Xymena Borowiecka 11 listopada 2017 11:00
1/8
największe Jarmarki Świąteczne w Europie
Copyright @Instagram
1/8

Jarmarki Bożonarodzeniowe przywodzą na myśl zapach grzanego wina, przypraw korzennych i niesamowite, świąteczne dekoracje. Od połowy XIII wieku, na głównych placach miast w Niemczech i Austrii, w czasie adwentu, organizowano jarmarki, na których można było kupić dosłownie wszystko, potrzebne do zorganizowania świąt. Do dziś, to właśnie tutaj przybywają rzesze turystów, by poczuć magiczną atmosferę - Monachium, Wiedeń czy Drezno, od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród fanów Bożego Narodzenia.

Gdzie jeszcze warto się wybrać na prawdziwy, tradycyjny jarmark? Postanowiliśmy sprawdzić!
Oto TOP 7 - największych i najpiękniejszych Jarmarków Bożonarodzeniowych w Europie.
 

POLECAMY: Drogie, droższe i… Oto nasza lista najbardziej luksusowych prezentów na święta!

 

Historia jarmarków świątecznych

Pierwszy z nich, prawdopodobnie odbył się w Wiedniu, w 1294 roku. Mimo to, początki tradycji regularnego organizowania jarmarków świątecznych sięgają 1434 roku. Wówczas, książę drezdeński - Fryderyk II wraz ze swoim bratem, księciem Zygmuntem, wyrazili zgodę na jednodniowy targ, gdzie mieszkańcy miasta mieli dzielić się swoimi wyrobami - jedzeniem i rękodziełem. Zwyczaj ten, szybko rozpowszechnił się w niemieckich i austriackich miastach. W ślad za nim, poszły inne germańskie, a poźniej anglosaskie i słowiańskie kraje.


Chcecie wiedzieć, gdzie czekają na was wyjątkowe świąteczne atrakcje? Zajrzycie do naszej galerii!
 

Przeglądając zdjęcia w naszej galerii, można poczuć prawdziwą magię świąt! Zabieramy was w podróż po najpiękniejszych, europejskich jarmarkach bożonarodzeniowych!


Zobacz także: Wigilia u Magdy Gessler. Co poleca słynna restauratorka?

2/8
największe Jarmarki Świąteczne w Europie-wiedeń
Copyright @Instagram
2/8

Jarmarki Bożonarodzeniowe w Wiedniu
 

Tradycja organizowania jarmarków w stolicy Austrii sięga aż XIII wieku. Te, najbardziej popularne, odbywają się na placach Rathausplatz, Freyung oraz Karlsplatz. Najwięcej turystów jest jednak w ogrodzie pałacu Schloss Belvedere oraz na dziedzińcu Schloss Schönbrunn, gdzie można kupić ręcznie wykonane ozdoby choinkowe i skosztować (podobno najlepszych na świecie) pieczonych kasztanów.
 

Odwiedzający wiedeński jarmark, znajdą tutaj mnóstwo ozdób choinkowych, zabawek i innych wyrobów rękodzieła. Podczas zakupów, koniecznie musicie spróbować lokalnych smakołyków i grzanego wina. 


Oprócz zakupów, można na jarmarku posłuchać arii operowych, chórów dziecięcych i gospel.


POLECAMY: Polecam 8 książek o modzie, które warto podarować na Mikołajki!

3/8
największe Jarmarki Świąteczne w Europie-drezno
Copyright @Instagram
3/8

Drezdeński Striezelmarkt


To najstarszy i jeden z najpopularniejszych jarmarków w Niemczech. Po raz pierwszy, odbył się w 1434 roku. Swoją nazwę, wziął od słynnej drezdeńskiej strucli bożonarodzeniowej, którą co roku przygotowuje się na otwarcie, uroczyście kroi i rozdaje mieszkańcom oraz turystom.

Znakiem rozpoznawczym Striezelmarktu jest Pflaumentoffel – kominiarz wykonany z suszonych śliwek, stanowiący smaczną ozdobę świąteczną oraz piramida przysmaków dla dzieci. Można zobaczyć tutaj również domek z piernika, dom bajek, teatr lalek i różnego rodzaju występy muzyczne.

Jarmark został wpisany na listę stu największych atrakcji turystycznych Niemiec, co roku odwiedzają go ponad 3 miliony osób.

Zobacz także: Zajrzyjcie do fabryki prezentów świątecznych domu mody Versace!

4/8
największe Jarmarki Świąteczne w Europie - monachium
Copyright @Instagram
4/8

Monachijski Jarmark Dzieciątka Jezus
 

Monachium – stolicę Bawarii, warto odwiedzić nie tylko w październiku, kiedy odbywa się tam słynny Oktoberfest. W grudniu, monachijski Mareinplatz (Plac Mariacki) zmienia się w raj dla fanów Świąt Bożego Narodzenia - wielki jarmark z licznymi choinkami, ozdobami i pysznym jedzeniem.

Jarmark zaczyna się w piątek przed pierwszą niedzielą adwentu. Tego wyjątkowego dnia, tysiące lampek rozświetla 30-metrową choinkę, podarowaną przez jedną z bawarskich gmin, której nazwa zostaje wyeksponowana na specjalnej tabliczce. Z ratuszowego balkonu, każdego dnia płynie muzyka, a pośród straganów przechadza się Krampus – postać znana z alpejskich legend.

