Gucci Continuum mn
Fot. Materiały prasowe
Ze świata mody

Gucci Continuum oferuje nowe podejście do zrównoważonego rozwoju, współpracy i cyrkularności 

Jakie działania marka podjęła na rzecz planety? 

Aleksandra Trendak 16 marca 2023 14:30
Gucci Continuum mn
Fot. Materiały prasowe

W oczekiwaniu na nowy start marki Gucci pod przewodnictwem nowego dyrektora kreatywnego Sabato De Sarno, który jest zaplanowany na wrzesień tego roku, firma postanawia bardziej zaangażować się w zrównoważony rozwój mody. Gucci Continuum to projekt, który rozpoczyna się 16 marca 2023 i ma na celu udostępnienie młodym projektantom, twórcom i innym kreatywnym osobom, tkanin z magazynów firmy, które już nie będą im potrzebne. Jaka idea za tym stoi? Jacy projektanci włączyli się do projektu? Jak jest oceniana? 

ZOBACZ TEŻ: Najnowsza kolekcja Gucci na jesień 2023 zapowiada niezwykłe zmiany w kultowym domu mody

Gucci Continuum
Fot. Materiały prasowe

Ekologiczna inicjatywa Gucci 

Gucci postanowiło otworzyć swoje magazyny z niepotrzebnymi materiałami z poprzednich sezonów dla młodych projektantów, aby mogli z nich stworzyć nową, unikatową i w pełni ekologiczną kolekcję ready-to-wear. Do inicjatywy dołączyło dziesięć innych marek oraz kreatorów mody, między innymi: Egonlab, Hodakova, Rave Review, Alice Pons, Vans, Alpha Industries i Slam Jam, Call of the Void, DRx Romanelli i Collina Strada. Dla Hillary Taymour i Collina Strada będzie to już druga współpraca z włoskim domem mody, a ich najnowsza kolekcja będzie zawierać mieszankę tkanin z “martwych” zapasów z kolorowymi tweedami i kwiatami. Taymour inicjatywę opisuje następująco:  

Praca nad projektem Gucci Continuum była marzeniem. Historia jest zawsze w tkaninie i możliwość odtworzenia elementów Collina w tych podniosłych tkaninach z martwych zapasów jest niezwykłym zaszczytem. 

Eksperymentalny program Gucci Continuum ma wiele celów - edukację społeczeństwa w temacie cyrkularności i zrównoważonego rozwoju, zbadanie zainteresowania klientów produktami stworzonymi ze starych materiałów oraz zjednoczenie różnorodnych inicjatyw marki w zakresie ekologicznego rozwoju w całej firmie. Program okazał się sukcesem w przypadku projektantów, którzy korzystają ze współpracy zarówno poprzez dostęp do materiałów, jak i ekspozycję ich prac w Gucci Vault. Josephine Bergqvist i Livia Schück z Rave Review, szewcki duet, który specjalizuje się w tworzeniu z upcycled materiałów i kolażowych kawałków tkanin od 2017 roku, ideę opisują następująco: 

Dla projektantów i upcycle nerdów, takich jak my, praca z tymi zabytkowymi tkaninami Gucci z tak wielkim dziedzictwem, była spełnieniem marzeń. Przekształcanie starych tkanin w coś zupełnie nowego zawsze było niekończącym się źródłem inspiracji. 

Podobne odczucia mają Florentin Glemarec i Kevin Nompeix, projektanci stojący za Egonlab. Swoją markę założyli na początku pandemii i szybko podbili serca miłośników mody dzięki swojemu unikalnemu i inspirowanemu punkiem podejściu do odzieży męskiej. Ich projekty spotkały się z ogromnym entuzjazmem ze strony świata mody, a nawet zostały wyróżnione w finale Woolmark Prize w 2022 roku. 

Stworzyliśmy ekscytującą kolekcję kapsułową, która kończy się połączeniem naszych tożsamości i jest wzmocniona przez nasze wspólne zaangażowanie w ekoodpowiedzialność w branży modowej. Wykorzystując niewykorzystane tkaniny i materiały z bogatej przeszłości Gucci, jesteśmy w stanie wyprodukować wysokiej jakości kawałki, które z pewnością przekształcą cię w buntowniczą, ale kwiecistą ikonę punk rocka. 

Najnowszy projekt Gucci Continuum zapowiada się bardzo ciekawie, gdyż zrzesza mnóstwo ciekawych projektantów i daje im świetne narzędzia do pracy, dbając przy tym o planetę. Jest to bardzo fajna inicjatywa, która daje światu coś więcej niż możliwość naprawienia lub wymiany starego ubrania co przez chwilę proponowało Valentino, ale daje także twórczą przestrzeń niezwykłym projektantom, którzy potrzebują wsparcia w swojej pracy. Jak oceniacie najnowszą inicjatywę Gucci?  

Gucci Continuum
Fot. Materiały prasowe

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.