Jeanne Lanvin
Fot. Getty Images
ze świata mody

Jeanne Lanvin stworzyła prawdziwe modowe imperium!

Dorastała w skrajnej biedzie, chociaż przyjacielem jej rodziny był sam Victor Hugo

Aleksandra Frankowska 6 lipca 2023 14:10
Jeanne Lanvin
Fot. Getty Images

Stworzyła nie tylko modowe, ale i perfumiarskie imperium. Jeanne-Marie Lanvin stała się legendą, której marka jest obecnie jednym z najznamienitszych domów mody na świecie. Nieobca była jej również moda haute couture. Jak ze skrajnej nędzy, w której się wychowała, udało jej się osiągnąć tak niesamowity sukces?

ZOBACZ TEŻ: Alber Elbaz - wizjoner, bez którego świat mody nie będzie już taki sam

Kim była Jeanne Lanvin?

Rodowita paryżanka, urodzona w wielodzietnej rodzinie. Miała aż 10 rodzeństwa. Dorastała w skrajnej biedzie, jednak to nie przeszkodziło jej w rozwijaniu pasji, jaką była dla niej moda. W wieku 16 lat uczyła się u francuskiej modystki, Madame Felix. W 1889 roku osiągnęła swój największy, pierwszy sukces i sama objęła to stanowisko przy rue du Faubourg Saint-Honore. 10 lat później dołączyła do Syndicat de la Couture, co oficjalnie oznaczało, że tworzy również modę haute couture.

Z biegiem czasu kreacje, które szyła głównie dla swojej córki, zaczęły przyciągać uwagę kobiet z wyższych sfer. One same zaczęły zamawiać u Lanvin kreacje dla swoich dzieci, ale i ich matek. Niektóre z klientek Jeanne należały do jednych z najbogatszych osób w Europie. Zaczął się więc jej złoty okres i przysłowiowe 5 minut, które postanowiła doskonale wykorzystać.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wystawa niezwykłych sukien muzy Marcela Prousta w Paryżu. Tak się rodziło haute couture!

Jeanne Lanvin
Fot. James E. Abbe/ullstein bild via Getty Images

Spektakularny sukces

Jeanne Lanvin już w 1923 roku dorobiła się prawdziwego imperium. Posiadała własną fabrykę barwników w Nanterre, a krótko po tym sukcesie, otworzyła kilka sklepów z artykułami wyposażenia wnętrz, odzieżą damską, męską, futrami oraz bielizną.

Jeanne Lanvin
Fot. Albert Harlingue/Roger Viollet via Getty Images

Pachnieć jak Lanvin

Kolejny sukces miał jednak dopiero nadejść. W 1924 roku powstała bowiem Lanvin Parfums SA oraz charakterystyczny, spektakularny wręcz zapach Arpege. Inspiracją do jego stworzenia były dźwięki pianina z prób Marquerite, córki Jeanne. Córka, którą Lanvin miała ze związku z włoskim szlachcicem Emilio di Pietro, po jej śmierci w 1946 roku (Lanvin zmarła 6 lipca 1946 roku) została dyrektorem domu mody Lanvin, kontynuując dzieło słynnej matki. 

Jeanne Lanvin
Fot. James E. Abbe/ullstein bild via Getty Images

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.