Podobne warunki postawiono przed Dianą...

Gabriela Czernecka 22 kwietnia 2020 19:41

Czy księżna Kate rozwiedzie się z księciem Williamem? Zagraniczne media co jakiś czas zadają sobie to pytanie i zastanawiają się, czy księżna Cambridge kiedykolwiek zdecyduje się na tak odważny krok. Wraz z Williamem przed laty nie zawarli intercyzy, bo jak stwierdził książę: „za bardzo ją kocha, ufa jej bezgranicznie i nie potrzebuje żadnych umów”. Mimo to, jeśli para zdecyduje się na rozwód, będzie musiała dostosować się do wstępnej ugody, zawierającej takie informacje, jak opieka nad dziećmi, podział majątków czy w przypadku Kate – strata tytułu bądź jego utrzymanie. Co czeka księżną Kate jeśli zdecyduje się na rozwód z Williamem?

Co czeka Kate po rozwodzie z Williamem?

O domniemanych romansach Williama media donoszą od kilku lat. Książę miał zdradzić żonę po ośmiu latach małżeństwa, z kochanką Rose Hanbury, przyjaciółką Kate. Podawano nawet, że księżna wyprowadziła się z pałacu, zabierając ze sobą dzieci. Pisano, że zabroniła mężowi kontaktów z Rose i rozkazała, by usunął ją z listy osób, które mogą uczestniczyć w oficjalnych bankietach królowej. Żadna z tych informacji nie została jednak potwierdzona ani w jakikolwiek sposób skomentowana przez rzecznika pałacu. Mimo to plotki na temat romansów Williama i kryzysu w jego związku wciąż się pojawiają. 

Niektóre serwisy idą o krok dalej i zastanawiają się, co byłoby gdyby para zdecydowała się na rozwód. Najważniejsze pytanie jest jednak takie: Co czeka Kate po rozwodzie z Williamem? Jeszcze zanim się pobrali, media rozpisywały się, że Kate zdecydowała się podpisać intercyzę. Williama miał namawiać sam Karol, który chciał, by jego syn uniknął sytuacji, jaka spotkała go z Dianą. W końcu w obliczu zwiększającej się liczby publikacji na temat intercyzy i warunków, jakie zawiera, przyjaciel księcia sprostował te doniesienia, mówiąc że ten bardzo ją kocha, „ufa jej bezgranicznie i nie potrzebuje żadnych umów”, donosił The Telegraph.

Rozwód Kate i Williama - warunki i szczegóły umowy

W przypadku członków brytyjskiej rodziny królewskiej obowiązuje zasada, mówiąca o tym, że rozwód poprzedza kilkuletnia separacja, mająca dać małżonkom czas na to, by zastanowili się nad podjętą przed siebie decyzją. Tak było m.in. w przypadku Karola i Diany – od 1992 do 1996 roku wiedli swoje życie osobno, ale wciąż jako małżeństwo. W końcu po czterech latach separacji uzyskano porozumienie, zgodnie z którym Diana jako ta, która wstąpiła do rodziny królewskiej, musiała przestrzegać pewnych zasad. Choć Diana zachowała tytuł księżnej Walii, pozbawiono ją tytułu Jej Królewskiej Wysokości. 

Księżna zatrzymała prawo mieszkania w pałacu Kensington, gdzie przeprowadziła się z Highrove, w którym pozostał Karol. Księżnej przysługiwało także odszkodowanie pieniężne, które szacuje się na 17-20 milionów funtów. Diana zachowała także prawo do wspólnej opieki nad synami, które dzieliła wraz z Karolem. Zgodnie z zasadami, jakie panują na brytyjskim dworze, po rozwodzie w royal family to ojciec przejmuje pełną kontrolę nad potomstwem, a matka ma jedynie prawo do nieograniczonych wizyt z pociechami. Dla Diany zrobiono jednak wyjątek, stawiając jej ultimatum – nie może udzielić żadnego wywiadu, który oczerniłby rodzinę królewską.

