albert elbaz lanvin
Fot. Bertrand Rindoff Petroff / Contributor / Getty Images
WSPOMNIENIE

Albert Elbaz - wizjoner, bez którego świat mody nie będzie już taki sam

O pracy projektanta marzył od najmłodszych lat

Aleksandra Andrzejak 1 maja 2021 18:57
albert elbaz lanvin
Fot. Bertrand Rindoff Petroff / Contributor / Getty Images

Albert Elbaz zmarł w sobotę 24 kwietnia 2021 roku. Miał 59 lat. Ubierał największe gwiazdy Hollywood, a dom mody Lanvin ocalił od bankructwa. To nie były zwykłe ubrania. Jego projekty zachwycały miliony!

Albert Elbaz: początki kariery

Albert Elbaz urodził się w   roku w Casablance. Projektowaniem interesował się od dziecka. Miał w zwyczaju zbierać kolorowe bibułki i sreberka, z których tworzył swoje pierwsze kreacje. W wywiadzie dla Elle wspominał, że rysowanie od zawsze było jego konikiem, co niestety przysparzało mu problemów w latach szkolnych: „Rysowałem przez cały czas. Miałem z tego powodu kłopoty. Nauczyciele dzwonili do mojej mamy i skarżyli się: „On nie może ciągle rysować podczas lekcji. Na szczęście dobrze się uczyłem i w końcu dali mi spokój”.

Za to uprzejmi sąsiedzi wierzyli w talent małego Alberta: „W mojej dzielnicy w Casablance byłem znany jako dzieciak, który rysował modę. Sąsiedzi mówili: „Kiedyś zostaniesz wielkim krawcem. Tak, tak, zamieszkasz w Paryżu” - powiedział Elbaz.

W wieku 10 lat Albert wraz z rodziną przeniósł się do Tel Awiwu, gdzie odbył obowiązkową służbę wojskową. Potem podjął się kursu Technologii Tekstyliów i Mody w Shenkar College of Engineering and Design. Mieszkając w Tel Awiwie marzył o Nowym Jorku. Pożyczył pieniądze od matki i wyruszył do miasta ze swoich snów. Zatrudnił się w manufakturze George F. Couture, pracował dla projektanta Geoffreya Beene’a, który okazał się jego mentorem. 

Zobacz także: Kobiety zawdzięczają jej małą czarną, pikowaną torebkę, krótkie fryzury i kultowe perfumy Chanel No.5! 

albert elbaz historia
Fot. Andreas Rentz / Staff / Getty Images

Albert Elbaz, 2016

Albert Elbaz zastąpił Yves Saint Laurent

Albert Elbaz przeprowadził się do wywróżonego przez sąsiadów Paryża i został dyrektorem kreatywnym w marce Guy Laroche. W 1998 roku otrzymał telefon, który odmienił jego życie. Dzwonił Pierre Berge z propozycją, by Alber Elbaz zastąpił Yves’a Saint Laurenta w jego domu mody. Spełnienie marzeń Alberta o wielkiej modzie było na wyciągnięcie ręki. Jednak okazało się nie lada wyzwaniem! Jego pierwsze projekty dla YSL nie wzbudziły entuzjazmu. W 2000 roku stery domu mody Yves Saint Laurent przejął Tom Ford. Jedną z jego pierwszych decyzji było zwolenienie Elbaza.

Albert dostał pracę we włoskiej firmie Krizia Alber. Stanowisko porzucił już po trzech miesiącach. Ponoć powodem był konflikt z właścicielką firmy, Mariuccią Mandelli. Elbaz nie miał łatwego charakteru. Jego współpracownicy określali go jako wybuchowego i kapryśnego. Mimo wszystko jego urok rozbrajał. Lubił tworzyć zabawne szkice i... rozdawać ciasteczka podczas pokazów.

Zobacz także: Jeżeli Paryż był całym światem, Ritz był jego źrenicą. Niezwykła historia najsłynniejszego hotelu świata

albert elbaz projektant wizjoner
Fot. Andreas Rentz / Staff / Getty Images

Albert Elbaz, 2016

Albert Elbaz ratuje Lanvin przed bankructwem

W 2001 roku dom mody Lanvin znalazł się na skraju bankructwa. Alber Elbaz przywrócił mu dawną świetność. W proponowanych kolekcjach prezentował ponadczasowe kreacje. Słynął z wykorzystania zwiewnego tiulu. Już pierwszy pokaz przygotowany pod okiem Elbaza okazał się sukcesem. To on wprowadził modę na biżuterię od luksusowych marek. Ubierał między innymi Catherine Deneuve, Umę Thurman, Gwyneth Paltrow czy Meryl Streep. W roku 2007 Alber Elbaz otrzymał Order Narodowy Legii Honorowej za zasługi dla francuskiej mody.

W 2015 roku ogłoszono, że Albert odchodzi ze stanowiska dyrektora kreatywnego Lanvin. Wśród pracowników wybuchł bunt. 330 osób domagało się, aby Elbaz wrócił do pracy. Niestety decyzji zarządu nie udało się cofnąć. Pracownicy żegnali Alberta ze łzami w oczach.

Po jego odejściu spekulowano do jakiego domu mody teraz trafi. Elbaz jednak potrzebował wytchnienia: „Podczas paryskiego tygodnia mody rozmawiałem z redaktorami pism. Pytałem, jak się czują. Wszyscy odpowiadali, że są wykończeni. Kiedyś oglądali 50 pokazów w tygodniu, dziś 50 dziennie. Wszyscy kręcą filmy lub robią zdjęcia. Nie mają nawet, jak klaskać. Mój znajomy zasugerował, że może warto stworzyć aplikację, która klaskałaby za nich” – powiedział Elbaz odbierając nagrodę Nights of Stars dla rewolucjonisty mody.

Zobacz także: Swoim wdziękiem porywała tłumy. Cierpiała w milczeniu. Dlaczego Marilyn Monroe nie miała dzieci?

albert elbaz projetant nie zyje
Fot. Samir Hussein / Stringer / Getty Images

Albert Elbaz, 2018

Albert Elbaz nie żyje

Albert Elbaz przez kilka sezonów współpracował z takimi markami jak Converse czy Tod’s. W 2020 roku ogłosił swój wielki powrót. Miał poprowadzić markę AZ Factory, stworzoną we współpracy z Richemont. „Naszą misją nie jest rewolucja. Nie przepadam za całkowitymi przewrotami. Po prostu chcę projektować piękno. Jestem bardzo szczęśliwy i nie mogę się doczekać ekscytującej premiery pod koniec stycznia” – zapowiadał swój powrót.

24 kwietnia 2021 roku Alber zmarł. Miał 59 lat. Odszedł w paryskim American Hospital. O jego śmierci poinformował Johann Rupert, założyciel i prezes grupy Richemont. Przyczyna śmierci nie jest znana. Jednak z wpisu Suzy Menkes, który zamieściła na swoim profilu na swoim Instagramie, zdradziła, że przez ostatnie trzy tygodnie Elbaz zmagał się z zakażeniem COVID-19. 

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?