Wuhan, koronawirus
Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI

Wirus pozwoli przetrwać ludzkości. Oto prognoza holenderskiej trendseterki Li Edelkoort

Jak będzie wyglądał świat po pandemii?

Katarzyna Sielicka 18 marca 2020 17:11
Wuhan, koronawirus
Fot. East News

Myślę, że powinniśmy być wdzięczni wirusowi, bo dzięki niemu przetrwamy jako gatunek”, mówi jedna z najbardziej wpływowych światowych trendseterek, doradzających markom modowym i konsumenckim. Jak będzie wyglądał świat po pandemii? Zdaniem Li ludzkość zrobi to, co powinna była zrobić już dawno – zrewiduje swoje wartości, przestanie szkodzić środowisku i konsumować na wielką skalę.

Jak będzie wyglądał świat po pandemii?

Edelkoort sama znajduje się w grupie ryzyka jako osoba siedemdziesięcioletnia z chorobami układu oddechowego. Mimo to w swojej analizie, którą przesłała drogą mailową magazynowi Dezeen z dobrowolnej kwarantanny w Republice Południowej Afryki, zawarła korzyści jakie przynieść nam ma pandemia SARS CoV-2.

,,Wpływ wybuchu pandemii zmusi nas do zwolnienia tempa, rezygnacji z podróży samolotem, szukania rozrywek w gronie bliskich przyjaciół i rodziny, nauki samowystarczalności i uważności”, pisze Li Edelkoort.

,,Nagle pokazy mody wydają się dziwaczne i nie na miejscu, reklamy podróży, które pojawiają się na stronach internetowych w naszych komputerach – agresywne i śmieszne. O przyszłych projektach zaczynamy myśleć niejednoznacznie: “Czy to w ogóle ma znaczenie?”.

Pandemia, zdaniem Edelkoort spowoduje globalną recesję na skalę, jakiej nie znamy. Pozwoli ludzkości zresetować swój system wartości, wywoła “kwarantannę konsumpcji” i będzie miała ogromny wpływ na kulturę i gospodarkę.

,,Od wielu lat lat rozumieliśmy, że żeby przetrwać jako gatunek musimy wprowadzić drakońskie zmiany w naszym stylu życia, konsumpcji i rozrywki. Nie możemy nadal produkować tak wielu towarów jak przywykliśmy. Niszcząca masa informacji o niczym znieuczuliła naszą kulturę”, grzmi Li.

Zdaniem badaczki w ciągu najbliższych kilku miesięcy nauczymy się być szczęśliwi mając jedną zwykłą sukienkę, odkryjemy na nowo stare, ulubione rzeczy, będziemy czytać ulubione książki. Ludzie przestaną się przemieszczać, wydawać pieniądze, jeździć na wakacje, uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych. Nawet chodzić do kościoła! Odwołanie wielu kluczowych imprez sportowych i kulturalnych o randze światowej wstrząśnie wszystkimi sektorami gospodarki. Ucierpią zwłaszcza luksusowe marki, linie lotnicze, hotelarstwo, rynek produktów elektronicznych i importowanej żywności.

Zyska natomiast środowisko naturalne. Już kilka tygodni temu w Chinach zaobserwowano, że jakość powietrza na terenach objętych epidemią znacznie się poprawiła.

Co będzie potem? ,,Gdy wirus będzie pod kontrolą będziemy musieli zebrać resztki i zacząć wszystko od zera. I tu właśnie jestem pełna nadziei – następny, lepszy system, który zastąpi to, co jest zostanie wprowadzony z większym szacunkiem dla ludzkiej pracy. W końcu będziemy musieli zrobić to, co powinniśmy byli zrobić już dawno”, kończy Li Edelkoort. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Happy Thanksgiving everyone! A day for being together & enjoying. Photo by @ivy_yin_

Post udostępniony przez Lidewij Edelkoort (@lidewijedelkoort)

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.