Karol odpowiedzialny był za to za ponoszenie kosztów utrzymania rezydencji, ale odpowiadał także finansowo za wychowanie i kształcenie Harry’ego i Williama. Diana po rozwodzie nie zrezygnowała jednak ze służbowych podróży, które były opłacane przez Pałac Buckingham i do samego końca wykonywała swe obowiązki jako księżna Walii.

Warunki rozwodowe, jakie postawiono przed Dianą nie były dla niej łatwe. Szczególnym wyzwaniem okazały się być te, dotyczące kontaktu z dziećmi. Czy jeśli książęca para Cambridge zdecyduje się na rozwód, to podobna sytuacja będzie czekać Kate? Bardzo możliwe. 

Z pewnością Kate zamieszka w innym miejscu niż William, który jako następca tronu, pozostanie w Pałacu Kensington. Księżna, tak jak było to w przypadku Diany, najprawdopodobniej utraci tytuł Jej Królewskiej Wysokości, ale wciąż będzie tytułowana księżną Cambridge. Jak podawał niedawno Popsugar, u Diany był to wyjątek od królewskiego protokołu, bowiem tytuł księżnej Walii otrzymuje żona księcia Walii. Tytuł ten traci jednak w przypadku wstąpienia na tron wraz z małżonkiem lub w przypadku rozwodu,  ale ze względu na uwielbienie Brytyjczyków i rozpoznawalność Diany, tytuł księżnej Walii jej pozostawiono.

Oczywiście dzieci Kate i Williama po rozwodzie zamieszkają z ojcem, by jako pełnoprawni członkowie rodziny królewskiej i przyszli następcy tronu, mieli okazję wieść takie życie jak wszyscy z rodziny Windsorów. Choć warunki rozwodowe, o jakich debatują brytyjskie media, są tylko domysłami i mogą wydawać się surowe, to warto zaznaczyć, że para nie podpisała intercyzy i w ich przypadku (jeśli kiedykolwiek dojdzie do rozwodu) wszystko jest możliwe. Dodatkowo w porównaniu do szwedzkiej księżniczki Wiktorii, która w 2010 roku brała huczny ślub ze swoim trenerem fitnessu, para wcześniej zawarła szczegółowe pisemne porozumienie dotyczące rozdzielności majątkowej w przypadku rozwodu.  

1/5
Książę William, księżna Kate
Copyright @Getty Images
1/5

Czy księżna Kate rozwiedzie się z księciem Williamem? Na to pytanie zagraniczne media od kilku dni szukają odpowiedzi i zastanawiają się, czy księżna Cambridge zdecyduje się na ten odważny krok.

2/5
Książę William i księżna Kate, ślub Williama i Kate
Copyright @Ray Tang / Rex Features/EAST NEWS
2/5

Wraz z Williamem przed laty nie zawarli intercyzy, bo jak stwierdził książę: „za bardzo ją kocha, ufa jej bezgranicznie i nie potrzebuje żadnych umów”.

3/5
Książę Louis, księżna Kate, książę William
Copyright @Getty Images
3/5

Mimo to, jeśli para zdecyduje się na rozwód, będzie musiała dostosować się do wstępnej ugody, zawierającej takie informacje, jak opieka nad dziećmi, podział majątków czy w przypadku Kate - strata tytułu bądź jego utrzymanie. 

4/5
Książę Louis, księżna Kate, książę William
Copyright @Getty Images
4/5

Oczywiście dzieci Kate i Williama po rozwodzie zamieszkają z ojcem, by jako pełnoprawni członkowie rodziny królewskiej i przyszli następcy tronu, mieli okazję wieść takie życie jak wszyscy z rodziny Windsorów.

5/5
Księżna Kate
Copyright @Ian Vogler/Daily Mirror/Press Association/East News
5/5

Z pewnością Kate zamieszka w innym miejscu niż William, który jako następca tronu, pozostanie w Pałacu Kensington. Księżna, tak jak było to w przypadku Diany, najprawdopodobniej utraci tytuł Jej Królewskiej Wysokości, ale wciąż będzie tytułowana księżną Cambridge. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…