Świat walczy z koronawirusem. Kolejne kraje odnotowują gwałtowne wzrosty zachorowań i ogłaszają lockdown. Lekarze apelują o przestrzenie wytycznych i utrzymywanie dystansu. W szpitalach zaczyna brakować miejsc. Tymczasem już we wrześniu WHO ostrzegało - „To nie jest ostatnia pandemia”. „Historia uczy nas, że pandemie się zdarzają, ale kiedy nadejdzie kolejna, świat musi być przygotowany, lepiej niż tym razem”, mówił szef Światowej Organizacji Zdrowia, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Reklama

WHO ostrzega przed pandemią

15 października dyrektor regionalny WHO w Europie Hans Kluge poinformował że nadszedł czas na wprowadzanie radykalnych środków w celu zahamowania pandemii koronawirusa. ,,Przyszedł czas zaostrzyć środki", podkreślał. Zaznaczył, że jeśli Europie nie uda się zapobiec rozprzestrzenianiu kolejnej fali koronawirusa, liczba ofiar na początku 2021 roku może być do 5 razy wyższa niż wiosną.

,,To, co rozumiemy dziś przez lockdown, nie jest tym, czym był lockdown wiosną. Wtedy to było całkowite zamknięcie. Zostaliśmy wówczas zaskoczeni. Dziś wiemy więcej o wirusie i mamy więcej środków do dyspozycji", mówił. Zasugerował także, by w czasie obostrzeń i restrykcji kraje postarały się zwiększyć liczbę testów.

W czwartek (5 listopada) Światowa Organizacja Zdrowia w specjalnym dokumencie zaapelowała ponownie do światowych przywódców, by kraje już teraz przygotowały się na wybuch kolejnych pandemii, będących zagrożeniem dla zdrowia publicznego. To pomoże uniknąć zrujnowania gospodarki czy zapaści systemu ochrony zdrowia. Dzięki temu w przyszłości kraje będą mogły minimalizować straty, które dziś ponoszą w związku z COVID-19.

Przygotowano także projekt rezolucji, która ma zostać przedstawiona w trakcie 73. Światowego Zgromadzenia Zdrowia (od 9 do 14 listopada).

Zobacz także

W dokumencie zaznaczono, że każde państwo powinno być w przyszłości przygotowane na sytuacje kryzysowe i zagrożenie pandemią. Zakłada on bardziej zdecydowane przestrzeganie międzynarodowych przepisów zdrowotnych, lepsze wykrywanie chorób zakaźnych i szybsze reagowanie.

„Wzmocnienie podstawowej opieki zdrowotnej pomoże nam odpowiedzieć na przyszłe wyzwania. Ostatecznie podstawowa opieka zdrowotna to inwestycja w zdrowszą, bezpieczniejszą, sprawiedliwszą i bardziej zrównoważoną przyszłość”, czytamy.

,,Chociaż jest to kryzys globalny, wielu krajom i miastom z powodzeniem udało się zapobiec lub kontrolować transmisję, stosując kompleksowe, oparte na faktach podejście. W minionym roku widzieliśmy, że państwa z solidnym przygotowaniem infrastruktury na wypadek zagrożenia zdrowia były w stanie szybko powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2", zaznaczono.

Eksperci podkreślają, że pandemię możemy pokonać dzięki rozwojowi nauki i solidarności.

Obecnie na całym świecie ponad 49 mln ludzi zostało zakażonych koronawirusem. Ponad 1,2 mln osób zmarło, a 35 mln udało się wyzdrowieć.

Reklama

Źródło: PAP, worldometers.info, Interia, Radio ZET, WP.pl, o2.pl

AdobeStock.com
Reklama
Reklama
Reklama