładek magazynu Vogue. Pozowała także na okładkach Cosmopolitan, Glamour, Elle, Harper’s Bazaar, Shape czy Marie Claire.

Z wybiegu na duży ekran

Chociaż modeling był jej prawdziwą pasją, odnalazła się również na wielkim ekranie. Wraz z koleżanką Shalom Harlow prowadziła program House of Style. Rok 2000 okazał się dla niej przełomowym i to właśnie wtedy zdecydowała, że to jednak aktorstwo będzie wiodło prym w jej życiu. Jej pierwsza rola filmowa to postać w thrillerze What Lies Beneath. Potem coraz częściej pojawiała się w nowych produkcjach, takich jak Hitch, Transporter 2, Man About Town, Gamer czy ABC Zemsta.

Amber Valetta
Fot. Dave Benett/Getty Images

Walka z uzależnieniem

To był nieoczekiwany zwrot akcji i informacja, jakiej zupełnie nikt się nie spodziewał. W lipcu 2014 roku Amber Valletta oficjalnie przyznała się do uzależnienia od alkoholu i narkotyków. Publicznie po raz pierwszy opowiedziała o tym w programie How I Live with My Addiction. Mówiła o nim w czasie przeszłym, deklarując, że od 20 lat żyje w trzeźwości, a swoje doświadczenia chce przekazać innym, którzy również potrzebują motywacji, by zacząć wszystko od nowa.

Próbowałam z tym zerwać w bardzo wczesnym wieku. Próby były nieudane, bo gdzieś tam wierzyłam, że popadanie w uzależenienia jest uwarunkowane genetycznie i mam ku temu predyspozycje. Kiedy miałam 8 lat zaczęłam wąchać klej, lakiery do paznokci, wszystko co było w stanie chociaż trochę mnie oszołomić – powiedziała. – Później trafiłam na narkotyki, które przewijały się przez mój dom. Głównie to była marihuana. W wieku 10 lat byłam na kompletnym haju. Przepraszam mamo, jeżeli tego słuchasz.

Modelka nie obwiniała swoich rodziców. Czuje się w pełni odpowiedzialna za swój los i życiowe wybory, nawet w tak młodym wieku. Podkreśliła również, że narkotyki były obecne w jej życiu także w okresie największych sukcesów w branży modelingu, czym z pewnością złamała niejedno serce.

Amber Valetta
Fot. Kristy Sparow/Getty Images

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kim są najsłynniejsze Polki w świecie wielkiej mody?

Jak miałam 18 lat przeprowadziłam się do Europy. Wtedy zobaczyłam czym jest kokaina. Łączyłam ją z alkoholem i byłam gotowa do wyjścia. Pracowałam w branży, w której narkotyki i alkohol są na porządu dziennym. Każdy mi to dawał, a ja nie odmawiałam. Wiedziałam, że nie jestem stamtąd, że jestem z Oklahomy i jak odmówię, to wypadnę z towarzystwa. Nie chciałam tego – wytłumaczyła. – W wieku 20 lat moje problemy z uzależnieniem zaczęły się przekładać na relacje z przyjaciółmi, rodziną i pracę. Podpisałam milionowy kontrakt i pierwszego dnia stawiłam się w pracy totalnie pijana i naćpana.

Wyjście z nałogu

Miała 25 lat, kiedy z czystym sumieniem mogła przyznać, że po raz pierwszy od dawna jest absolutnie czysta. Bała się śmierci. Wiedziała, że jest blisko krawędzi i ma szansę już niedługo sięgnąć granicy, której przekroczenie może skończyć się dla niej tragicznie. Pomogła jej medytacja i silne poczucie misji. Chciała żyć. Miała ku temu powód. Od 20 lat jest czysta. Nie bierze, ani nie pije alkoholu. Prowadzi zdrowy tryb życia, który pozwala jej z radością i nadzieją patrzeć w przyszłość.

Amber Valetta
Fot. JP Yim/Getty Images

Co teraz robi Amber Valletta?

Co ciekawe, po wielu życiowych perypetiach, Valletta wciąż pracuje jako modelka. W 2017 roku zamknęła pokaz mody Versace na sezon jesień-zima. Wzięła również udział w kampanii dla Marks and Spencer, a w 2018 roku została twarzą Mango, Escady, Chanel, Prady oraz Davida Yurmana. Rok 2019 przyniósł jej kolejne sukcesy, kiedy zaproszono ją na okładkę koreańskiej i amerykańskiej wersji magazynu Vogue. Pracowała również dla Stelli McCartney. Z uwagi na pandemię nieco zniknęła ze świata mody, jednak jesteśmy przekonani, że nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa odnośnie swojej kariery. 

TAGI #modelka

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.