KRZYSZTOF KRAWCZYK NIE ŻYJE
Fot. Szymon Szcześniak/AF PHOT
O TYM SIĘ MÓWI

Rodzina postawiła Krzysztofowi Krawczykowi nagrobek. To wyjątkowy projekt pełny symboli

Wdowa po muzyku twierdzi jednak, że nie wszystkim może się spodobać

Rafał Kowalski 5 października 2021 11:20
KRZYSZTOF KRAWCZYK NIE ŻYJE
Fot. Szymon Szcześniak/AF PHOT

Sześć miesięcy temu w Wielkanocny Poniedziałek zmarł Krzysztof Krawczyk. Od tego czasu bliscy oraz fani artysty zrobili wiele, by przedłużyć pamięć o jego twórczości. Po festiwalach, koncertach i nagrodach przyszedł czas na postawienie wokaliście wyjątkowego nagrobka. Żona i menedżer postarali się, by zdążyć przed piątym października. Dnia, w którym mija pół roku od śmierci legendy polskiej muzyki.

Krzysztof Krawczyk – grób. Kształt sceny, płaskorzeźba, cytaty z utworów

Wiele tygodni trwały pracę nad zbudowaniem pomnika dla Krzysztofa Krawczyka. Jeszcze we wrześniu znajomi artysty podkreślali, że decyzja o tym, jak ma on ostatecznie wyglądać była trudna. Każda zaangażowana w projekt osoba miała inny pomysł i zależało jej na innych rzeczach.

Ostatecznie pierwsza wersja nagrobka stanęła wczoraj na Cmentarzu w Grotnikach pod Łodzią. Ewa Krawczyk własnoręcznie ustawiała kwiaty wokół pomnika. A ten jest pełny symboli. Jak powiedział Super Expressowi Krzysztof Niespodziański kamień z granitu oznacza moc i trwanie a jego zielonkawy kolor nadzieję, wolność i połączenie z naturą. Cała płyta przyjęła z kolei kształt sceny. W niektórych miejscach wypisano cytaty z utworów legendarnego muzyka. Można odczytać między innymi: „Bo jesteś ty” (pod krzyżem) czy „Posyłam kwiaty” (na wazonie).

Więcej zdjęć pomnika zobaczysz pod tym linkiem.

CZYTAJ TEŻ: Miłość Ewy i Krzysztofa Krawczyków pokonała wszelkie przeszkody... Byli razem przez prawie 40 lat

Kto wykonał grób Krzysztofa Krawczyka? Ocena wdowy

Wykonawcą pomnika okazał się zdolny artysta ze Strzegomia. „W tym świecie sztuki nagrobkowej jest tak jak przy produkcji piosenek: można napisać miłe melodie, dobre teksty, ale wykonawca nadaje temu ostateczny kształt. I tutaj Andrzej Woźniak nadał kształt nagrobkowi tak, jak Krzysztof nadawał kształt swoim piosenkom. Na jednym ze stopni przypominających stopnie sceny umieszczony został autograf Krzysztofa Krawczyka wycięty z kamienia”, mówił SE.pl agent zmarłego piosenkarza Andrzej Kosmala.

Z kolei zapytana o efekt końcowy Ewa Krawczyk przyznała, że spełniła kilka pragnień swoich i męża. „Jestem bardzo zadowolona z pomnika, ponieważ ulubionymi naszymi kolorami były zieleń – symbol nadziei, natury, a czerwony – miłości, miłości do mnie i miłości do Pana Boga. Krzyż z koroną cierniową to największy symbol wiary”, podkreśliła w rozmowie z dziennikiem.

Mimo jej zadowolenia ma podejrzenie, że znajdzie się grupa krytyków projektu. Dlaczego? „Niektórym pomnik nie będzie się podobał, bo nikt się taki nie urodził, kto by wszystkim dogodził. Rozmawialiśmy z Krzysztofem o tym, jak ma wyglądać ten pomnik. Tak go sobie wyobrażaliśmy. Krzyś nie chciałby, żeby ten grobowiec był w centrum. Kochał ludzi, ludzie go pokochali, nie chciał się wyróżniać”, dodała wdowa po artyście.

Wkrótce wokół nagrobka pojawią się ławeczki dla fanów i oświetlenie, które pozwoli odwiedzać Krzysztofa Krawczyka po zmroku. 

Sprawdź teżKrzysztof Krawczyk miał żal do Roberta Lewandowskiego. Poszło o piosenkę

Krzysztof Krawczyk i Ewa Krawczyk, VIVA! 2008
Fot. SZYMON SZCZEŚNIAK/AF PHOTO

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.