Niezwykłą atrakcją dla mieszkańców i turystów jest znajdujący się obok Placu Mariackiego jarmark z artykułami do samodzielnego wykonania szopki.

Przy ponad 150 stoiskach znajdziemy nie tylko dekoracje, ale również prezenty dla bliskich - zabawki,  słodycze, ceramikę czy urocze przebrania elfów, reniferów i śnieżynek. 

Podczas jarmarku, organizuje się „niebiańskie warsztaty”, w trakcie których dzieci przebrane za anioły uczą się sztuki wypiekania pierników, malowania i rękodzieła.


Zobacz także: Jak zabłysnąć przy wigilijnym stole? Wybierz stylową biżuterię zaprojektowaną specjalnie na Święta!

5/8
największe Jarmarki Świąteczne w Europie-bruksela
Copyright @Instagram
5/8

Jarmark Bożonarodzeniowy Brussels Winter Wonders w Brukseli


Każdego roku, Jarmark Bożonarodzeniowy zajmuje ponad 2 km2 powierzchni miasta! Odbywa się pomiędzy Bourse, Grand Place, Place Sainte Catherine i Marché Aux Poissons. 

Na ponad 240 straganach, znajdują się prawdziwe lokalne skarby! Koniecznie należy spróbować belgijskich specjałów - przede wszystkim czekolady i grzanego wina o nazwie glögg czy glühwein. Zakupy świąteczne, urozmaicają występy ulicznych artystów - muzyków, aktorów i komików, zachęcających do wspólnej zabawy.

Pośród licznych straganów, można odnaleźć niesamowite prezenty dla całej rodziny i wyjątkowe (zwłaszcza drewniane) dekoracje świąteczne.


POLECAMY: Piękna świąteczna sesja Magdy Gessler - w domu i od kuchni

6/8
największe Jarmarki Świąteczne w Europie-zurich
Copyright @Instagram
6/8

Jarmark na... stacji kolejowej – Zurych, Szwajcaria


Najbardziej znany szwajcarski jarmark świąteczny mieści się na stacji kolejowej. Ponad 150 straganów, na których królują zwłaszcza lokalne przysmaki -  tradycyjne wędliny, sery oraz czekolada. Zobaczymy tu także 50-cio metrową choinkę, którą zdobi aż 7000 kryształów Swarovskiego.


Ogromne wrażenie poza choinką, robi ulica Bahnhofstrasse. Można tu spotkać m.in. Mikołajów jeżdżących na motocyklach.

Zobacz także: W podróży do Laponii. To tu mieszka Święty Mikołaj

7/8
największe Jarmarki Świąteczne w Europie-praga
Copyright @Instagram
7/8

Jarmarki Bożonarodzeniowe w Pradze


Przyciągają nie tylko niezwykłym zapachem cynamonu i goździków. Jarmarki świąteczne, odbywające się w stolicy Czech, zostały uznane przez czytelników USA Today za najpiękniejsze na świecie! Ten, o którym mówi się, że jest najbardziej popularny, odbywa się na Rynku Staromiejskim. Warto odwiedzić także te na Placu Wacława u podnóża Muzeum Narodowego, na Placu Karola czy w pobliżu Miejskiego Domu Reprezentacyjnego na Placu Republiki.

Na praskim jarmarku, koniecznie należy spróbować czeskich świątecznych przysmaków - grzanego wina, miodu pitnego i prażonych orzechów w cukrze. 
 

POLECAMY: Czy w tym da się wyglądać dobrze? Wybraliśmy najciekawsze wzory świątecznych swetrów!

8/8
największe Jarmarki Świąteczne w Europie-wrocław
Copyright @Instagram
8/8

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu
 

Co roku, przybywa na niego tysiące turystów, którzy pragną poczuć prawdziwą atmosferę świąt zanim te faktycznie się zaczną. Na wrocławskim jarmarku można kupić m.in. przepiękne choinki, ozdoby, czekoladowe pierniki czy napić się grzanego wina. 

Tak, jarmark wyglądał w 2016 roku. Klimat? Iście bajkowy!


Tegoroczny jarmark zostanie otwarty w piątek, 17 listopada. Czynny będzie przez 5 tygodni, czyli aż do 22 grudnia.

Zobacz także: Wrocław chce olśnić całą Polskę! Miasto wydało dwa miliony na świąteczną iluminację

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA I MAŁGORZATA SOCHA: przyjaciółki w rozmowie pełnej czułości, kobiecej energii i śmiechu. O TYM SIĘ MÓWI: była najbardziej znienawidzoną kobietą na świecie, dzisiaj jest kochana i podziwiana. Czy KRÓLOWA CAMILLA aż tak się zmieniła, czy Brytyjczycy zmienili front? ELIZA RYCEMBEL: jedna z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia nie pogardziłaby epizodami, ale… reżyserzy widzą ją w głównych rolach. MARIA ROTKIEL: uznana psycholog apeluje: „Dziewczyny, musimy być dla siebie ważne!”.