bonda, viva.pl
Fot. materiały prasowe
URODZINY

„Sprzedałam nawet stół, by móc pisać”. Katarzyna Bonda kończy 40 lat! Co mówiła nam o karierze i osobistych dylematach?

KATARZYNA PIĄTKOWSKA 26 sierpnia 2017 16:00
bonda, viva.pl
Fot. materiały prasowe

Katarzyna Bonda jest dowodem na to, że ładna blondynka może odnaleźć się w świecie zbrodni i jeszcze na tym zarobić.

Dzisiaj kończy 40 lat. Kim jest jedna z najlepiej zarabiających polskich pisarek? I co mówiła nam o czasie, kiedy nie miała grosza przy duszy i musiała walczyć o przetrwanie?

Bieda Katarzyny Bondy 

„Dożyłam tego momentu, że już się tym nie muszę martwić. Mam za co leżeć i myśleć. Zresztą ja zawsze tak pracowałam, nawet jak byłam bardzo biedna.

- Z czego wtedy żyłaś?

Pożyczałam, sprzedałam wszystko z domu. Wiesz jakie to jest przyjemne, jak wyzbywasz się wszystkiego i nie masz kompletnie nic? 

- Nie było ci wstyd?

I wstyd i żal. Wstawiłam do komisu stół i dostałam za niego 150 złotych. Obciach, co? Ale to nie jest tak, że w ogóle nie miałam pieniędzy. Co pół roku dostawałam tantiemy. Ale musiałam nauczyć się żyć inaczej niż wtedy gdy co miesiąc dostawałam pensję.”

I dodaje, że brak pieniędzy nie jest tak upokarzający jak moment, gdy na targach książki  niewiele osób czekało do jej stolika, żeby porozmawiać, poprosić o autograf. Teraz do autorki bestsellerowych „Pochłaniacza”, „Okularnika” i „Lampionów” fani jej bohaterki Saszy Załuskiej ustawiają się w bardzo długich kolejkach.

Królowa kryminałów cieszy się z takiej popularności, bo dzięki niej dzisiaj ma za co „leżeć i myśleć”.

Katrzyna Bonda lubi leżeć i myśleć  

„Mam wpisane w proces pracy twórczej pół roku leżenia. Tak więc najpierw leżę i myślę. Zakładam kocyk albo kołdrę na głowę, żeby się odkleić od wszystkiego. I takie leżenie jest bardzo męczące, ponieważ w jego trakcie muszę dojść do pewnych wniosków. Książka musi mi się ułożyć. Potem ruszam na dokumentację. Czyli wymyślam historię, a później uprawdopodobniam ją i znajduję elementy, które sprawią, że czytelnik będzie w stanie się w niej zakotwiczyć w tej mojej fabule. Zapis to jest ostatni etap pracy.”

Katarzyna Bonda nie ukrywa, że w jej życiu nie zawsze było kolorowo, i że były dramatyczne momenty.

„- Co się stało, że zrezygnowałaś z pracy w redakcji?

Wypadek, w którym z mojej winy zginął człowiek. Ale nie chcę o tym opowiadać...

- Bez niego nie byłoby tej Katarzyny Bondy, która teraz siedzi ze mną przy stoliku…

Wypadek był punktem granicznym. W życiu zawsze są momenty krytyczne, ale w moim przypadku to było ekstremalne. Już wszystko o tym powiedziałam, wyspowiadałam się. To nie jest tak, że ja to lekko przechodzę, za każdym razem to jest grzebanie w ranie, choć minęło już tyle lat. Natomiast był to dla mnie dowód, że jeżeli nie jesteś blisko siebie i działasz wbrew sobie, to w pewnym momencie los ci zgra na nosie.”

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Trener personalny DANIEL QCZAJ zdobył się na coming out. Co mu dała ta decyzja, a co zabrała? ALŻBETA LENSKA dwa lata temu o mało nie umarła. To wydarzenie w zaskakujący sposób zmieniło jej życie. W VIVIE! na Lato cykl Ona o Niej – MAŁGORZATA POTOCKA o KALINIE JĘDRUSIK: „Przez jednych kochana, przez innych nienawidzona. Polska Marilyn Monroe…”. W cyklu Sztuka gotowania – AGNIESZKA MACIĄG zdradza, jak zatrzymać młodość. W Podróżach z Historią – kultowe miejsca: magiczna leśniczówka w Praniu, Krzyże „lepsze niż Paryże…”.