Fot. Piotr Fotek/REPORTER
niezwykłe relacje

Zygmunt Solorz-Żak po rozwodzie z pierwszą żoną wrócił do Polski. Później dołączył do niego najstarszy syn

Tobias Solorz zajmuje wysokie stanowiska w firmach ojca

Marcjanna Maryszewska 4 sierpnia 2023 16:05
Fot. Piotr Fotek/REPORTER

Jeden z najbogatszych Polaków i założyciel Grupy Polsat, prywatnie — mąż oraz ojciec trójki dorosłych już dzieci. Zygmunt Solorz-Żak smykałkę do biznesu przekazał synom, którzy poszli w jego ślady. Szczególnym zaufaniem obdarzył najstarszego z nich — Tobiasa. Mężczyzna przez lata nabierał doświadczenia w kilku firmach taty, aby finalnie zostać Wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej. Choć przedsiębiorca na ogół unika mówienia o życiu prywatnym, kilka razy zdarzyło mu się wspomnieć o pierworodnym...

Zygmunt Solorz-Żak z pierwszą żoną doczekał się syna. Tobias wychowywał się w Niemczech

Niewiele wiadomo o życiu Zygmunta Solorza, który wywiadów udziela sporadycznie — jeżeli już, to przede wszystkim czasopismom branżowym. Znana jest natomiast przeszłość oraz początki biznesmena. Działalność rozpoczął od drobnego handlu, a zarobione pieniądze inwestował. W końcu ruszył dalej na Zachód w poszukiwaniu realnie dużych pieniędzy, następnie wylądował w Austrii, a ostatecznie los rzucił go do RFN. To tam rozwinął swój pierwszy duży biznes. Przełom nastąpił również w jego życiu miłosnym — Zygmunt Solorz-Żak poznał bowiem swoją pierwszą żonę, Ilonę Solorz.

CZYTAJ TAKŻE: Doczekali się syna, byli ze sobą 16 lat. Pascal Brodnicki i Agnieszka Mielczarek długo ukrywali swoje rozstanie

Po ślubie przyjął nazwisko ukochanej. Wkrótce zostali partnerami biznesowymi, a także rodzicami. Choć przez jakiś czas dobrze im się wiodło, to miłość nie przetrwała próby czasu. W 1991 roku przedsiębiorca zdecydował się wrócić do Polski i tu założył nową rodzinę. Tymczasem Tobias został z mamą w Niemczech, które opuścił po maturze. Dziś ma 43 lata oraz jest największą dumą swojego ojca. Aspiruje również na jego następcę, co wielokrotnie podkreślał osobiście sam Solorz-Żak.

Zygmunt Solorz-Żak i syn Tobias Solorz, Warszawa, 07.12.2016

Fot. Radoslaw NAWROCKI / Forum

Zygmunt Solorz-Żak — relacje z najstarszym synem

Biznesmen wychodzi z założenia, że dzieci powinny robić to, na co mają ochotę. Dlatego nigdy nie podcinał najstarszemu synowi skrzydeł i utorował mu drogę do swoich przedsiębiorstw, czyniąc z nich firmy rodzinne. „Przygotowywałem go do zarządzania kilka lat, ale najpierw skończył studia i pracował w moich kolejnych firmach" — mówił Solorz-Żak portalowi Forsal.pl w 2013 roku.

W tej samej rozmowie opowiedział o latach młodości Tobiasa. Urodził się i wychowywał w Niemczech, lecz pewnego dnia podjął decyzję o kontynuowaniu edukacji w Polsce. "[...] Powiedział mi kiedyś: tato, jak zdam maturę, chciałbym przyjechać do Polski. Przyjechał i skończył studia. Potem wysłałem go na praktyki do firmy zagranicznej, która z nami współpracuje. Później normalnie – kolejne stopnie kariery w moich spółkach, z poziomu najniższego do zarządzania", dodał jego ojciec.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Nie poszła w jego ślady, poznali się bliżej dopiero po latach. Jak wyglądały relacje Czesława Niemena z najstarszą córką?

To jedna z niewielu okazji, kiedy założyciel Grupy Polsat opowiedział więcej o swoim pierworodnym oraz łączących ich relacjach — jednak wyłącznie na płaszczyźnie biznesowej. „Starałem się, żeby nie był pod ojcowskim nadzorem czy wręcz parasolem. Wiadomo, ojciec zawsze inaczej reaguje niż szef. A bardzo ważne jest, by poznać firmę, w której się pracuje. Aby nauczyć się właściwie nią zarządzać, trzeba poznać ją od podszewki, znać jej problemy i wiedzieć, co się w niej dzieje. Posiadać wiedzę o mechanizmach, procedurach, sprawdzić to na każdym etapie” — kontynuował.

W 2019 roku Tobias Solorz oficjalnie zrezygnował ze stanowiska szefa całej Grupy Polsat, lecz nadal pełni funkcje nadzorcze w wybranych spółkach. Jest również szczęśliwym mężem, a także ojcem córeczki, która urodziła się kilka lat temu. Zygmunt Solorz-Żak doczekał się zatem całkiem pokaźnej rodziny i teraz spełnia się w roli dziadka!  

Źródło: Plejada.pl, Forsal.pl, Wprost.pl

Zygmunt Solorz-Żak z synem, Tobias Solorz, 25.01.2014 Warszawa

Fot. Piotr Fotek/REPORTER

Fot. Radosław NAWROCKI / Forum

Tobias Solorz i jego żona Monika Suchocka, Warszawa, 06.12.2022, 30-lat Telewizji Polsat

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Mają własny sad, kurnik i kaplicę. Tak wygląda wymarzony dom Wojciecha Modesta i Agnieszki Amaro

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o tym, co odmieniło jej życie, kobietach, które dają jej moc, i… festiwalu w Cannes. JADWIGA JANKOWSKA-CIEŚLAK: pogodziła się z życiem, tylko ze śmiercią męża nie może się uporać do tej pory. JACEK DUBOIS w fascynującej rozmowie o zawodzie adwokata, zbrodni, karze i pisarskiej pasji. ZBIGNIEW WODECKI: Kraków jego śladami.